Argumentum ad ignorantiam on teisteille tyypillinen argumenttivirhe ja yksi monista kristittyjen käyttämistään. Teisti ei viitsi nähdä vaivaa hankkia tietoa, todisteita asiasta, joten teisti yksinkertaisesti vain kieltää asian. Kysymys on tietenkin hengen, Jumalan olemassaolosta, onkoHän? ja entäs jos olis 2 Jumalaa jota olis olamssa?
Teistien päättelyketju noudattaa kaavaa: minulla ei ole tietoa onko Jumalani, todisteita asiasta, joten asiaa ei ole olemassa - ja ahdistun.
Kristityt käyttävät myös seuraavaa argumentointitapaa: jos asia mihin uskon olisi olemassa, minä tietäisin siitä, joten asiaa ei ole olemassa koska minä en siitä tiedä esim. painovoima. Vaihtoehtoinen muoto tälle on: jos asia olisi olemassa, kaikki siitä tietäisivät.
Kristityt tukeutuvat siis omaan tietämättömyyteensä, kaltaistensa tietämättömien tietämättömyyteen, eivätkä he vaivaudu tutkimaan itse asiaa, ainakaan asianmukaisesti, kun omia hikijuoviaan, imureita tai homojen peräaukkoja.
Teistien ongelmat - Tietämättömien päättelyt
3
109
Vastaukset
BebeBebe ihmettelee, miksi teistit vaikenevat kun esitän faktaa heille?
Teisti ei tiedä, mitä on henki, mutta hän kieltää sen olemassaolon. Teisti ei tiedä, mikä on Jumala, mutta kieltää sen ettei Jumala vastaa. Teistillä ei ole harmainta aavistusta, mitä on rukous, mutta hän kieltää senkin: rukous ei auta.
Varmuuden vuoksi Teisti kieltää ikuisen olemassaolon, vaikkei tiedä ikuisuuden merkitystä. ja ahdistuu ja viettää aikansa palstalla itkien muiden hyvää oloa nuuh- kjhgfdryuiop
Se että survaiseeko PH:n ja ottaa PH:n
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315147- 343506
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833214- 112347
- 281967
- 121868
- 1611813
- 1051330
- 151195
- 1381134