Teistien ongelmat - Tietämättömien päättelyt

Argumentum ad ignorantiam on teisteille tyypillinen argumenttivirhe ja yksi monista kristittyjen käyttämistään. Teisti ei viitsi nähdä vaivaa hankkia tietoa, todisteita asiasta, joten teisti yksinkertaisesti vain kieltää asian. Kysymys on tietenkin hengen, Jumalan olemassaolosta, onkoHän? ja entäs jos olis 2 Jumalaa jota olis olamssa?

Teistien päättelyketju noudattaa kaavaa: minulla ei ole tietoa onko Jumalani, todisteita asiasta, joten asiaa ei ole olemassa - ja ahdistun.

Kristityt käyttävät myös seuraavaa argumentointitapaa: jos asia mihin uskon olisi olemassa, minä tietäisin siitä, joten asiaa ei ole olemassa koska minä en siitä tiedä esim. painovoima. Vaihtoehtoinen muoto tälle on: jos asia olisi olemassa, kaikki siitä tietäisivät.

Kristityt tukeutuvat siis omaan tietämättömyyteensä, kaltaistensa tietämättömien tietämättömyyteen, eivätkä he vaivaudu tutkimaan itse asiaa, ainakaan asianmukaisesti, kun omia hikijuoviaan, imureita tai homojen peräaukkoja.

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BebeBebe ihmettelee, miksi teistit vaikenevat kun esitän faktaa heille?

    • Teisti ei tiedä, mitä on henki, mutta hän kieltää sen olemassaolon. Teisti ei tiedä, mikä on Jumala, mutta kieltää sen ettei Jumala vastaa. Teistillä ei ole harmainta aavistusta, mitä on rukous, mutta hän kieltää senkin: rukous ei auta.

      Varmuuden vuoksi Teisti kieltää ikuisen olemassaolon, vaikkei tiedä ikuisuuden merkitystä. ja ahdistuu ja viettää aikansa palstalla itkien muiden hyvää oloa nuuh

    • kjhgfdryuiop

      Se että survaiseeko PH:n ja ottaa PH:n

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      109
      2975
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      189
      2678
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2129
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1421
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1332
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1303
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1091
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      880
    9. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    10. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      852
    Aihe