tuulivahinko - totuus tuulivoimasta

katsokaa-tuolta

http://tuulivahinko.fi/

Valtio tukee tuulisähkön tuotantoa verorahoilla. Valtio on luvannut tuulisähkölle takuuhinnaksi 85,30 €/MWh eli maksaa takuuhinnan ja pörssisähkön hinnan erotuksen sähköntuottajille.

Pörssisähkön hinta liikkuu 30 €/MWh luokassa, jolloin maksettava erotus on noin 55 €/MWh. Kuukaudessa veroeuroja käytetään tuulisähkön tukemiseen keskimäärin 11 miljoonaa euroa.

Mitä enemmän tuulee, sitä enemmän rahaa kuluu.

Viime viikko 4 709 737 €
Viime kuukausi 23 416 113 €

12

3465

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian-kallista-

      Tässä tuulivoiman ongelma juuri on. Pitäisi pystyä tuottamaan tuetta, muuten se on huono varavoima.

    • missä-järki

      ja veronmaksajat maksavat, tukevat tätä ihan älyttömästi.
      onko mitään järkeä

      vihreät, ohoi

    • Vhgchcfgfd

      Peruukipekkarisen matuvävyn yritys. Metrimauri järkännyt miljardi tuet

    • No onneksi ei tule nyt tuulivahinkoa, kun 108 MW edestä. Että silleen.

    • Ojalanlaskuoppi

      Ruotsin energiajätti Vattenfall jäi syvästi tappiolle viime vuonna
      Maailma7.2. 12.56

      STT, TT Tukholma

      Ruotsin valtion omistaman energiajätti Vattenfallin viime vuosi meni reilusti pakkasen puolelle. Tappiota kertyi 26 miljardia kruunua, eli noin 2,7 miljardia euroa.

      Edellisenä vuonna tappiota oli syntynyt vajaat 20 miljardia kruunua.

      Yhtiö ei tämän johdosta jaa tänäkään vuonna osinkoa.

      Tappion taustalla on ennen kaikkea Saksan ruskohiilitoiminnan myynti. Yhtiön muiden osien tappio jäi selvästi pienemmäksi, noin 2,2 miljardiin kruunuun.

      Vattenfall myi viime vuonna ruskohiilitoimintansa Saksassa tsekkiläiselle EPH-yhtiölle. Yhtiö pyrkii irti hiilestä ja on investoinut paljon tuulivoimaan, mutta tuottaa myös ison osan sähköstään kymmenellä ydinvoimalallaan Ruotsissa ja Saksassa.

      Suomalaiset maksaa!

    • selvyydenvuoksi

      Kyllä ydinvoimaakin tuetaan. Tuki on järjestetty vain ovelasti Ydinjätehuoltorahaston kautta. Rahastoon on kerätty yli 2 miljardia korkeilla sähkön hinnoilla ja veronmaksajien maksamilla lainakoroilla valtion Ydinjätehuoltorahastosta ottamille lainoille. Rahasto perustettiin v. 1988, joten tukea on annettu keskimäärin noin 70 miljoonaa vuodessa, yli 5 miljoonaa kuukaudessa. Ydinjätteiden noin 100 vuotta kestävä loppusijoitus joudutaan silti rahoittamaan korottamalla ydinsähkön hintaa, koska pysäytettyjen ydinvoimaloiden kustannukset on katettava käyvien ydinvoimaloiden tuloilla.

      • mereltä.tuulee

        " Ydinjätteiden noin 100 vuotta"?

        Ei oikeen aukee mulle, selittäisitkö.
        Myös, Aallollahan(yo) laskeskesketiin taannoin, ett koskaan ei Hanhikiven voimalasta tulla saamaan ilman tukia markkinoitavaa sähköö yli 60 €/MWh hintaan.

        Entäs muut kivat.

        https://www.vihreat.fi/blogit/satu-hassi/2015/04/mika-energia-saa-tukiaisia

        Muistelen lukeneeni, ett tuulivoiman syöttötariffin tukemisest ollaan luopumassa lähivuosina, tietoo?


      • Sattumavoimaa

        Nykyiselläänkään suomen sähkön tuotanto ei vastaa kysyntää ja tuulivoima vain lisää alijäämää sähkön tuotannossa, vaikka kuinka paljon sitä rakennettaisiin. Tuulivoiman tukia pahempi ongelma se että sitä ei ole saatavilla silloin kun sitä eniten tarvitaan eli kylmillä keleillä.


    • muualla

      Pekkarisen suvun raha-automaatti. rahaa tulee pyörii tai ei. Mutta niinhän se on kaikissa tukiaisissa.

      • PeruukkiNaulaan

        Pekkarinen siirrettävä eläkkeelle tuolta eduskunnasta ja pikaisesti.


    • lumikuoma

      Ranskassa meni mylly juuresta poikki viime myrskyssä. Mikä tuulimylly semmoinen on, mikä ei tuulta kestä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      318
      3750
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1703
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1674
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      109
      1422
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1156
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1123
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      964
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      894
    Aihe