tuulivahinko - totuus tuulivoimasta

katsokaa-tuolta

http://tuulivahinko.fi/

Valtio tukee tuulisähkön tuotantoa verorahoilla. Valtio on luvannut tuulisähkölle takuuhinnaksi 85,30 €/MWh eli maksaa takuuhinnan ja pörssisähkön hinnan erotuksen sähköntuottajille.

Pörssisähkön hinta liikkuu 30 €/MWh luokassa, jolloin maksettava erotus on noin 55 €/MWh. Kuukaudessa veroeuroja käytetään tuulisähkön tukemiseen keskimäärin 11 miljoonaa euroa.

Mitä enemmän tuulee, sitä enemmän rahaa kuluu.

Viime viikko 4 709 737 €
Viime kuukausi 23 416 113 €

12

3317

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian-kallista-

      Tässä tuulivoiman ongelma juuri on. Pitäisi pystyä tuottamaan tuetta, muuten se on huono varavoima.

    • missä-järki

      ja veronmaksajat maksavat, tukevat tätä ihan älyttömästi.
      onko mitään järkeä

      vihreät, ohoi

    • Vhgchcfgfd

      Peruukipekkarisen matuvävyn yritys. Metrimauri järkännyt miljardi tuet

    • No onneksi ei tule nyt tuulivahinkoa, kun 108 MW edestä. Että silleen.

    • Ojalanlaskuoppi

      Ruotsin energiajätti Vattenfall jäi syvästi tappiolle viime vuonna
      Maailma7.2. 12.56

      STT, TT Tukholma

      Ruotsin valtion omistaman energiajätti Vattenfallin viime vuosi meni reilusti pakkasen puolelle. Tappiota kertyi 26 miljardia kruunua, eli noin 2,7 miljardia euroa.

      Edellisenä vuonna tappiota oli syntynyt vajaat 20 miljardia kruunua.

      Yhtiö ei tämän johdosta jaa tänäkään vuonna osinkoa.

      Tappion taustalla on ennen kaikkea Saksan ruskohiilitoiminnan myynti. Yhtiön muiden osien tappio jäi selvästi pienemmäksi, noin 2,2 miljardiin kruunuun.

      Vattenfall myi viime vuonna ruskohiilitoimintansa Saksassa tsekkiläiselle EPH-yhtiölle. Yhtiö pyrkii irti hiilestä ja on investoinut paljon tuulivoimaan, mutta tuottaa myös ison osan sähköstään kymmenellä ydinvoimalallaan Ruotsissa ja Saksassa.

      Suomalaiset maksaa!

    • selvyydenvuoksi

      Kyllä ydinvoimaakin tuetaan. Tuki on järjestetty vain ovelasti Ydinjätehuoltorahaston kautta. Rahastoon on kerätty yli 2 miljardia korkeilla sähkön hinnoilla ja veronmaksajien maksamilla lainakoroilla valtion Ydinjätehuoltorahastosta ottamille lainoille. Rahasto perustettiin v. 1988, joten tukea on annettu keskimäärin noin 70 miljoonaa vuodessa, yli 5 miljoonaa kuukaudessa. Ydinjätteiden noin 100 vuotta kestävä loppusijoitus joudutaan silti rahoittamaan korottamalla ydinsähkön hintaa, koska pysäytettyjen ydinvoimaloiden kustannukset on katettava käyvien ydinvoimaloiden tuloilla.

      • mereltä.tuulee

        " Ydinjätteiden noin 100 vuotta"?

        Ei oikeen aukee mulle, selittäisitkö.
        Myös, Aallollahan(yo) laskeskesketiin taannoin, ett koskaan ei Hanhikiven voimalasta tulla saamaan ilman tukia markkinoitavaa sähköö yli 60 €/MWh hintaan.

        Entäs muut kivat.

        https://www.vihreat.fi/blogit/satu-hassi/2015/04/mika-energia-saa-tukiaisia

        Muistelen lukeneeni, ett tuulivoiman syöttötariffin tukemisest ollaan luopumassa lähivuosina, tietoo?


      • Sattumavoimaa

        Nykyiselläänkään suomen sähkön tuotanto ei vastaa kysyntää ja tuulivoima vain lisää alijäämää sähkön tuotannossa, vaikka kuinka paljon sitä rakennettaisiin. Tuulivoiman tukia pahempi ongelma se että sitä ei ole saatavilla silloin kun sitä eniten tarvitaan eli kylmillä keleillä.


    • muualla

      Pekkarisen suvun raha-automaatti. rahaa tulee pyörii tai ei. Mutta niinhän se on kaikissa tukiaisissa.

      • PeruukkiNaulaan

        Pekkarinen siirrettävä eläkkeelle tuolta eduskunnasta ja pikaisesti.


    • lumikuoma

      Ranskassa meni mylly juuresta poikki viime myrskyssä. Mikä tuulimylly semmoinen on, mikä ei tuulta kestä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      60
      2789
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2091
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1940
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      9
      1107
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe