Nuukat laihialaiset

Kerran laihialaismies putosi kerrostalon katolta ja juuri asuntonsa keittiön avoimen ikkunan kohdalla ehti huutamaan vaimolleen ,että "mua varten ei tartte laittaa sitten enää lautasta!"
19399
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Rohkea tämänpäivän kansalainen olet, joku varmasti tulkitsee vitsisi rasismiksi tai vihapuheeksi.

1Äänestä
  • Niin..vielä pahemmaksi varmuudeksi juttu kahdesta laskuvarjojääkäristä, joiden piti putoamispaikalta jatkaa matkaa polkupyörillä.
    Kuinka ollakaan, kummankaan varjo ei hypyssä auennut, ja toinen murjaisi siinä vapaassa pudotuksessa kaverilleen:
    " Eikä siellä alhaalla ole tietysti niitä pyöriäkään..".

    1Äänestä

Raaskiko se laihialainen heittää veivinsä?

1Äänestä

Älk'' pilkatko laihialaisia. Kunnon suomalaisia kertakaikkiaan. Asuin Laihialla 90-luvulla eikä mitään pahaa sanottavaa laihialaisista. Ihmisiähän myö ollaan kaikki Suomenneiemellä.

1Äänestä
  • Eihän nämä vitsit mitään laihialaisten pilkkaamista ole. Itsekin ne niitä kertovat ja ovat ylpeitä nuukasta maineestaan.

    Äänestä

Meikäläinen olisi kyllä hukannut alastulon tuossa vaiheessa, nyt akka kiiruusti pöytään se muorivainaan kultareunainen arabia.

1Äänestä
  • arabi pöytään kun ukko ei ole vielä edes henkeään menettäny?

    2Äänestä

  • ihme.touhua kirjoitti:

    arabi pöytään kun ukko ei ole vielä edes henkeään menettäny?

    No just joo. Oli pakko nauraa ääneen.

    Äänestä

  • ihme.touhua kirjoitti:

    arabi pöytään kun ukko ei ole vielä edes henkeään menettäny?

    Tulkitsen laihialaisen selvinneen puujalalla.

    Äänestä

isäntä nai mutta lopetti akka kysyin mitä nyt. mulle selvisi että tässä menee omasta pussista

Äänestä
  • Sain aikoinaan laihialaiselta naiselta pillua kun lupasin antaa ilmaiseksi. Tuli vielä junalla monta sataa kilometriä hakemaan ilmaista pussintyhjennystä. Kolmen yön ja parin päivän jyystämisen jälkeen tilasin taksin ja käskin viedä hänet rautatieasemalle.

    Äänestä

Laihian yli lentäessä muutolinnnuillakin on eväät matkassa.

Äänestä

Eikä kun Perhon (Keski-Puhjanmaalla) yli lentäessään linnutkin lentävät selällään jotta eivät näkisi kurjuutta. KOKKOLA on perholaisten AMERIKKA sanoo vanhakansa.

Äänestä

Ei laihialainen siitä pahastu, että heistä vitsaillaan. Sitähän taannoin Laihian kunnanjohtajalta kysyttiin. Vastaus oli, että ei meillä ole mitään sitä vastaan, edellyttäen tosin ettei kunnallemme siitä koidu kuluja.

Äänestä

tv arkiston hitti kun kylään tuli alko kaikki vain palautti tyhjät pullot pois.

Äänestä

Laihialainen kalassa poikansa kanssa. Poika sai ison lohen. Isä karjaisi "heitä pois ei meillä noin kallista kalaa syödä".

Äänestä

poika putosi avantoon isä kysyi pojan pelastajalta mihin sen pojan pipo jäi.

Äänestä

Laihialla ei heitetä käyttökelpoista pois. Siellä kun on vessapaperia pyykkitelineillä kuivumassa

Äänestä

Laihialainen vei puhki kuluneen kondomin apteekkiin, ja kysyi paljonko sen paikkaaminen maksaisi. Apteekkari ilmoitti että eipä niitä juuri paikkailla kannata, eiköhän olisi etuisampaa ostaa kokonaan uusi, minkälainen laitetaan? Mies sanoi että ei hän sitä yksin voi päättää, se kun on koko kylän yhteinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


notta.nuon kirjoitti:

Kerran laihialaismies putosi kerrostalon katolta ja juuri asuntonsa keittiön avoimen ikkunan kohdalla ehti huutamaan vaimolleen ,että "mua varten ei tartte laittaa sitten enää lautasta!"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu