no se paukuttelu

onhansehauskaa

Olen 15-vuotias poika, ja uutena vuotena tuli ammuttua raketteja kaverin kanssa.Suojalasit päässä. Raketit ovat mukavaa ajanvietettä uuteen vuoteen. Kuitenkin kannatan rakettien kieltämistä normaali ihmisiltä. Kun kaupunki posauttaa tasalta pari mega jätti jytkyä taivaalle, niin on se hienompaa kuin kuluttajille suunnatut pierut. Ei ehkä yhtä kivaa. Ilotulitteista tulee pienhiukkasia, lyijyä ja muovia luontoon. Siihen menee aivan hirveät määrät rahaa ja luonnonvaroja. Jatkan paukuttelua muutamalla kympillä per vuosi niin kauan kun saa, samalla toivon että raketit kiellettäisiin kuluttajilta. Vähenisi hengitys-sairaudet ja luonnon pilaantuminen. Olen puhunut. Mielipiteitä?

6

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nojoojajoo

      Niin no raketit ei enään niin hyviä kuin ennen mutta kuluttajille suunnatut padat paranevat vuosi vuodelta varsinkin kun tietää mistä ostaa ja mitä. On se myönnettävä että on se mukavempaa itse ampua kuin katsoa toisten ampumia vaikka tunnenkin henk.koht ammattitulittajia.

      Voisihan sitä mennä vaikka Puolaan aina joka uv missä kuluttajat saa shellejä pistellä taivaalle huoletta mutta ei ole tarvetta mennä koska patatarjonta kuluttajille vain paranee. Joskus varmaan tulee mentyä Puolaan paitsi jos joskus kouluttaudun ammattilaiseksi niin sille ei ole tarvetta.

    • Agapalvelee

      Mä paukuttelen kaiken aikaa. Ei auta edes maitohappobakteerit, kun on jatkuva vuodenvaihde peräsuolessa.

    • Kaksi asiaa mitä ihmettelen tuossa paukutelussa. En todellakaan ole tylsimys mutta ne rahat jotka heittää sananmukaisesti taivaantuuliin. Se roska mikä kerääntyy. Häiriintyneet elukat..silmävammat ja pösilöt jotka hätäraketteja ampuilee. Ne jotka ei edes malta odottaa huippuhetkeen vaan apri päivää aikasemmin ampuilee. Pösilöt jotka ampuilee ihmisten ikkunoihin. Taisi tulla enemmän kuin kaksi asiaa.

    • jjhvjj

      Turhaa rahenttuhlausta

    • asiahanonnäin

      Kaikki on turhaa mitä ihminen ei tarvitse elääkseen. Tekin käytätte rahaa asioihin jotka ovat sitä rahan tuhlausta.

    • Kansalaisaloite

      Allekirjoittakaahan kansalaisaloite:

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2736

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      261
      4103
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      129
      2352
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1501
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      978
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      132
      966
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      335
      889
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      810
    Aihe