Tampereen Raatihuone ja samalla myös virastotalo on purettava pois. Näin saadaan hyvää ja arvokasta tonttimaata YIT:lle lahjoitettavaksi.
Uusi virastotalo voidaan rakentaa vaikkapa kämmenniemeen. Siellä on joutotilaa politikoida.
Uusi virastotalo voidaan rakentaa vaikkapa kämmenniemeen. Siellä on joutotilaa politikoida.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hyvä, että Tamperetta kehitetään ja se alkaa vähitellen vaikuttamaan kokoiselleen kaupungille, eikä vertaudu johonkin ankeaan Seinäjokeen tai Jyväskylään ulkonäöllisesti. Yksikerroksisia liikesiipiä keskellä keskustaa yms. karmeaa on tässä kaupungissa riittävästi. 10-20 korkeampaa tornia on myös hyvä olla tämän kokoisessa kaupungissa, ne ovat hienoja kiintopisteitä kauempaa katsottaessa, sekä muutenkin ylväitä.
Vihaavatko monet torneja, koska ne eivät sovi suomalaiseen sielunmaisemaan ja luonteeseen; tornithan ovat varsin ylväitä, eivätkä tosiaan ole vaatimattomia olemukseltaan, kun taas moni suomalainen on liian vaatimaton, itseään väheksyvä pikku-ihminen. Näkyisikö ihmisten luonne siis rakentamis-mieltymyksissäkin? Väitän, että näin on.
Ihan sama onko torneja vai matalia taloja, mutta puistoja ja puita täytyy olla. Vihreyttä ja vehreyttä tarvitaan enemmän kuin osaatte kuvitellakaan. New Yorkin suurkaupungissakin on isoja puistoja, Central park, Madison Square park ja jopa High line park.