Kun Perussuomalaiset tulivat hallitusvastuuseen moni asia on korjaantunut. Enää ei matuja hyysätä täällä suomalaisten verorahoilla vaan oleskelulupaanomukset hylätään ja matut passitetaan kotiin. Vielä kun paperittomilta kielletään asunnonsaaminen, terveyspalveluiden saaminen täyskielto yksityshenkilöiden ja kirkon avunantoon niin homma saadaan oikealle tolalle.
Veronkorotuksia vastaan on tapeltu sekä uusien verojen ehdotukset säännöllisesti vastusteltu paitsi tietty että tietty ökyrikkaiden ruotsinsuomalaisten ökyveneet ja ökymoottoripyörille sadaan verotuksen piiriin. Myös tuo suurta haittaa sumenkielisille tuottava pakkoruotsi ollan hiljalleen saamassa kuriin. Ei olisi mitenkään väärin että tehtäisin suomesta yksikielinen, suomenkielinen maa. Rahaa säästyisi miljaardeja vuodessa. Jos ruotsinkielisiä kouluja halutaa niin ihan ok kunhan ruotsinkieliset kouluista aiheutuvat kulut 100 % ttisesti itse kustantavat.
Tavoitteena pitää olla EUsta ulos, oma valuutta ja täydellinen itsemäärämisoikeus.
Viisumit ja passipakko yleiseksi käytännöksi ja viisumille erisuuruiset hinnat siten että
"erääiden maiden" kansalaiset maksaisivat viisumista kunnon korvaukseen esim. 5000 Eur j vaatimuksena että käteistä rahaa löytyy 1000 Eur / oleskelupäivä sekä
"eräille maille" täys viisuminsaantikielto.
Perussuomalaisten tultua hallitusvastuun Suomi on lähtenyt selvään nousuun.
Veronkorotuksia vastaan on tapeltu sekä uusien verojen ehdotukset säännöllisesti vastusteltu paitsi tietty että tietty ökyrikkaiden ruotsinsuomalaisten ökyveneet ja ökymoottoripyörille sadaan verotuksen piiriin. Myös tuo suurta haittaa sumenkielisille tuottava pakkoruotsi ollan hiljalleen saamassa kuriin. Ei olisi mitenkään väärin että tehtäisin suomesta yksikielinen, suomenkielinen maa. Rahaa säästyisi miljaardeja vuodessa. Jos ruotsinkielisiä kouluja halutaa niin ihan ok kunhan ruotsinkieliset kouluista aiheutuvat kulut 100 % ttisesti itse kustantavat.
Tavoitteena pitää olla EUsta ulos, oma valuutta ja täydellinen itsemäärämisoikeus.
Viisumit ja passipakko yleiseksi käytännöksi ja viisumille erisuuruiset hinnat siten että
"erääiden maiden" kansalaiset maksaisivat viisumista kunnon korvaukseen esim. 5000 Eur j vaatimuksena että käteistä rahaa löytyy 1000 Eur / oleskelupäivä sekä
"eräille maille" täys viisuminsaantikielto.
Perussuomalaisten tultua hallitusvastuun Suomi on lähtenyt selvään nousuun.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Se+on+hyvä+että+sumenkielisille+tule+miljaardeja+100++%+ttisesti
On se tuo palstan persu vaan hullu. Elää ihan omassa maailmassaan...
Nyt osuit nappiin, täysi kymppi sinulle. Vielä kun saadaan Halla-aho puheenjohtajaksi niin siitä Perussuomalaisten nousu ja maailmanvalloitus lähtee ja lujaa.
juu,+sillälailla+se+menee+n.3%+kannatuksella+tietää+mikä+on+kansalle+paras.+Eroon+EU.sta,+markka+takaisin,+ryssän+molo+ahteriin,+keskikaljaa+ja+körttisaarnaa+ja+sinfoniaa+kansalle.+Ja+rohkeat+persut+käpykaartiin,+kun+ovat+polttaneet+siltansa+kaikkialle,+että+pakolaisesi+ei+kelpaa.+Äijä+horisi+juuri+telkussa,+että+78%+persujen+jäsenistöstä+haluaa+uuden+puheenjotajan,+se+ois+sittenpersuja++äänestäneistä+n.2%
Puhetta riittää, mutta se ei vain enää riitä. Nähty jo mikä niiden takana on sekä mitä tarkoittaa se että saa mitä tilaa.
Kukaan ei usko enää persujen juttuihin samoin kuin siihen että joku Hakkarainen olisi tosissaan mitä sanoo maahanmuuttokriittisesti.
Tämä viimeinen josta Soini kertoi iltapäivälehdessä ratkaisi sen, että pysyn puolueen äänestäjänä jatkossakin.
" SEURANTALAITTEITA EMME MISSÄÄN TAPAUKSESSA HYVÄKSY"
Persut vastustavat seurantalaitteita siksi että jos GPS:ään perustuva lukulaite tulee pakolliseksi poliisi voisi ontime seurata missä Persurikolliset liikkuvat. Niitä on tosin sen verran liikenteessä että on suuri vaara että tietosysteemi räjähtäisi ylikuormituksesta.
"Veronkorotuksia vastaan on tapeltu sekä uusien verojen ehdotukset säännöllisesti vastusteltu"
Voi missä kuplassa tämä persu elää. Persut ovat olleet korottamassa lähes kaikkia veroja jotka koskevst pienituloisia ja leikkaamassa etuja pienituloisilta.
Suuritulosten perintöveroja ja metsäveroja on tosin laskettu ja tietysti sen 100 00 euron ferrarikin saa nyt pienemällä verolla.
Persuvaleet ei onneksi uppoa enää kansaan
Puhuukohan persu tosissaan puolueen aikaansaannoksista vai onko
ympäripäissään kun ei näe että leipäjonot pitenee ihmisillä ei ole
enää varaa leipään eikä lääkkeisiin ja samaan aikaan miljoonamiehille
annetaan satojentuhansien eurojen verohelpotuksia. Kyllähän Timon
työväenpuolue on muuttunut raharikkaiden puolueeksi ei siinä enää
köyhiä muisteta.
Tulet kunnallisvaaleissa näkemään, että muistettu on.
Äänestäjien joukosta löytyy: Takuueläkeläisiä, Yleverosta vapautettuja, Omaishoitajia ja niitä jotka asioivat Kelassa eli toimeentulotuen hakijat.
Kyllä voi olla säälittävän tyhmiä nuo petossuomalaiset ja kun ne avaa suunsa ei voi tuntea kuin myötähäpeää noita köyhien kurittajia kohtaan,miksi persut vihaa opiskelijoita,duunareita,sairaita,eläkeläisiä,sotaveteraaneja,työttömiä? Sen sijaan tuovat 40 000 mamua Suomeen ja niitä kyllä hyysäävät ,ei tarvii noiden petossuomalaisten tuomien mamujen paljon leipäjonoissa seisoa! Kyllä persut löytää rahaa mamujen ylläpitoon ja rikkaiden veronkevennyksiin ja kaikki tämä on faktaa jo tapahtunutta ,niitä ei typerät persu sutkaukset voi muuksi muuttaa jotka se puhiseva läski suustaan häpeäkseen suoltaa.
Annan avaajalle 8 pistettä, olette lähtenyt toteuttamaan taitavasti piilovittuilua ja pienellä harjoittelulla sinusta tulee taitava.
Perussuomalainen ei tajua omaa hölmöyttään, vaan yhä kielilipoen etsii isäntää vuh, vuh.
Halla ahosta saadaan johonkin kylään hyvä risteysmerkinjalka ja tapahtumissa voi ohjata liikenettä. Hänhän on miehisyyden esikuva; sivari ja kirjallisuustohtori, vuh, vuh.
Suurin aikaansaannmos on ollut pettää ja suututtaa omat kannattajat ja äänestäjät.
gps-valvontaa ei tule
guggenheimiä ei tule
ökyvenevero tulee
ja hölmöilyä tulee 24/7 persulasta.
Näissä perussuomalaiset on olleet eteviä;
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701160135253_uu.shtml
Ainoan asian minkä Soini on saanut aikaan on Helvetinmoiset veronkorotukset ja uudet verot. Kun rupes sitä ministeripalkkaa nostamaan niin köyhät samantien unohdettiin. Eniten risoo minua Soinin ehdottama venevero. Minulla on ikivanha 5,5 metrinen vene ja siinä nyt sitten kaiken kukkuraksi on vielä ikivanhempi 60 hp Evinrude. miten Soini mahtaa kuvitella että saan veneveron maksettua kun en edes vokraani saa maksettua eikä raha riitä viisihenkisen perheen ruokakuluihin. On tuosta leipäjonosta tullut tuttu paikka. En tietty raskisi venettäkään pitää mutta sen avulla on sentään kesäisin jokunen kilo kala saanut kotiansa. Ennen hallitukseen menoa Persut olivat Persuja ja saivat ainakin kappuloita rattaisiin lyötyä. Nyt vaan Sipilälle kummaretaan jä käännetään persettä entisille kannattajille. KOROSTAN ENTISILLE !!!
Se olla minä kiitollinen tästä huomiosta ja kiltteydestä. Kiittäminen siis minu tulee olla perussuomalaisille. Minä lähettä äiti rahaa joka kuukausi kotomaa kun saada sitä paljon minulla kun kotomaassa paljon lapsia ja täti toimistossa kauhuissaan. Kiittää siis perusuomalaisa ja kutsua vaimo sukulaiset tänne myös.
Perussuomalaiset poisti autoveron.
Paljon ovat saaneet hyvää aikaiseksi hallituksessa , mutta veneverolla ei kyllä pisteet heru , varsinkin , kun valtio tukee jokaista oopperalippua 230 eurolla , joka on harrastus siinä kuin veneilykin. http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/valtio-tukee-jokaista-oopperalippua-230-eurolla-maataloutta-vuosittain-185-eurolla-kuluttajaa-kohti-1.173274
Moniko käy oopperassa...
Aloittaja on oikeassa: Ilman Persuja suomalaiset olisivat hukassa!
Tosi on vaikka kuinka muut yrittäisivät takkia kääntää.
Tyypillinen pölhöpersukirjoitus. Täynnä valheita, perustelemattomia väitteitä ja omituista itsekehua. Selvästikään aloittajalla ei ole syvällisempää ymmärrystä aiheesta, josta kirjoittaa. Toistelee vain fraaseja, joita on oppinut isoilta pojilta.
Lupaan äänestää persuja, jos esimerkiksi ketjun käynnistäjä loogisesti selittää, miten nykyhallituksen tekemät leikkaukset vaikkapa koulutusmäärärahoista eroavat edellisen hallituksen leikkauksista? Entä Kreikan tukipaketti?
Sorminäppäryyttään aloittaja voisi verryytellä kirjoittamalla lyhyen esityksen aiheesta Suomen viennin kehitys 2015-2016. Hän kun kertoo Suomen lähteneen selvään nousuun Persujen noustua "valtaan" Erityisesti hän voisi selventää miten juuri persut voivat ottaa tästä kunnian ja ansion.
Matut passitetaan kotiin? Eikös ne ole kadonneet jonnekkin EU alueella...
Persujen yksi top juttu vaalien alla oli pakkoruotsin lopettaminen, koska tulee lakimuutos ettei sitä ole enää pakko koulussa lukea sekä kunnan ja valtion palkollisilta sitä ei voida enää vaatia?
Mitä persut saivat aikaan hallituksessa:
– poistivat pakkoruotsin
– laskivat bensaveroa
– asettivat herroille juppikuunariveron
Et ole tainnut seurata oikein asioita ?
Olen seurannut oikein persujen vaalilupauksia.
No, oletko päässyt jyvälle, miten hallitus toimii tuollaisten asioiden kanssa ? Voiko yksi puolue päättää tuollaisista muutoksista ? Nuo olivat vaalilupauksia kyllä - tavoitteita. Joskaan tuota Soinin juppikuunariveroa en ikein tajunnut, ja palsjasti sen kuinka pihalla tuo "herneaivo" oli realielämästä.
No miksi te sitten ette pysyneet hallituksessa loppuun asti ja pilkkasitte sinisiä jotka halusivat jatkaa siellä?