Reserviläisten hakemukset siviilipalvelukseen ovat moninkertaistuneet.
Perinteisesti hakijoita on ollut 100–200, mutta toissa vuonna saapui lähes tuhat hakemusta ja viime vuonna yli 700, kertoo siviilipalvelusjohtaja Mikko Reijonen.
Kaikkein merkille pantavin tekijä oli Puolustusvoimien lähettämä reserviläiskirje, joka sai aikaan toukokuussa 2015 tilanteen, että alkoi tulla hakemuksia täydennyspalvelukseen eli pois reservistä siviilipalveluksen puolelle, Reijonen kertoo.
Perinteisesti hakijoita on ollut 100–200, mutta toissa vuonna saapui lähes tuhat hakemusta ja viime vuonna yli 700, kertoo siviilipalvelusjohtaja Mikko Reijonen.
Kaikkein merkille pantavin tekijä oli Puolustusvoimien lähettämä reserviläiskirje, joka sai aikaan toukokuussa 2015 tilanteen, että alkoi tulla hakemuksia täydennyspalvelukseen eli pois reservistä siviilipalveluksen puolelle, Reijonen kertoo.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No, rättivarastollakin tarvitaan tekijöitä..
No punikithan olivat käpykaartissa jo talvisodan aikana.Jölkeläiset jatkavat nyt perinnettä omalla tavallaan.
Niin ja Aarne Saarinenkin hoiti varusvarastoa eturintamalla.
Ja porvareissa ja kepulaisissa ei ole sivareita, no tietenkin Mikko Alatalo
ja on niitä kait muita.
Mutta kepulaisethan on miehiä, vai onko ?
Juha Sipilän eriarvoistava politiikka tuottaa tulosta. Mitä vitun puollustettavaa on Juha Sipilän johtamassa suomessa palkansaajalla tai työttömällä...ei yhtään mitään ja se näkyy nyt reserviläisten toimissa.
Miksi puollustaa maata, jota ei omista. Miksi puollustaa maata ,jonka johto pitää sinua rikollisena kun et omista tarpeeksi. Miksi puollustaa niiden omaisuutta, jotka haukluvat sinua luuseriksi ja syyllistävät siitä että teet rehellistä työtä.
Antaa nyt tukijullien puollustaa sitä maataan, muuthan on pelkkiä kommukoita joilla ei ole mitään arvoa.
Minusta maanpuollustus ja varsinkin sen kulut tulee olla suoraan verrannollisia omistukseen. Miksi palkansaaja maksaa siitä, että saadaan puollustettua suurtilallisten omaisuutta, jossa hän ei voi edes liikkua.
Itse en kävisi enää edes armeijaa, miksi vitussa uhtrata vuosi noiden lahtareitten omaisuuden vuoksi ja lopulta uhrata henkensä heidän omaisuuden puollustamiseksi.
Itse nämä rikkaat pakenee suomesta jos konflikti syntyy aivan kuten kävi edellisessäkin sodssa, pelkät työmiehet siellä rintamila taisteli, herranketkut piileskeli jossain muualla.
Ainakin on mielekästä puolustaa äitiään, siskojaan ja morsiamiaan.
Niitä täytyy puolustaa lähinnä hallitusta vastaan.
Kolme suurinta uhkaa on hallitus, hallitus,, hallitus
Minun isäni oli kommunisti, oli Suomen puolesta taistelemassa 1939-44
ja vielä eturintamassa, oli kk-mies.
Tasiteli työväeluokan puolesta ammatti ja polittisissa osastoissa ja auttoi muutenkin ihmisä.
Olin isäni mukana maataloissa aina silloin tällöin talkoissa ja ei nuo maajussit isääni vihollisena pitäny, mutta mistä tämä nykyinen viha.
Itse en hyväksy sivareita ja syy on se, että näen sivarin siivellä ratsastajana.
Perhettä, maata, uskoa ja vapautta tulee puolustaa ja näen tilanteen sellaisena, että muutaman vuoden sisällä Suomikin on sodassa ja niin on koko maailma.
Tänään on nuo sodan ennustajat liikkeellä, parituntia sitten toinen tällä palstalla ennusti peräti maailmansodan alkavan pian.
Venäjän trolli..
Kolmatta maailmansotta käydään jo nyt ja useammalla eri rintamalla;
Jenkki puolustaa demokratiaa, tappaa siinä sivussa ihmisiä ja vetää maailman loskaan
Venäjä koettelee pyssyjään syyriassa
Isis tekee tepposia sielä ja täällä ja rintama leviä
Kuka ampuu ensimmäisen sellaisen laukauksen,että maailma on tulessa
Huumesotaa käydään siellä täällä, Ruotsissa ammutaan ihmisiä ja Suomessa sekunda.natsit potkii kuoliaaksi ohikulkijoita
Että näillä eväillä
rintamalla oli kommunistejakin ja samaa agiteerausta pitivät siellä kuin täälläkin palstalla, korsun ovi kuulemma aukaistiin useampaankin kertaan että voi vapaasti lähteä naapurin puolelle, kukaan ei lähtenyt..
Puolustusvoimien on vastattava haasteeseen ylentämällä useampia reserviläisiä majureiksi. Heillä on nimittäin iso motiivi kertausharjoituksiin ja osallistuvatkin niihin vuosittain.
Hyvä Pysty pointsit sulle, vaikka tuo lohkaisu melko varmasti menee yli kohteen hilseen.
Naisten hameiden aluset kyllä kiinnostaa, kiitos!