Raamattu, evoluutio ja arkeologia

pieveli

Fantastinen sarja tv7:lta, jossa evoluution, kreationismin, vanhan maan ja nuoren maan todisteita käydään tieteellisen tarkan seulan läpi. Ei jää mitään sijaa selittelyille, kun objektiiviset todisteet pannaan vaakakuppiin rationaalisen tarkastelun läpikäytäviksi.

Suosittelen kaikille!

4

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siitä sitten vain linkittämään tänne ne tieteelliset vertaisarvioidut tutkimukset, joista ne objektiiviset todisteet löytyvät. Kas kun harva jaksaa katsella jonkun hörhökanavan herkkäuskoiselle yleisölleen suuntaamia uskonnollisia ohjelmia, joista ne luvatut objektiiviset todisteet jäävät aina puuttumaan. Jos sellaisia on olemassa, ei pitäisi olla vaikeaa linkittää ne tänne suoraan.

    • Kenellä TV7:ssa on kompetenssia käydä läpi evoluution todisteita? Yksittäinen evoluutiotutkijakaan ei siihen riitä, koska evoluutioteoria on varsin monitieteellinen ala. Eikä TV 7:n kyseisen sarjan "asiantuntijoissa" taida olla ainuttakaan evoluutioteoriasta väitellyttä. Vai voisitko kertoa edes yhden?

      • pieveli

        Rupert Sheldrake, kuuluisa zoologi. Tietää evoluutiosta käytännössä enemmän kuin Dawkins.


      • VitsiksiköTarkoitit
        pieveli kirjoitti:

        Rupert Sheldrake, kuuluisa zoologi. Tietää evoluutiosta käytännössä enemmän kuin Dawkins.

        Agno kysi evoluutiotutkijaa ja sinä esitit Sheldrakea?
        Rubet Sheldrake on tietääkseni kirjoittanut viimeiset tieteelliset paperinsa -80 luvun alussa. Sen jälkeen hän alkoi keskittyä hömppään, joka ilmeisesti myy paremmin kuin tiede.
        Wiki: "Rupert Sheldrake (s. 28. kesäkuuta 1942) on brittiläinen biokemisti ja parapsykologian tutkija. Hän on kirjoittanut useita tieteellisesti kiistanalaisia teoksia eläinten ja kasvien käyttäytymisestä, muistista, telepatiasta ja havainnoinnista"
        Koulutukseltaan biokemisti, ei siis zoologi. Tieteellisesti kiistanalaiset (lue hömppää) teokset käsittelevät kyllä zoologiaakin, mihin hänellä ei ole edes koulutusta. Ja parapsykologian tutkimus kertookin sitten loput.

        Hänen kuuluisuutensa tiedemaailmassa liittyy lähinnä hänen tieteen nimissä kirjoittamaansa hörhöilyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7851
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3077
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      363
      2078
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1694
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1509
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1251
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1219
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1132
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1088
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1066
    Aihe