SIPILÄN HALLITUS LASKI LÄÄKKEIDEN HINTOJA..

Hinnat laskevat muun muassa hallituksen päätösten vuoksi, Suomen Apteekkariliitto sanoo. Kaikki muutokset eivät kuitenkaan laske tavallisten ihmisten menoja, päinvastoin.
Yli 1 500 lääkepakkauksen hinta on laskenut tänä vuonna, Suomen Apteekkariliitto kertoo tiedotteessaan. Suomessa on myynnissä noin 9 300 lääkepakkausta, eli joka kuudennen lääkkeen hinta laski.
13106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vuodenvaihteessa rinnakkaistuontilääkkeet tulivat viitehintajärjestelmän piiriin, mikä käytännössä lisää lääkkeiden kilpailua ja laskee hintoja. Järjestelmässä lääkkeen ostajan saamalle Kela-korvaukselle on määrätty katto, joka perustuu viitehintaan. Apteekki tarjoaa asiakkaalle mahdollisuutta vaihtaa määrätty lääke halvempaan rinnakkaislääkkeeseen...

Äänestä
  • on että lääkkeiden hillitön kallistuminen on vihdoinkin saatu hallituksen toimin laskuuralle..

    Äänestä

  • Pääasia kirjoitti:

    on että lääkkeiden hillitön kallistuminen on vihdoinkin saatu hallituksen toimin laskuuralle..

    satoja miljoonia..

    Äänestä

Ja+kun+ajatellaan,+että+keskimääräinen+hinnanlasku+lienee+max.+10+%,+eikä+liity+oikeastaan+mitenkään+muuhun,+kuin+apteekin+ja+valtion+välisiin+maksuihin.+Vaikeaa+kuvitella+miksi+kansalaiset+siitä+hurraisivat,+eivät+he+olisi+asiaa+mitenkään+huomanneet,+jos+asiaa+ei+olisi+yli-ampuvasti+markkinoitu.+Hinnat+laskivat+jopa+40+%,+kuitenkin+se+taisi+glx;n+mukaan+löytyä+hyvin+harvasta,+yksittäisestä+lääkkeestä,+muuten+laskuprosentit+3-20+%.

Äänestä
  • Lääkkeethän on pääosin ilmaisia..

    Äänestä

  • Tosiontuo kirjoitti:

    Lääkkeethän on pääosin ilmaisia..

    Lääkeet eivät ole ilmaisia. Edes pääosin.

    Äänestä

  • NeMaksaa.- kirjoitti:

    Lääkeet eivät ole ilmaisia. Edes pääosin.

    Kyllä ne punikkirupuille ovat. Veronmaksajat maksavat niiden elämiset ja lääkkeet.

    Äänestä

  • tuntiturpaan kirjoitti:

    Kyllä ne punikkirupuille ovat. Veronmaksajat maksavat niiden elämiset ja lääkkeet.

    komukoilla järjessä musta aukko !

    Äänestä

Ai piPILÄN hallitus laski diabetes LÄÄKKEIDEN HINTAA?? Etkö pipilä pysty katsomaan totuutta silmiin ?? Mamuille kyllä annetaan ilmaiset diabetes lääkkeet, onhan ne pipilän jumalan poikia?? Muualla EUroopasa ovat lääkkeet ilmaisia tai maksavat vähemmän??Kyllä on sairasta touhua hallituksella, hallitus käyttää EUTANASIAA suomen köyhille??

Äänestä
  • Eikö eutanasiaa esittänyt ollut punakrupu Esko Seppänen ?

    Äänestä

  • Suomessa lääkkeet on käytännössä ilmaisia, myös diapeetes lääkkeet, muutaman kympin omavastuu ei ketään kaada taloudellisesti..

    Äänestä

Tukijussille ne on ilmaisia koska ne saa maatilan kirjanpitoon vähennyksinä.

Äänestä
  • Kyllä ne punikkirupuille ovat. Veronmaksajat maksavat niiden elämiset ja lääkkeet...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JOPA_50_PROSENTTIA kirjoitti:

Hinnat laskevat muun muassa hallituksen päätösten vuoksi, Suomen Apteekkariliitto sanoo. Kaikki muutokset eivät kuitenkaan laske tavallisten ihmisten menoja, päinvastoin.
Yli 1 500 lääkepakkauksen hinta on laskenut tänä vuonna, Suomen Apteekkariliitto kertoo tiedotteessaan. Suomessa on myynnissä noin 9 300 lääkepakkausta, eli joka kuudennen lääkkeen hinta laski.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu