Äänestys
Menikö Vuoden urheilija -valinta mielestäsi oikein?
93%
7%
ääniä 550 kpl
http://www.mtv.fi/sport/yleisurheilu/uutinen/artikkeli/aanesta-meniko-vuoden-urheilija-palkinto-oikein/6268294
Menikö Vuoden urheilija -valinta mielestäsi oikein?
93%
7%
ääniä 550 kpl
http://www.mtv.fi/sport/yleisurheilu/uutinen/artikkeli/aanesta-meniko-vuoden-urheilija-palkinto-oikein/6268294
Vastaukset 24
Vanhimmat
Joo. ♿
Tämäkin valinta menee samoilla säännöillä kuin euroviisut, voittajan pitää olla vammainen, homo tai värillinen.
.
Ennakko tiedot olivat niin vahvat, että päätös on taatusti tehty muillakin kuin urheilumetodein.
.
Mutta....jos urheilullisesti katsotaan asiaa, voitto meni ihan oikealle heinkilölle.
.
ONNEA. !
kuka voittaa. ampumahiihto ainoa laji mitä tulee seurattua.
Kai se meni. Jos tuo sinun nimimerkkisi on jonkinlainen kannanotto, niin voin sanoa että Kaisa on kyllä omastakin mielestäni varmaan Suomen paras yksilöurheilija tälläkin hetkellä, mutta onhan hänet jo kerran valittu vuoden urheilijaksi. Menkööt kunnia tänä vuonna Leo-Pekalle. Kolmen edellisvuoden valinnat sen sijaan olivat kyllä ihan vitsejä suoraan sanoen.
Mäkärän Ruhpolding voitoilla ei merkitystä,ne tuli 2017,valittiin vuoden urheilija 2016.
Onhan Mäkäräinen hiihtänyt ja ampunut mitaleille monen vuonna aikaisemminkin. Paras suomalainen urheilija tätä nykyä.
Mira Potkonen ois myös ansainnut paremman sijan, sentään olympiamitalisti.
Onnea Paljon Leo-Pekalle palkinto tuli oikeasta työstä.
oot fiksu urheilia .
palkinto meni oikein moninkertaiselle voittaja mitalistille useiden vuosien ajalta ja vammaisurheilulle ennen kaikkea.
leo-pekan kaltaista menestys urheilijaa viimevuosilta ei suomesta muita löydy,joten oikein meni.
tarkoitus on myös kannustaa vammaisia ihmisia kokemaan urheilun kautta elaman suuria ja pienia iloja ja kokemuksia myötamielisesti. hyva nain.
Äänestys meni nyt tällä kertaa oikein, eli "poliittisesti korrektisti".
Poliittinen korrektius on siis edennyt jo tällaisiin urheilijaäänestyksiinkin saakka. Media paukutti koko vuoden, että vihdoinkin olisi aika valita vammaisurheilija parhaaksi urheilijaksi Suomessa. Eihän urheilutoimittajat sitten uskaltaneet valita toisin.
Tosin ei siellä kyllä mitään suurta saavutusta tehnyttä muutakaan urheilijaa olisi välttämättä ollut...
Marginaalilajin edustaja voitti. Kaikki parhaat eivät voi edes osallistua tuohon lajiin. Väärä voitti.
Kuka se tennistähti on joka tuli toiseksi? Koskaan ole kuullutkaan. Mitä ansioita hänellä on?
Se on voittanut Wimbledonissa, ja on ehdottomasti Suomen menestynein urheilija kansainvälisesti, kun jätetään nuo rallikuskit pois.
Tai siis lajina tennis on suosiossa ihan muulla tasolla kuin joku keihäänheitto ja ampumishiihto.
Onko ralli urheilua....eikös siinä auton moottori tee työt???????????????
Ratakelausta harrastaa kilpailu mielessä muutama ihminen maailmassa.Ehkä
tuhatkin voi olla,mutta todellakin marginaalissa oleva laji.
Ei pitäis olla samoissa äänestyksissä oikeiden harrastettujen urheilulajien kanssa.
Sama on ampumahiihdon kanssa.
Eräs suomen suosituimmista ja seuratuimmista lajeista?
No vakavemmin voi todeta että tässä palkittiin luultavasti koko ura ja muutkin olympia saavutukset. Siihen nähden ok. Muuten olisi ainakin meikäläisen vaikea hyväksyä tuota valintaa.
Pulinat pois, voittaja on valittu ja näillä mennään.
Ei mennyt tuo ratakelaus on naurettava laji. Henry Konttinen olisi ehdottomasti pitänyt valita, siinä on LOISTAVA URHEILIJA!!!! Tähti on kyllä aika himmeä tähti, laji on marginaali eikä siinä ole paljon osanottajia, maailmanmestaruus samaa tasoa kuin joku saapaanheitto! Konttisen lajissa on valtava määrä kilpailijoita joka maassa!
Tämä on sitä vitun suvaitsevaisuus paskaa mitä joka tuutista tulee, ihmiset tulevat vain päiväpäivältä vittuutuneeksi tästä suvaitsevaisuus homotuksesta.
Tenniksen neli ja sekaneli peliin ei huiput osallistu.ATP top 10 pelaajia vastaan Konttinen häviäisi 6-1,6-1,6-0.
Kimi Räikkönen ainakin sai ihan syystä ja hyvästä oman pokaalinsa. Kiitos puhekin oli vähintäänkin presidentillistä tasoa jos ei jo vähän sitäkin enemmän todellisuudessa.
Kyllä meni reilu peli pitää olla , olisi jo viimevuonna pitänyt Leo Tähden kolmen olympiakullan jälkeen kelvata parhaaksi urheilijaksi.Vammaisten on aina pitänyt olla piirun verran enemmän kun tavisten,ennenkun on kelvanneet näille valitsijoille.
Suomenhurri käsipalloilija tai ratsastaja olisi paremmin sopinut
oikein meni!
omassa lajissaan maailmassa aika ehdoton kunkku, ollut jo vuosia.
kuka muu muka
Pieniaivoiset formulakuskit ja jääkiekkoilijat olivat liikaa äänessä Urheilugaalassa.