Ajattelin, että täältä voisi nyt, tai myöhemmin löytyä henkilöitä joita kiinnostaisi seurata yhden henkilön perspektiivista tämän pelätyn aknekuurin etenemistä. Aion siis jatkossa päivitellä tähän ketjuun tietoa säännöllisesti mitä kehossani ja ihollani tapahtuu.
Taustatietoa:
Minulla on todella paha akne selässä ja hieman lievempi naamassa. Se on siis sellainen, että nukkuminenkin on tuskallista kun ei pysty makaamaan ja lakanat tahraantuvat talista ja verestä. Naamassa akne on pysynyt edes jotenkin kurissa Avitcid-voiteella, joka on aknen hoitoon tarkoitettu reseptivoide. A-vitamiinia siinäkin. (Ihotautilääkärini mukaan voidetta voi käyttää vähän, jos iho ei kuivu liikaa)
Tällä hetkellä käytän hoitoon ihotautilääkärin määräämänä Avitcid-voidetta, Isotretinoin Actavista ja Flucloxacillin Orionia, joka on ihotulehdusten hoitoon tarkoitettu antibiootti.
Aloitin käytön 2 päivää sitten ja heti on alkanut jo tapahtumaan. Tulehdus on vähentynyt antibiootin avulla (niin, että ei tarvitse ihan kokoajan valittaa kipua jos pitää vaikka paitaa päällä) ja finnien talimassa on alkanut tulemaan ulos, koska isotretinoiinihan käsittääkseni sulkee talirauhaset. Jännä tunne kun otsassa pari kuukautta ollut patti alkaa yhtäkkiä puskemaan talia ulos. Sormien iho on kuivunut jonkin verran, mutta ei vielä pahasti.
Ihotautilääkärini mukaan vaikean aknen hoito on parasta aloittaa pienellä määrällä isotretinoiinia. Tällä lievennettään pahenemisvaihetta ja keho ehtii tottua paremmin lääkkeeseen.
Katsotaan miten käy.
Isotretinoin Actavis-kuurin seurantalanka
7
862
Vastaukset 7
- Aknekuuri
Päivitystä:
Nyt on kuuria takana 6 päivää. Sivuoireina limakalvojen ja huulten kuivumista - ei mitään kovin pahaa. Uskon vahvasti, että paljon pelotellut sivuvaikutukset ovat vain neitien vikinää. Jos vertaa sivuvaikutuksia siihen kipuun, sekä fyysiseen että henkiseen, jota akne itselläni aiheuttaa, niin sivuvaikutukset ovat lasten leikkiä.
Ero kuuden päivän takaiseen on huomattava. Naama lähes finnitön, luukunottamatta arvista johtuvaa punoitusta ja selkäkin voi paljon paremmin, mutta edelleen ns. "mätii" ja punoittaa, vaikkakin paljon vähemmän.
Vieläkin mennään pienellä annoksella. Usko on kova! - Aknekuuri
Taas päivitystä:
Vähän yli viikko kuuria takana. Uutena sivuoireena nenäverenvuoro. Kuulostaa pahalta, mutta ei se niin kauheaa ole. Johtuu limakalvojen kuivuudesta ja vuoto on ollut melko lievää ainakin tähän asti.
Myös pahenemisvaihe on tullut. Hieman uusia finnejä tullut naamaan (tosin, todella pieniä) ja vanhat ovat tulehtuneempia. Ei mitään hirveää kuitenkaan. Burana auttaa jonkin verran.
Luin eilen jotain amerikkalaista tutkimusta isotretinoiinista ja sen mukaan lääkkeen teho on KAKSINKERTAINEN, jos sen ottaa aterian yhteydessä. Tämä ohjeistetaan kyllä pakkausohjeessakin, mutta tehovaikutuksesta ei kerrota. - Aknekuuri
Päivitystä:
Yli 10 päivää kuuria takana. Pahenemisvaihe iski joku muutama päivä siten että tuli paha tulehdusreaktio. Finnejä ei tullut niinkään. Ihotautilääkäri uusi antibioottireseptin ja lisäsi vielä sisäisen kortisoninkin mukaan. Kortisoni auttoi HETI ja tulehdus käytännössä katosi. Uskomaton lääke, vaikka siinäkin on omat sivuoireensa.
Naamassa ei tällä hetkellä mitään, lukuunottamatta punoittavia jälkiä. Selässä vieläkin useita patteja, mutta tulehdusta ei ole juurikaan.
Naama ja limakalvot edelleen kuivia, mutta täysin siedettävää.
Helppoa kuin heinänteko. - Aknekuuri
Vähän yli kolme viikkoa kuuria takana:
- Naama täysin finnitön
- Selässä vieläkin aknea, mutta ei pahasti tulehtunutta
- Huulet kuivat kuin korppu ja vähän turvonneet (lähtee semmosia iholaattoja)
- Käsissä lievää ihottumaa - Aknepois
Sulla on kyllä auttanut näköjään tosi hyvin! Mä oon syöny isotretinoinia jo neljä kuukautta eikö todellakaan oo kaikki hävinny vielä. Mulla aknea on selässä ja kasvoissa, on tää kuuri kyllä helpottanut siitä mitä mun iho oli sen neljä kuukautta sitten. Pelkään vaan että jos nää ei autakkaan mulla ja kärsin näiden kanssa aikuisenakin vielä, mainittakoon että oon siis 15-vuotias ja aknesta kärsinyt jo melkein seitsemän vuotta. Aamulla ois taas labrat ja viikon päästä kontrollikäynti, koskahan nää mulla lähtee...
- JeesJees224
Itsekki tuli syötyä kyseinen kuuri saman ikäsenä ja aluks toimi ihan hyvin, mutta kuurin lopetettua akne alko jylläämään uudestaan. Toden näkösesti kuurin takia iho jääny kasvoissa todella herkäksi ja kuivaksi, mutta ihotauti lääkärin mukaan pitäis poistuu ajan myötä. Onha siinä myös kaiken näkösiä muitaki haittavaikutuksia...joten pitää kyllä olla onnellinen jos ei yhtäkään jää.
- Aknekuuri
Huh huh, tästäkin on kohta jo kaksi vuotta aikaa. Olin unohtanut koko keskusteluketjun.
SYÖKÄÄ SE KUURI. Finnejä ei tule itselleni enää juuri koskaan ja jos tulee niin ovat hyvin pieniä ja pinnallisia.
Päätän siis tämän "seurantaketjun" tähän viestiin. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1601519Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551083Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183732- 43701
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209664Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63645- 40566
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66526Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi45525- 39524
- 32481
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23469Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53467- 38460
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26450Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal160449- 69441
- 6433
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma22395- 19394