Isotretinoin Actavis-kuurin seurantalanka

Aknekuuri

Ajattelin, että täältä voisi nyt, tai myöhemmin löytyä henkilöitä joita kiinnostaisi seurata yhden henkilön perspektiivista tämän pelätyn aknekuurin etenemistä. Aion siis jatkossa päivitellä tähän ketjuun tietoa säännöllisesti mitä kehossani ja ihollani tapahtuu.

Taustatietoa:
Minulla on todella paha akne selässä ja hieman lievempi naamassa. Se on siis sellainen, että nukkuminenkin on tuskallista kun ei pysty makaamaan ja lakanat tahraantuvat talista ja verestä. Naamassa akne on pysynyt edes jotenkin kurissa Avitcid-voiteella, joka on aknen hoitoon tarkoitettu reseptivoide. A-vitamiinia siinäkin. (Ihotautilääkärini mukaan voidetta voi käyttää vähän, jos iho ei kuivu liikaa)

Tällä hetkellä käytän hoitoon ihotautilääkärin määräämänä Avitcid-voidetta, Isotretinoin Actavista ja Flucloxacillin Orionia, joka on ihotulehdusten hoitoon tarkoitettu antibiootti.

Aloitin käytön 2 päivää sitten ja heti on alkanut jo tapahtumaan. Tulehdus on vähentynyt antibiootin avulla (niin, että ei tarvitse ihan kokoajan valittaa kipua jos pitää vaikka paitaa päällä) ja finnien talimassa on alkanut tulemaan ulos, koska isotretinoiinihan käsittääkseni sulkee talirauhaset. Jännä tunne kun otsassa pari kuukautta ollut patti alkaa yhtäkkiä puskemaan talia ulos. Sormien iho on kuivunut jonkin verran, mutta ei vielä pahasti.

Ihotautilääkärini mukaan vaikean aknen hoito on parasta aloittaa pienellä määrällä isotretinoiinia. Tällä lievennettään pahenemisvaihetta ja keho ehtii tottua paremmin lääkkeeseen.

Katsotaan miten käy.

7

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aknekuuri

      Päivitystä:

      Nyt on kuuria takana 6 päivää. Sivuoireina limakalvojen ja huulten kuivumista - ei mitään kovin pahaa. Uskon vahvasti, että paljon pelotellut sivuvaikutukset ovat vain neitien vikinää. Jos vertaa sivuvaikutuksia siihen kipuun, sekä fyysiseen että henkiseen, jota akne itselläni aiheuttaa, niin sivuvaikutukset ovat lasten leikkiä.

      Ero kuuden päivän takaiseen on huomattava. Naama lähes finnitön, luukunottamatta arvista johtuvaa punoitusta ja selkäkin voi paljon paremmin, mutta edelleen ns. "mätii" ja punoittaa, vaikkakin paljon vähemmän.

      Vieläkin mennään pienellä annoksella. Usko on kova!

    • Aknekuuri

      Taas päivitystä:

      Vähän yli viikko kuuria takana. Uutena sivuoireena nenäverenvuoro. Kuulostaa pahalta, mutta ei se niin kauheaa ole. Johtuu limakalvojen kuivuudesta ja vuoto on ollut melko lievää ainakin tähän asti.

      Myös pahenemisvaihe on tullut. Hieman uusia finnejä tullut naamaan (tosin, todella pieniä) ja vanhat ovat tulehtuneempia. Ei mitään hirveää kuitenkaan. Burana auttaa jonkin verran.

      Luin eilen jotain amerikkalaista tutkimusta isotretinoiinista ja sen mukaan lääkkeen teho on KAKSINKERTAINEN, jos sen ottaa aterian yhteydessä. Tämä ohjeistetaan kyllä pakkausohjeessakin, mutta tehovaikutuksesta ei kerrota.

    • Aknekuuri

      Päivitystä:

      Yli 10 päivää kuuria takana. Pahenemisvaihe iski joku muutama päivä siten että tuli paha tulehdusreaktio. Finnejä ei tullut niinkään. Ihotautilääkäri uusi antibioottireseptin ja lisäsi vielä sisäisen kortisoninkin mukaan. Kortisoni auttoi HETI ja tulehdus käytännössä katosi. Uskomaton lääke, vaikka siinäkin on omat sivuoireensa.

      Naamassa ei tällä hetkellä mitään, lukuunottamatta punoittavia jälkiä. Selässä vieläkin useita patteja, mutta tulehdusta ei ole juurikaan.

      Naama ja limakalvot edelleen kuivia, mutta täysin siedettävää.

      Helppoa kuin heinänteko.

    • Aknekuuri

      Vähän yli kolme viikkoa kuuria takana:

      - Naama täysin finnitön
      - Selässä vieläkin aknea, mutta ei pahasti tulehtunutta
      - Huulet kuivat kuin korppu ja vähän turvonneet (lähtee semmosia iholaattoja)
      - Käsissä lievää ihottumaa

    • Aknepois

      Sulla on kyllä auttanut näköjään tosi hyvin! Mä oon syöny isotretinoinia jo neljä kuukautta eikö todellakaan oo kaikki hävinny vielä. Mulla aknea on selässä ja kasvoissa, on tää kuuri kyllä helpottanut siitä mitä mun iho oli sen neljä kuukautta sitten. Pelkään vaan että jos nää ei autakkaan mulla ja kärsin näiden kanssa aikuisenakin vielä, mainittakoon että oon siis 15-vuotias ja aknesta kärsinyt jo melkein seitsemän vuotta. Aamulla ois taas labrat ja viikon päästä kontrollikäynti, koskahan nää mulla lähtee...

      • JeesJees224

        Itsekki tuli syötyä kyseinen kuuri saman ikäsenä ja aluks toimi ihan hyvin, mutta kuurin lopetettua akne alko jylläämään uudestaan. Toden näkösesti kuurin takia iho jääny kasvoissa todella herkäksi ja kuivaksi, mutta ihotauti lääkärin mukaan pitäis poistuu ajan myötä. Onha siinä myös kaiken näkösiä muitaki haittavaikutuksia...joten pitää kyllä olla onnellinen jos ei yhtäkään jää.


    • Aknekuuri

      Huh huh, tästäkin on kohta jo kaksi vuotta aikaa. Olin unohtanut koko keskusteluketjun.

      SYÖKÄÄ SE KUURI. Finnejä ei tule itselleni enää juuri koskaan ja jos tulee niin ovat hyvin pieniä ja pinnallisia.

      Päätän siis tämän "seurantaketjun" tähän viestiin. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe