Mies valitsee kumppanikseen mieluummin assistenttinaan toimivan naisen kuin sen, joka on organisaatiossa hänen kanssaan samalla tai häntä ylemmällä portaalla, toteavat tutkijat Michiganin yliopistosta.
Koko juttu:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=13&news_id=38612
Koko juttu:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=13&news_id=38612
Vastaukset 37
Vanhimmat
Kun bisnes ei pyöri moitteetta, naisten eteneminen esimiestehtäviin näyttäisi vauhdittuvan. Brittitutkijat arvuuttelevat, onko syynä naisten kyky ratkoa kriisejä vai se, että miesten ei tee mieli sysätä tavallista suurempaa epäonnistumisen riskiä kavereilleen.
Koko juttu:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=13&news_id=34683
Kiva, että nainen kelpaa edes silloin, eihän hyväveli-systeemiä ole olemassakaan, eihän?
Puolisoa (naisystävää jne.) hakeva Mies heittää verkon veteen ja nainen valitsee kenen verkkoon hän ui.
"Naiset sen sijaan eivät näyttäisi tuijottavan titteleihin suhteita luodessaan."
Joopa joo.
Itse asiassa kysymyshän ei ole puhtaasti vapaasta valinnasta puolin tai toisin. Myös kultturilla ja perinteillä on jonkinlainen merkitys. Tuosta tutkimuksesta huolimatta olisin kyllä taipuvaisempi uskomaan siihen, että erityisesti nainen etsii itselleen paremmin koulutetun tai varakkaamman miehen. Nainen tekee sen lopullisen valinnan.
j.pukkilan havaintojen mukaan sovinisti nai alaisensa, feministi nai tasa-arvoperiaatteen mukaan..?
Huomautan tähän, että ei ole soveliasta 'syödä kuormasta'.
Ei kuulosta hyvältä, että avio- ja työelämäsekoitetaan.
No mitenkäs j.pukkila on tehnyt valintansa?
vankkureita, tosin j.pukkila ei toimi kuljetusalalla, joten näin muodoin kuormasta syöminen ei ole mahdollinen..
j.pukkila uskoo kohtaloon, predestinaatio-oppi, ei tarvitse rasittaa omaa päätä...
Eikö muka miehellä ole asiaan mitään sanottavaa?
Kyllä nyt väittäisin niin, että kukaan ei voi valita ketään toisen sitä tahtomatta, eli loppupeleissä kummatkin valitsevat toisensa.
Jos väität, että vain naiset valitsevat, niin teet miehistä jonkinlaisia tahdottomia (aivottomia?) sätkynukkeja.
On myöskin melko selvää, että miesjohtaja nai "alempaan" ryhmään kuuluvia naisia, koska heidän on vaikeampi löytää samaan sosiaaliluokkaan kuuluvia naisia. Kuvittele muuten tilanne toisinpäin.
Niin ja ota huomioon, että naisen seksikkyys on kääntäen verrannollinen koulutuksen tasoon ja seksuaalinen estyneisyys on suoraan verrannollinen koulutuksen tasoon. Mitä koulutetumpi nainen on, sitä varmemmin ulkokuoren alta löytyy peniskateudesta kärsivä feministi. On luonnollista, että tervejärkiset miehet pysyvät erossa tällaisista naisista.
"Eikö muka miehellä ole asiaan mitään sanottavaa?"
On tietysti jotain sanottavaa kuten: "Tuletko vaimokseni".
Ei tietysti toisen tahtomatta ketään voi valita, mutta mies hakee naista ikään kuin haravalla ja nainen kohdentaa valintansa tarkemmin. Valintatilanteessa miehet ovat hyvinkin aktiivisia, mutta lopullinen valinta jää lähes aina naiselle kuten seksissäkin. Mies tekee ehdotuksia ja nainen sanoo kyllä tai ei.
Enkä sano tätä siksi, että haluaisin tuota asetelmaa muuttaa.
Nainen vie ja mies vikisee?
Veikkaisinpa että peniskateutta esiintyy vain miesten keskuudessa.
... vanha sananlasku menee. Eikös siitä ole tehty oikein tutkimuksiakin, että urokset pörrää ympärillä ja nainen valitsee heistä sitten sen kyvykkäimmän suvunjatkajan :)
Tämä ei suoranaisesti liity tähän, mutta kuitenkin. Joskus tv:stä tuli dokkari, jossa tutkittiin minkätyyppinen mies naista viehättää. Ovulaation aikoihin miehestä haettiin miehekkäitä piirteitä ja muulloin sillä ei ollut niinkään suurta painoa, taisipa olla jopa päinvastoin.
Ihmisellä kuten muillakin eläimillä on omat pariutumisriittinsä.
Eipä tuo poikain paaritouhuilu loppuin lopuksi kovinkaan pajoa eroa riikinkukkojen sulkien esittelystä.
Ja kuten muillakin eläimillä naaras valitsee sen uroksen jonka katsoo olevan soveltuvin paritteluun.
Monilla eläimillä on käytäntö, että uros saa mennä parittelun jälkeen. Ihmiselle jonka lapsuusaika on kohden pitkä on kehittynyt tapa, että uros jää parittelun jälkeen huolehtimaan perheestään.
Nykyisen YH-muodin aikana ihmislajin urokset lähentyvät muitten eläinten tapaa, jossa tarpeettomaksi käynyt uros hylätään parittelun jälkeen.
Milloinkahan keksivät, että rukolijasirkalla on näppärä tapa huolehtia uroksesta. ;)
Joku siitä intoutui tekemään aloituksenkin, tosin yrittäen asian kääntää naisten petollisuudeksi. No onhan miehilläkin omat mielikuvansa siitä, kuka nainen on seksikkäin ja kuka taas paras äitinä, eikö?
Olisiko sitten niin, että miehet pörräävät vain tiettyjen naisten ympärillä? Kas kun ei miehiä riitä, ainakaan pörräämiseen asti joka naiselle, ellei sitten tätä pörräämistä suhteuteta kaikkiin naisiin koskeviksi - kovia ovat sitten miehet pörräilemään.
Tai vaikkapa näillä tietyillä lintulajeilla, joissa urokset huolehtivat poikueesta.
Entäs käet?
Luonnollisestikin mies 'pörrää' selaisten naisten ympärillä, jotka hän kokee seksuaalisesti vetovoimaisemmiksi.
Käsitys seksikkäästä naisesta muuten vaihtelee reippahasti kulttuurista toiseen. Myöskin aikakausien välisiä eroja on paljon.
Tämä nykyinen, sinänsä hassu, käsitys on aika tuore ilmiö. Katsoppas vaikkapa Rubens:n naiskauneuskäsitystä.
"Olisiko sitten niin, että miehet pörräävät vain tiettyjen naisten ympärillä?"
Ehkä ainakin jos kysymys on nuorista miehistä. Vanhempana miestä kiinnostavat naisessa usein hieman eri seikat kuin nuorempana. Toiseksi saattaa olla myös niin, että vain äärettömän harvojen naisten ympärillä riittää niitä miehiä pörräämiseen asti. Vaimon "valinnassa" käytetään myös usein eri perusteita, kuin seksiseuraa haettaessa.
Mitä eroa on käellä ja satiaisella?
Eikös se ollut niin, että käki munii toisten pesiin mutta satiainen pesii toisten muniin...
Onko nyt kyseessä niinkään seksikäs, vai idea seksikkyydestä ja onko näillä oikeastaan eroa, eipä kai.
Milloin aikakaudesta riippuen rintojen pitää olla pieniä, milloin isoja, milloin lantion leveän ja milloin kapean.
Entäs miesten osalta? No harvassa taitaa olla naiset, jotka nykyään pitävät sukkahousisia, peruukkipäisiä miehiä seksikkäinä.
70-luvun rintakarvamuotikin on menneiden talvien lumia.
Eli vain ne naiset voivat valita, joiden ympärillä miehet pörräävät, eivätkä hekään voi valita kuin seksiseuransa, ymmärsinkö oikein?
... tule mahdollisuutta suorittaa ainuttakaan valintaa ja joillekin valintaan tulee ainoastaan yksi tilaisuus jne. Pörrääminen tarkoittaa, että niitä miehiä todella pörrää naisen ympärillä. Sitä en tiedä osaako tuollainen nainen tehdä sitten koskaan sitä valintaa tai jos tarjontaa on liikaa, menee pää sekaisin ja valinta osoittautuu vääräksi. Mietipäs miehen asemaa. Hän pörrää ja yrittää houkuttella naisia läpi elämänsä, ja välttämättä kukaan ei valitse häntä. Aika karu kohtalo.
... Cisma ei olisi tiennyt sitä :)
No pörräisi sitten tälläisen naisen ympärillä, jonka ympärillä muut eivät pörräile, näin ainakin maksimoisi mahdollisuutensa ;).
No oletkos ajatellut kuinka karu on kohtalo naisella, jonka ympärillä ei kukaan pörräile?
Väittäisin vielä, että kyllä ne naisetkin pörräilevät seksikkäiden miesten ympärillä ja nämä miehet voivat taas olla valitsijan roolissa.
... niinhän juuri fiksu mies tekeekin :) Ai kuka vai? ;)))
Olipa kyseessä sitten nainen tai mies, pitää osata tunnistaa omat mahdollisuutensa ja toimia niiden mukaan. Miksi kurkottaa sinne kaikkein korkeammalle oksalle liian kovassa seurassa, kun siellä toiseksi ylimmällä istuu se itselle sopiva partneri ;)
Enhän minä nyt ihan niin tätä tarkoita, että aina ja joka paikassa nainen suorittaisi sen valinna.
"No oletkos ajatellut kuinka karu on kohtalo naisella, jonka ympärillä ei kukaan pörräile?"
Miehet on tässä asiassa aika typeriä. Kyllä minä osaan sen noinkin päin ajatella. Uskon jopa, että erityisesti nainen kokevat tuon vielä voimakkaammin kuin mies. Olen joskus kertonut, että minä yritän ihan tietoisesti huomioida naisia. Erityisesti niiltä, joita ei niin paljoa huomioida, saan aina parhaan palautteen. Olen vetänyt siitä omia johtopäätöksiä. Muuta tietoa minulla ei ole.
Onneksi teitä fiksujakin miehiä löytyy :)
Kiitos siitä :o)
Nyt olen hieman ??? Anna jokin vinkki :)
... antaa takaisin :)
Et sinäkään ole hassumpi etenkään silloin, kun ajatuksemme hipaisevat läheltä toisiaan ;)))
naurattaa.... Pakkohan sen on, kun eihän se miesrukka saa sitä ylempäänsä, ja assistentinkin vain jos assistentti tahtoo myös... EEhhheeeeeee...sorry.
No niin, uudestaan ja asiallisesti nyt. Naiset usein "nousevat ylempään sosiaaliryhmään" valitsemalla itseään paremmin koulutetun miehen, ja myös paremmin palkatun. Miehethän mielellään myös valitsevat. Tavallisin kriteeri mikäli olen ymmärtänyt, on rintojen koko. Mutta useimmiten miehet tulevat valituiksi, tai sitten jäävät lehdelle soittelemaan.
Nyt ei kyllä onnistu yhtään, koko ajan tipahtelee sammakoita.. Ehkä jätän tämän aiheen väliin. No anyway, kanssani kuitenkin asuu mies joka on valinnut kumppaninsa ei pelkästään älyn vaan myös ulkonäön vuoksi. -Hitsi, meniköhän se taas jotenkin nurinnarin...
Mies tietenkin nai mielellään ketä tahansa naista, miksei myös alaistansa. (tahaton riimi)
Ja joskus jopa toista miestä.
Yäk!
Taitaa olla miehillä paljonkin valinnanvaraa.