Miten saan egyptiläisen kaverini suomeen?

Ermo_Pyllypää123

Mulla olis kaveri egyptistä ja en tiedä miten näitä hakemuksia hoidetaan ja mitä liitteitä siihen tarvitaan?? pitääkö mun lähettää hakemukset suoraan kaverille vai pitääkö lähettää suomen edustustolle? kaverini on kristitty ja hän haluaa tulla suomeen vierailemaan.. olemme ns. hyviä ystäviä ja tulemme toimeen todella hyvin. vaatiiko hakemukset kutsujalta henkilökohtaisia tietoja ja kuvia? entä mitä kutsuttavan tulee kirjoittaa? Voitteko neuvoa myös mitä teen sen jälkeen kun olen kirjoittanut hakemukset ja sen liitteet?

7

400

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1917

      On parempi että sinälähdet sinne. Sinä pääset vielä takaisin Suomeen mutta jos epuktin poika tulee Suomeen se ei enää lähde Epyktiin.

    • eiolehelppoa

      Jos tämä alkuperäinen kysymys ei ole trolli niin voin kertoa että että lähetät hänelle kutsuviisumin jonka hän toimittaa itse Kairon suurlähetystöön. Viisumissa tulee olla sun omat henkilötiedot ja allekirjoitus sekä mikä teidän välinen juttu on ja missä kaverisi aikoo asua tuona aikana kun vierailee Suomessa. Kuka kustantaa hänen matkansa sekä oleskelunsa kuluineen täällä. Sitten on hänen vuoronsa esittää tiettyjä dokumentteja itsestään ja pitää olla rahaa senverran että pystyy maksamaan itse matkansa ja oleskelunsa. Ei ole helppoa saada viisumia Suomeen sieltä, omalla kohdallani tuli hylky rahanpuutteen vuoksi. Tunsin miehen ajalta jolloin hän oli Suomessa. Takaisin ei pääse ennenkö on riittävästi rahaa tilillä.

      • Kiitos asiallisesta vastauksesta.


    • Huijausta

      Joko on pyytänyt rahaa tämä tuttu?

      • ei oo pyytäny.. jos hän pyytäis, katkaisen välit välittömästi


    • rohkeuttakehiin

      Tapasin somen kautta ihanan egyptiläisen miehen, joka asunut 30v länsimaissa. Rakastuimme vaan ei saanut työviisumia suomeen. Hän oli palkannut henkilön ja hankkinut toimitilan egyptissä haluten luokseni suomeen töitä tekemään. Sanoi epäämisen jälk ettei ole mitään haluja enää tulla suomeen. Rakkautemme on vahva ja matkustan ens kuussa turistina hänen luokseen ja pyrin vakuuttamaan suomen hyvyydestä vaikka iso shokki oli !
      Oisko kellään tippejä miten cairossa? on käymätön maa.

      • Raaka-_-Watson

        No Suomessa harvemmin kaivataan kamelin kusettajia, siksi ei lohjennut maleskekulupaa.
        Kairo, kuten se suomeksi kirjoitetaan, on tyypillinen muslimi helvetti mutta jos pukeudut mustaan jätesäkkiin niin ehkä eivät sinua raiskaa.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      234
      1756
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      191
      859
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      53
      853
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      61
      834
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      37
      764
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      392
      735
    7. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      615
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      20
      566
    9. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      31
      564
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      536
    Aihe