Turha syöttää pajunköyttä

En usko, että Suomen valtio on maanteiden korjausvelkaa kenellekään. Suomen valtio omistaa maantiet. Suomi myös itse päättää millaisessa kunnossa se tieverkkonsa pitää. Valtio on meidän kansalaisten luoma julkinen yhteisö, joka yhteisistä varoistamme voi määrätä tarpeelliseksi katsomansa määrän varoja maanteidemme pitoon. Urakoitsijat kilvan pitävät tieverkkomme ajantasalla ja kunnossa. Valtion ei tarvitse kuin kerätä rahat kansalaisilta, kilpailuttaa niin suunnittelu kuin tekeminenkin ja valvoa, että kaikki menee sopimusten mukaan.
19157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Korjausvelalla tarkoitetaan tässä sitä, että maanteiden ylläpitoon ei ole onnistuttu laittamaan niin paljon varoja kuin mitä teiden järkevä kunnostaminen edellyttäisi. Tämä johtuu budejttipoliittisista paineista. Jos leikataan, niin leikataan myös tierahoista, jolloin teiden kunnossapito kärsii. Budjettipersuteinen teiden ylläpito on siten herkkä poliittisille pätöksille.

Tässä yhtiöittämismallissa se irrotetaan politiikasta. Ainahan on esitetty epäilyjä, että autoilijoilta kerättyjä rahoja käytetään muuhun tarkoitukseen kuin teiden kunnossapitoon ja rakentamiseen. Tällainen malli hälventää näitä epäilyksiä. Autoilijoilta tiemaksuina kohdennetut rahat pannaan teihin eikä päivähoitoon tai kulttuurin edistämiseen.

Malli mahdollistaa myös politiikasta riippumattoman eli liiketaloudellisen tavan hoitaa teitä. Yhtiö joutuu miettimään aina sitä, missä tienhoito on kustannustehokkainta ja palvelee siten autoilijoiden ylivoimaisen enemmistön etua.

Äänestä
  • Eli kaupunkeihin tiet viimmosen päälle ja jyväEemelit ajelkoot maalla kapulateitä pitkin. Hienoa, kannatetaan.

    Äänestä

  • Autoilijoilta+ja+liikenteestä+kerätään+vuosittain+7,8+miljardia+(mukana+liikenteen+alvit),+siitä+vajaa+2+miljardia+palautuu+teiden+ylläpitoon.+Jonnekin+valtion+kitaan+siis+katoaa+yli+5+miljardia,+eikä+se+tässä+uudessakaan+mallissa+sen+avoimemmaksi+tule.+1,6+miljardia+vaan+kerätään+uudella+tavalla+ja+se+korvamerkitään+uudelle+yhtiömalliselle+teiden+omistajalle,+jolta+vastaavasti+vedetään+pois+budjettirahat.+Nollasummaa+tai+jopa+uutta+maksettavaa+autoilijoiden+näkökulmasta.+Hallituksen+perimmäinen+huoli+on+polttoaineiden+valmisteverojen+tuotto,+sehän+uhkaa+huveta+kovaa+kyytiä+kun+autojen+kulutus+tippuu+ihmisten+siirtyessä+vähäpäästöisiin+polttomoottoriautoihin+ja+sähköautojen+yleistyessä.+Tätä+on+lähdetty+kompensoimaan+tiemaksuilla,+tempun+hyväksyttävyyttä+kansalaisten+silmissä+yritetään+kohentaa+autoveron+alennuksella+tai+poistolla.+Iso+veli+valvoon+seurantalaitteiden+pakollistaminen+jätetään+näköjään+seuraavan+demarivetoisen+hallitusen+tehtäväksi.+Demareillehan+tuollainen+kontrollin+lisääminen+luontaisesti+sopiikin.+Ajoneuvovero+on+hyvä+esimerkki+autoilun+verotuksen+rahasampo+luonteesta.+Ostin+itselleni+vähäpäästöisen+uuden+auton+(päästöt+n.+110+g/km)+viisi+vuotta+sitten.+Silloinen+ajoneuvovero+oli+kohtuulliset+65+euroa+vuodessa.+Samasta+autosta+maksoin+juuri+vuoden+2017+ajoneuvoveron.+Nyt+vero+onkin+jo+174+euroa.+Nämä+päästöihin+perustuvat+verot+ovat+siis+helppo+säätää+niin,+että+verotus+kiristyy+puolihuomaamatta.+Uudessakin+maksumallissa+on+näitä+päästöihin+liittyviä+lisäkertoimia,+joilla+verotusta+todellisuudessa+voidaan+ruuvata+tiukemmaksi,+vaikka+niistä+puhutaankin+tiemaksuina,+ja+niistä+päättäminen+jätetään+uuden+tieyhtiön+ja+sen+kumppanioperaattoreiden+tehtäväksi.+Poliitikkojen+on+helpompi+puhua+veroasteen+putoamisesta+kun+entistä+enemmän+luodaan+näitä+piiloveroja.+Helsingin+kaupunki+on+erityisen+kekseliäs+piiloverottaja.+Kaukolämmön+hinnassa+taitaa+olla+jo+70%+muuta+kuin+toimintakulujen+synnyttämää+hintaa.+Aikanaan+kiinteistöverolla+korvattiin+mm.+katumaksut+ja+ns.+asuintulon+verotus+(löytyy+kiinteistöverosta+annetusta+esityksestä),+poliittisen+muistin+lyhyyteen+luottaen+kaupunki+on+palauttanut+katumaksut+ja+varsinkin+vihreäe+vaativat+jo+kovastikkin+asuintuloaveroa+omistusasunnoissa+asuville.+Helsingissähän+tuo+vero+olisi+korkea+korkeiden+asumishintojen+vuoksi.

    Äänestä

  • Miten yhtiöittäminen takaisi sen suurempaa rahoitusta teiden ja väylien rakentamiseen ja kunnossapitoon?

    Äänestä

  • Turmiola.Tommi kirjoitti:

    Miten yhtiöittäminen takaisi sen suurempaa rahoitusta teiden ja väylien rakentamiseen ja kunnossapitoon?

    Yksityiset omistajat keräävät omiltaan pääomaa, jotka sitten laitetaan teiden kunoossapitoon.

    Käytetään samaa menetelmää kuin pankkienkin kohdalla, kun ne joutuvat vararikkoon: yksityiset sijoittajat panevat omistaan lisää pankin pääomaan.
    Näinhän meillä tehtiin Suomen suuren laman aikoihin 1990-luvulla.

    Äänestä

  • omistajarahoittaa kirjoitti:

    Yksityiset omistajat keräävät omiltaan pääomaa, jotka sitten laitetaan teiden kunoossapitoon.

    Käytetään samaa menetelmää kuin pankkienkin kohdalla, kun ne joutuvat vararikkoon: yksityiset sijoittajat panevat omistaan lisää pankin pääomaan.
    Näinhän meillä tehtiin Suomen suuren laman aikoihin 1990-luvulla.

    Valtionyhtiöön yksityiset laittaisivat . . . .

    Äänestä

Vai niin. Maanteihin on onnistuttu laittamaan juuri niin paljon varoja kuin mitä valitsemamme eduskunnan enemmistö on päättänyt. Ja se riittää meille.
Minusta puhumiset korjausvelasta ja yhtiöittämisestä, omine hallintoineen, ovat puliveivaamista, joilla vain sekoitetaan selvää asiaa. Tiet ovat julkisyhteisöllinen asia, pihateitä tai niihin verrattavia lukuunottamatta.

Äänestä

Mielipidepankin juttuja kannattaa katsoa tarkemmin, mies puhuu puuta heinää.
Yritti jo juksata, että kokoomuksen ajama malli olisi nyt käyttävä tievero malli.

Selittää ja selittää päin peetä.
Koko ajan yrittää pestä vasemmistoa sivuun nyt olevasta hankkeesta.
Tyypillinen demari, joka ei ota vastuita mistään.

Äänestä
  • Vai demari, jupilta vaikuttaa.

    Äänestä

  • Onko vasemmisto tiukasti mukana Bernerin tieverohankkeessa tai jopa uuden kepuhölmöilyn pääsyyllinen...?

    Äänestä

Mistä pulpahtaa lisää rahaa? Yhtiöiden kulut ja voitot?

Äänestä

bernerille seurantalaite ja omaisuus pois, HETI

Äänestä

Voi Sipilän kupruja..

Äänestä

Taikatempulla tiet parempaan kuntoon. Onko se allianssi, kun valtio sanoo luopuvansa jostakin, jotta yhtiö pääsee julkisuudelta salassa kuppaamaan tienkäyttäjiä?

Äänestä

Ainahan voi laskea sakotuskynnystä ja korottaa rikesakkoj jos liikenteestä kerättävä raha ei riitä

Äänestä

Ei sakkoja niin vain nostella. Sipilähän yritti nostaa kertaheitolla sakot tuplaksi. Ei onnistunut. Tuli perustuslaki vastaan. Sakkojennostoja ei voi perustella valtion budjettivajeella.
Mutta veroja voi. Tämä hallitus lusmuilee kuitenkin taloudenhoidossa. Kun ulkomaankaupan edistämisessä on EU-pelossa sössitty hyvä ja toimiva valtion ulkomaankauppajärjestö, Finpro, ulkomailla, halutaan kuitenkin näyttää kansalaisille, että tämä hallitus ei tuhlaa. Se näytetään sillä, että kirjattiin hallitusohjelmaan: veroja ei nosteta. Nyt sitten kurjistetaan köyhien ja vähävaraisten elämää leikkauksilla. Lisäksi verojennoston tilalle keksitään näitä valtionhallinnon yhtiöittämisiä, jossa valtio ottaa askeleen taakse ja sen jälkeen kaksi eteen eli valtio lupaa helpotuksia joihinkin veroihin, mutta samalla perustetaan näitä yhtiöitä, jotka voivat sitten toimintaluontonsa mukaisesti elää leveästi ja salassa, julkisuuslain ulkopuolella, keräten samalla kansalaisilta esimerkiksi tiemaksuja aina tarpeen mukaan. Käy niin, että saat euron verohuojennuksen, mutta saat tilalle kahden euron maksut ja lisäksi muuta sekamelskaa.
Vastuullinen ja vakaa on sellainen julkinen hallinto, joka huonoina aikoina perustellen, ja uhrautuvaisuuteen vedoten, korottaa veroja ja hyvinä aikoina pienen puskuroinnin jälkeen keventää verotusta.
PS Se ulkomailla toimiva Finprokin sössittiin yksityistämisellä. Taisipa olla pörssiyhtiö Sopranokin mukana niissä kuvioissa.

Äänestä
  • Eikös Soprano Oy:n hallituksen puheenjohtajana ollut Anne Berner?

    Äänestä

Kun autolijat maksaa vuodessa veroina 8 miljardia eli vaalikauden aikana yli 30 miljardia euroa herää vain kysymys miksi tiestö on huonossa jamassa? Tällä rahallahan jokainen soratie pitäisi olla asfaltoitu moneen kertaan.

Äänestä

Kyllä, kun hallitus laittaa autoveron poiston täkyksi koukkuun, kansalaiset syövät sen ja hallitus vetää ison saaliin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


maantiet_ja_julkisuus kirjoitti:

En usko, että Suomen valtio on maanteiden korjausvelkaa kenellekään. Suomen valtio omistaa maantiet. Suomi myös itse päättää millaisessa kunnossa se tieverkkonsa pitää. Valtio on meidän kansalaisten luoma julkinen yhteisö, joka yhteisistä varoistamme voi määrätä tarpeelliseksi katsomansa määrän varoja maanteidemme pitoon. Urakoitsijat kilvan pitävät tieverkkomme ajantasalla ja kunnossa. Valtion ei tarvitse kuin kerätä rahat kansalaisilta, kilpailuttaa niin suunnittelu kuin tekeminenkin ja valvoa, että kaikki menee sopimusten mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu