Terrafame teki vuonna 2016 101 miljoonan euron liikevaihdolla tappiota peräti 134,4 miljoonaa euroa. Terrafamen tappio viime vuonna oli siis 11,2 miljoonaa euroa kuukaudessa.
Valtio on KEPUli Sipilän johdolla pumpannut konkurssikypsään firmaan puoli miljardia euroa ja lisää tarvitaan pian.
Halvinta veronmaksajille olisi ajaa kaivos alas nopeasti
Terrafame teki vuonna 2016 tappiota 135 miljoonaa!
9
145
Vastaukset
- ajattelia
Sillälailla, sillälailla sipilällä kikyloikassa multipower päällä.Tämä oli jopa tiedossa .Joko keskusta vastuuseen varojen tuhlauksesta.
Joku mouhero tuolla hurraa, kuinka on kansantaloudellisesti kannatava kaivostoiminta. Mistään ei käy kyllä ilmi, miten hän tuollaiseen johtopäätökseen on päässyt, mutta kysehän onkin palstan pölhöstä kiihkokepulaisesta, jolla ymmärrysta ei riitä kuin kepaun ja Sipilän fanittamiseen. Siis pakko olla kohtalaisen tasainan aivokäyrä.
- diplomi-insinööri
Terrafame on syönyt veronmaksajien rahoja jo miljardi euroa ja loppua ei ole näkyvissä. Kaivos ei tule koskaan olemaan kannattava. Itse liotusprosessi on epävarma ja sitä ei ole vieläkään saatu kunnolla toimimaan.
Kaivoksen alasajo olisi ehdottomasti kustannustehokkain tapa hoitaa asia. - KEPU_PETTÄÄ_AINA
KEPU hölmöilee ja veronmaksajat joutuvat maksumiehiksi.
- EikösMahtanutOlla
Talvivaaran ihme.
- sosialisti.sipilä
SOSIALISOINTI auttaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14686172/talvivaaran-sosialisointi-sai-kaivoksen-voitolle - Terrafamenihme
Terrafamen ihme on se, että Roisto-Sipilä onnistui ihmeen paljon kanavoimaan veronmaksajien rahoja sukulaistensa firmoille (mm. Katera Steel).
- ThreeDots
Terrafame takoo tappiota päivästä päivään. Kirjanpidollisilla kikkailuilla saatiin tulos yhdeksi hetkeksi positiiviseksi, mutta tämän vuoden alusta yritys on jälleen painunut tappiolle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7610277Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827036Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267013Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016265Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1046121Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh935799Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455364Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845198Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa585139Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405068