Talvivaaran SOSIALISOINTI sai kaivoksen VOITOLLE

annekin.kusiainen

13

414

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahastavat.teitä
      • perästä_rutisee

        Perä ottaa teiltä vieläkin 30 000 euroa kuukaudessa, hahhhaaaa


    • Timo3T

      Juu antakaa MULLEKI parisataa miljoonaa, ni kyllä minäki sillä 18 miljoonaa voittoa saan tehtyä? :)

      • KoplaustaVatuaMatuaPedoa

      • tappiotatosiasiass

        tolla ei ostajaa hämätä


      • Timo3T
        KoplaustaVatuaMatuaPedoa kirjoitti:

        Valtio on upottanut jo puoli miljardia tuohon Chempolis-Sipilän "ihmeelliseen" TerrorFlameen...

        Sitäpaitsi koko "voitto" on pelkkää leskepulien kunnallisvaaleiksi tilaamaa unelmahöttöä:
        http://www.kauppalehti.fi/uutiset/terrafamelle-positiivinen-tulos-varastoarvon-muutoksella/Bw35JgrH

        Nikkelin hintakin romahti jo takaisin taas...
        Vedäppä siintä saatanan Lestakyrpä virnettä naamaan.

        No ei kai ny sentää Terrafameen viel ihan noi paljoo o kerenny?
        Talvivaaraa toki uppos varmaa enemmänki?
        Mut nyt kylläkin puhutaan ihan vaa Terrafamesta, ja sen tekemistä "voitoista"! Ja mun tietääkseni ei tolle o viel annettu ku suunnillee toi mun mainitsema summa.


    • metienataantäll

      no hyvä että on saanu maksettua velkansa

    • kiejanpidon_kikat

      Kirjanpidollisesti siellä kasoissa on rikkihapon seassa nikkeliä xxx-tonnia, mutta se nikkeli on vaan sielä kasoissa, se pitäisi saada esiin, ajettua junavaunuihin, sitten satamaan ja johonkin laivaan, Ja sitten tärkein pointti: sille pitää löytää ostaja, joka maksaakin jotain siitä. Harjavalta ei osta nikkelin raaka-ainetta koska sille tulee puhdasta tavaraa sen omista kaivoksista.
      Sipilä saa tehdä vielä monta ihmettä, että saa kivipölystä euroakaan. Mutta päällikkö Ratian konsulttiyhtiö laskuttaa säännnöllisesti 150 000 euroa vuodessa konsuktoinnista ja tietenki pomom palkka päälle ja Sipilä vie puolivuosittain 100 miljoonaa veroeuroa ihmeeseensä.

      • Ei.löydy.käyttöä

        Kyllähän se Sipilän kivimurske kävisi täytemaaksi johonkin, mutta kun uraanimittari alkaa tikittään sen vieressä.


      • KanuunELY

        Ei se mitää!
        Sitte ku sit uraanilietettä alkaa olee taas rittävästi Terrafamen kakka-ltaissa, ni litautetaa ne taas uuestaa piristämään Kainuun flooraa ja faunaa, ja sillä hyvä! :)
        Ja vaihetaa tas vaihteeks firman nimeäki ettei kukaa enää vuoden päästä muista et mikä firma se olikaa joka taas kukoistutti Suomen luontoa! :)

        Näihän tää homma etenee!


      • kirjainta_noudatettu

        Ratia eilen uutisissa: kirjanpito on tehty lain kirjaimen mukaan.
        Tuo lausunto maksoi veronmaksajille 150 000 euroa, sen ratian konsulttifirma kuittaa terrafamelta ja sipilä kokoaa jo seuraavaa rahakuormaa kainuuseeeeeen.....


    • Akka.pani.stopin

      MM-ketjussa ei ole enää berber-juttuja.

    • miljardeja.palaa

      Työn teettäminen YKSITYISELLÄ on se kaikkein kallein muoto. Tulette näkemään oikeisto-hallituksen SOTE-sompailusta vielä, että yksityistämisestä oli kyse ja hinnat KOLLLLMINKERTAISTUVAT, vähintään !

      Talvivaaran tulokseen on myötävaikuttanut se, että Perän palkaa rajusti alennettiin. Kaverin pitäisi itseasiassa istua vankilassa mutta oikeisto-hallitus suojelee tällaisia roistoja, aivan kuten opetusviraston kavaltajiakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      260
      6011
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3559
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3531
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3113
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3033
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      104
      2857
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2480
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      113
      2442
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2092
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1615
    Aihe