Tienkäyttömaksut olisi tehokkainta ja työllistävintä kerätä siltojen ylityspaikoilla, koska siltoja on runsaasti tieverkolla. Mikäli autoilija ei maksaisi, niin puomi ei nousisi ja matka tyssäisi siihen.
Siltamaksuista saatavat tulot ohjautuisivat kyseisten siltojen ja niiden väliin jäävän tiestön hoitamiseen, ja luonnollisesti myös siltavahtien palkkojen maksuun.
"Liikenneviraston hallinnassa oli 1.1.2016 15140 tiesiltaa ja 2417 kiskoliikenteen rautatiesiltaa."
Lähde: http://www2.liikennevirasto.fi/julkaisut/pdf8/lti_2016-05_liikenneviraston_sillat_web.pdf
Maantiesiltoja on noin 15000, eli tarvittavat 1,6 miljardia vuodessa saadaan keräämällä noin miljoona per silta vuodessa, joka tarkoittaisi palkkakulut huomioiden noin 3000 euroa/silta per päivä.
Tällä summalla saataisiin eilisen esityksen kaltaiset alennukset, mutta varsinaisia aikaan tai ajettuun matkaan perustuvia tienkäyttömaksuja ja hallintohimmeliyhtiöitä ei tarvita.
Siltavahdit toimisivat kolmessa vuorossa, joten työntekijöitä tarvittaisiin lomat ja pekkaset huomioiden yli 50000. Työllisyysvaikutus olisi siis melkoinen ja kaikki tämä laskisi valtion työttömyyteen meneviä kuluja. Ostovoiman parannuttua myös muu talous piristyisi.
Siltamaksuista saatavat tulot ohjautuisivat kyseisten siltojen ja niiden väliin jäävän tiestön hoitamiseen, ja luonnollisesti myös siltavahtien palkkojen maksuun.
"Liikenneviraston hallinnassa oli 1.1.2016 15140 tiesiltaa ja 2417 kiskoliikenteen rautatiesiltaa."
Lähde: http://www2.liikennevirasto.fi/julkaisut/pdf8/lti_2016-05_liikenneviraston_sillat_web.pdf
Maantiesiltoja on noin 15000, eli tarvittavat 1,6 miljardia vuodessa saadaan keräämällä noin miljoona per silta vuodessa, joka tarkoittaisi palkkakulut huomioiden noin 3000 euroa/silta per päivä.
Tällä summalla saataisiin eilisen esityksen kaltaiset alennukset, mutta varsinaisia aikaan tai ajettuun matkaan perustuvia tienkäyttömaksuja ja hallintohimmeliyhtiöitä ei tarvita.
Siltavahdit toimisivat kolmessa vuorossa, joten työntekijöitä tarvittaisiin lomat ja pekkaset huomioiden yli 50000. Työllisyysvaikutus olisi siis melkoinen ja kaikki tämä laskisi valtion työttömyyteen meneviä kuluja. Ostovoiman parannuttua myös muu talous piristyisi.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ylitysmaksujen perintä voitaisiin toteuttaa myös työttömien talkoina. Aina kun siltaa ylittämään tulee työtön, niin hän vapauttaisi edellisen ja jäisi perimään siltamaksuja kunnes seuraava työtön tulee sillalle.
Näin saataisiin aktivoitua mahdollisimman monta työtöntä osallistumaan yhteiskunnan toimintaan. Siltavahdin tehtävillä voisi välttyä myös 3:n kuukauden välein annettavalta karenssilta.
Ja kuinkahan monella työttömällä sun mielestäs on vara autoon? :)
Meinaatko ettei yhdelläkään työttömällä ole Suomessa autoa? Kysytäänhän työttömältä työnhakijaltakin onko hänellä mahdollisesti auto käytössään.
En meinaa, vaan meinaan että: "kuinkahan monella työttömällä sun mielestäs on vara autoon?" (lukihäiriö?)
Joten:
Sinä
Monta
Autoa
Työtön
Tossa noi avainsanat!
Koitas nyt keskittyä oikein kovasti vastaukseesi?
kokoomuslaiset töihin loisimasta 650 000e tuen vastineeksi!!
Vaikka katuja lakasemaan ja risusavottaan ja marjanpoimintaan vanhainkodeille!
hophop kokkareloiset! Pois sieltä sohvalta makoilemasta loiset!
s.koskikaan tehnyt päivääkään oikeeta työtä! Sekin loinen vuodeksi kaupan kassalle elämään sillä palkalla.
Vastikkeetonta SOSSU-tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€
Kokoomusnuorten tuet pitäisi poistaa!!!!!
Poliittisten nuorisojärjestöjen, kuten kokoomusnuorten,
tuet pitäisi ehdottomasti poistaa. On järjenvastaista että
tuemme heikomman aineksen lisääntymistä ja sitten ihmettelemme miksi täällä
on älyvapaina syntyviä lapsuksia ja kovasydämisiä kannanottoja oikeistonuorilta.
Vastikkeetonta tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€,
kokkareloisille verovaroista tukea tuen päälle!!!!
Kokoomuksen Nuorten Liitto sai vastikkeetonta TUKIavustusta 650 000 euroa,
Loisivat vaan sohvalla ja kirjoittelevat paskapuolueohjelmia suomen tuhoksi!
http://ottolehto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/123405-kokoomusnuorten-tuet-pitaisi-poistaa
Puoluetuki on verovarojen väärinkäyttöä.!!!!!
Susanna Kosken johtama kokoomuksen nuorisojärjestö saa valtionapua 642 850 euroa.=sossutukea!
Pian ei ole kenelläkään autoja, ei työttömälläkään, eikä auton omistus ole edelleenkään pakollista Suomessa. Mutta voinhan minä pimeästi alkaa näitä tiemaksuja keräämään, se on 100 euroa ja 10 kilometriä, raskaalta liikenteeltä 500 10 kilometriltä, viranomais ja ministeri autoilta 1000 euroa metri.
No jo tulisihan siitä jotain kunnollistakin jos joku työpaikka syntyisi, mutta melkosen kalliita työpaikkoja nuo tulisi olemaan. Mutta mikä ihmeellinen käsitys tässä maasa on vallalla ,että työttömät olisi jotakin ilmaista työvoimaa, joat voitaisiin käyttää työn tekemiseen ilman ,että heille kuuluisi maksaa työstä palkkaa?
Meinaatko että Suomessa on autoja vain työväestöllä ja eläkeläisillä?
Ja kaikilla silloilla toki on samanverran liikennettä vai, et toi kolme donaa per silta toteutuu, niinkö? :)
Ja otetaas ny aluks laskelmaan kaikista vilkkaimmin liikennöity silta?
Oisko jossai tsadissa, jossa saattais päivässä sen sillan ylittää (loput kiertää, koska se on maksullinen) sovitaan nyt vaikka 30 000 autoa päivässä? Käykö? eli ei tee ku: 10 senttii per auto, ja ihan HELVETINMOISET ruuhkat!
Ja jossai Lapissa sit sillan ylittää ehkä yks auto viikossa, jollonka toi sillaylittäjä joutuu maksamaan ylituksestään 50 000, et päästään toho sun tuloslaskelmaan! :D
Ei jatkoon!
No siltojen kiertelyyn kuluu enempi löpöä, joten se ei ole kannattavaa. Ruuhkat on ruuhka-aluilla jo nykyään, autot voidaan rahastaa siinä samassa ruuhkassa. Eurot kouraan ja puomi ylös.
No voisihan tuon toteuttaa niinkin, että jokaiselta sillanylittäjältä otetaan vaikka euro. Kerran kuukaudessa kasattaisiin eurot yhteen läjään ja jaettaisiin sitten sopivasti kaikkien siltapiirien kesken.
Miks keksiä pyörä uudestaan, koska esim. Yhdysvalloissa on kerätty tietulleja jo kauan aikaa?
Oletteks koskaan selvittäny et kuinka hulppea rahasampo toi on USAn valtiolle? :) Minä olen!
Selvittäkääpäs huviksenne, saatatte yllättyä! ;)
Ruotsin malli.....Usan malli......
Miksi vitussa tavallista kansalaista riistävät mallit kopioidaan länsimaista, mutta eliittipoliitikkopaskiaisten ihon nyljentää ei kopioida itämaista?
Samalla voisivat etsiä ja napata paperittomia turhapaikanhakijoita.
No tuo varsinkaan ei käy!
Koska on etnistä profilointia etsiä paperittomia ulkomaan kansalaisia ulkomaan kansalaisilta näyttävien kansalaisten keskuudesta!
(Juu! Kuulit aivan oikein! Viranomaset on nykyään UMPIHULLUJA!)
Tuöttömistä poliiseja.
Ilmaisia poliisejs kaikilla valtuuksills.
Hienoa
Elkää viekö Postin hommia, ne alkavat vahtia ajeluja. Että silleen.
Posti on omaksunut kaikenlaista touhua mukaansa. Postitoiminta on koko ajan mättänyt ja mennyt ihmeelliseksi. Sen taitamattomuuden lisäksi on nyt tilanne, että ollaan taitamattomia useammalla alalla. Olisiko siis postin toimiala nykyisin lähinnä Sirkus?
DDR:ssä oli joka tasoylikäytävän kohdalla paksu mummo uniformussa vahtimassa kulkua. Oli puomi ja koppi.
Olisi se mummo voinut olla ihan kotonakin.
No tuli mieleen yksi vanha MTV uutiskevennys Virossa oli lossivahti kopissa vahtimassa jo vuosia vaikka lossia, ei ikinä ollut tuotu paikalle palkka oli kyllä tullut.
Että silleen.
Vai oliks toi jossai Venäjän puoleisessa Karjalassa?
Mut kyllähän tolle tuli hekoteltua aikanaan juu! :P
Tai olla Karpossa?
Jossain Suomen TV ohjelmassa, se oli hyvät naurut se irroitti kyllä. Että silleen.
DDR ja punamummo....hmmm....tulee mieleen ihan meidän oma nenäpäivä-tavja.
Oliks se tää?
https://youtu.be/VPO7DZ_Yf1I
(Ja kappas oli se sittenki Virossa)
No just tuo. Että silleen.
Jo kansakoulussa 50-luvulla opetettiin Matti-biisi jolle nyt on käyttöä sikäli mikäli nykyhallituksen paskaiset ideat toteutuvatKas tuolla pirtti on tuomen alla
ja siinä portti on vierustalla
siel asuu pik pik pikku matti hei
siel asuu pik pik pikku matti hei
Sielt tulee ukkoja kuorminensa
ja heillä kiire on matkoillensa
mut portil yks kaks yks kaks matti on
mut portil yks kaks yks kaks matti on
Jos matin palkaksi markan antaa
hän mummon taskuun sen heti kantaa
ja silmäin kas kas kas kas loistetta
ja silmäin kas kas kas kas loistetta
Kenen edustajan etunimi on Matti? Eiköhän depuliÄMMIÄ ja tavjaloishomoja löydy enempi.
Et sitten hiffannut. Ei voi mittään.
Veikkanpa ryysistä sillalle kun kukaan ei maksa, saattaa puomi aueta että huiskis.
Korjausvelkaan ei anarkia auta.
Keskiajalla oli armaassa maassamme runsaasti maatierosvoja jotka yleensä hirtettiin. Ny on taas tullut yksi maahan ja päässyt pitkälle ! Tarttis kai jotain tehrä !
Jos ostais sille vihreet sukkahousut ja jousipyssyn joululahjaks, ni tajuiskohan se vinkin? ;)