"Kaivosyhtiö Terrafamen käyttökate ja liikevoitto olivat loka-joulukuussa positiiviset ensimmäistä kertaa yhtiön toiminnan aikana."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2017011922823273_uu.shtml
Vieläkö jaksatte valittaa verovarohen tuhlaamisesta? Olen ollut oikeassa koko ajan, sulkeminen olisi ollut järjtöntä...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2017011922823273_uu.shtml
Vieläkö jaksatte valittaa verovarohen tuhlaamisesta? Olen ollut oikeassa koko ajan, sulkeminen olisi ollut järjtöntä...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Viime vuodelta Terrafame takoi 135 miljoonaa euroa tappioksi. Voi hyvällä syyllä sanoa, että kaikki mihin Sipilä koskee muuttuu paskaksi.
Sipilällä on eräänlainen käänteinen Midas-kosketus.
Nyt eletään vuotta 2017 ja Terrafamen tuottaa voittoa, satoja miljoonia..
Sitä odotellessa.
odottaa, toiminta on voitollista jo nyt..
Eiköhän se varastojen ja varausten käyttö tuloksen parantamiseksi kohta lopu.
Ammattimies on ammattimies..
Sipilä teki sopimuksen PCK Groupin myymisestä Intiaan.
Mikä työllisyyden lisäys pohjanmaalle, vai missä pirussa se Kempele onkaan.
lesta pani,,,,, taseet kuntoon,,,,,,, me kyllä maksetaan
Parantunut tulos johtui ennen kaikkea keskeneräisen tuotannon arvon muutoksesta, joka oli 47,2 miljoonaa euroa.
Koko viime vuoden liikevaihto oli yli 100 miljoonaa euroa.
Terrafamen tulosta tuki myös nikkelin ja sinkin hinnan nousu. Nikkelin keskihinta oli loppuvuonna 14,5 prosenttia korkeampi kuin vuotta aiemmin. Kysyntä kasvoi 7,5 prosenttia.
Terrafame tuotti viime vuonna 11 600 tonnia nikkeliä ja sinkkiä vajaat 28 000 tonnia. Loppuvuonna nikkelin tuotanto oli vajaat 4 900 tonnia ja sinkin 10 700 tonnia.
Kaivosalueelle varastoitujen vesien määrä väheni noin 5,5 miljoonasta kuutiosta noin 3,8 miljoonaan kuutioon.
Laskivat vedet salaa lähijärveen. On paljastunut tämäkin katoavan myrkkyveden ihme jo.
Tulos on tehty varastoarvo tilipäätökseen laskemalla. pelkkä kirjanpidollinen jippo, jonka jokainen kunnon koijari tuntee.
Käyttökate on tullut suoraan valtion tuista.