Olen 17-vuotias tyttö ja mua pelottaa mun ajatukset enkä voi niille mitään. Aina kun syön niin syömisen jälkeen mua alkaa itkettämään se, että söin...oon jopa koittanut oksentaa ulos ruuat, mutta mulla on tosi heikko oksennus refleksi joten se ei ole onnistunut.
Treenaan todella pljon 6 kertaa viikossa noin 14 tuntia. Kilpaurheilen, mutta olen mielestäni lihava enkä ole laihtunut vaikka ruokavaliosta on karsittu PALJON.
Nykyään tilanne on tämä, että olen syömättä monta monta tuntia ja koitan vain juoda vettä teetä yms ja pitää nälän poissa treeneihin asti, mutta treenien jälkeen alkaa olla jo niin kova nälkä, että se on mahdotonta ja alan ahmia. Senjälkeen katumus tulee ja olen vihainen itselleni.
Pelottaa että tämä äityy tästä pahemmaksi. Vaikka tiedostan tilanteen ja sen mitä teen niin en pysty lopettamaan vaan asetan joka kuukausi tavoitepainon itselleni ja ainakun en ole päässyt siihen rankaisen itseäni sillä, että joudun jättämään jonkun ruuan välistä. Lajissani on nimenomaan tärkeää olla hyvät lihakset ja kunto joten tämä heijastaa heti sinnekkin.
Olen 163 cm pitkä ja painan 59 kiloa. Viimekuukauden painoni olisi pitänyt olla 52 kiloa ja yritän vain päästä 52 kiloon, mutta en pääse koska alan ahmia ruokaa.
Kiitos jos jaksoit lukea oli pakko kertoa tästä jonnekkin koska ahdistaa niin paljon toivottavasti joillakin olisi jotain apuvinkkejä miten pääsen eroon tästä ei ole muuten kivaa mullekkaan, mutta ajatukset vain tulee ainakun pitää syödä ja tajuan että painoni nousee.
Pelkään mua
5
224
Vastaukset
- Zzxxc
Kannattaa ihan ehottomasti mennä jutteleen esimerkiksi terkkarille vaikka se saattaakin tuntua tosi oudolta mennä jutteleen sille, mutta tuossa vaiheessa mahdollinen syömishäiriö on vielä suhtkot helppo parantaa eikä sinun tarvitsis elää huonolla mielellä asiasta! Rehellisesti sanottuna ilman ammattiapua sulla todennäköisesti olis suunta tuosta vain alaspäin, joten kipinkapin mene jutteleen ammattilaiselle! Nythän oli myös se sekasin chat apu auki nii googlaappa (:
- Huohhhhd
Kiitos vastauksesta.
Joo olen miettinyt samaa välillä, että pitäisi ehkä mennä juttelemaan jollekkin, mutta se tuntuu niin vaikealta ja jotenkin oudolta. Ehkä koitan rohkaista itseni nyt nimenomaan kun se vielä on mahdollista ja tajuan itsekkin tilanteen, mutta jotenkin haluaisin pitää ajatukset vain itselläni... - ex-reetikko
Ihan oikeasti. Nyt vain menet. Kyse ei ole pelkästään ruuasta. Sinulla on riski saada jokin muukin psyykkinen sairaus, kun pyörittelet asioita mielessäsi. Elämä ei ole kivaa, jos koko elämää säätelee pelkkä syöminen.
Paastoamalla on vaikea säädellä painoa. Painon säätelyn edellytys on nimenomaan säännölliset ja riittävät ateriat. Nyt tarvitset ammattilaisen apua (tai ehkä jopa ammattilaistiimin), jotta ongelmasi saadaan kuntoon pahenemisen sijaan.
Ymmärrän, että sinua varmasti hävettää. Et ole ainoa. Sinulla on mahdollisuus toipua ja elää normaalisti. Sinulla on mahdollista myös oppia syömään tavalla, joka mahdollistaa jaksamisen arjessa ja urheillessa sekä normaalipainon pysymisen läpi elämän. Syömishäiriöstä tai syömiseen liittyvistä pakkomielteistä parentuminen ei tarkoita sitä, että olisit loppuelämäsi koko ajan vain lihavampi ja lihavampi. Päin vastoin. Sinun on tarkoitus elää normaali elämä normaalipainoisena ihmisenä.
Moi
Olet tosikova urheilija. Nyt on niin että olet jostain syystä jäänyt tarkkailemaan vain painoasi, kun sinun pitäisi tarkkailla hyvinoloasi. Tarvitset ehdottomasti ns. Lepo treenejä jotka ovat siis kävely.. uiminen..Pyöräily, ilman tavoiteaikoja.. Näiden harjoitusten tehoa ei ole ollenkaan vaan niissä pitää tuntua hyvältä jokaisella potkulla. Tämmöinen harjoitustauko pitää välillä tehdä tai muuten mennään metsään. Sinun harjoitus tahdilla vähintään joka viides viikko pitäisi olla näin vaikka oletkin nuori. Lepo viikolla myös syöminen pitää olla palauttavaa eli ilman laskemista. Tärkeintä on liike. Olen itse harrastanut urheilua jo yli 30 vuotta.- hakeuduhoitoon
Liikunnassa tarvitaan lihaksia, lajista riippuen enemmän tai vähemmän. Lihakset eivät kehity ilman proteiinia. Aivojen käyttövoima ovat hiilihydraatit. Säännölliset ateriat ovat tärkeitä. Tarvitset ravitsemus- ja terveystiimin tueksesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492298- 262063
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271495Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161434- 1211371
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71964Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut108917Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333873