Pelkään mua

Pelkäänitseäni

Olen 17-vuotias tyttö ja mua pelottaa mun ajatukset enkä voi niille mitään. Aina kun syön niin syömisen jälkeen mua alkaa itkettämään se, että söin...oon jopa koittanut oksentaa ulos ruuat, mutta mulla on tosi heikko oksennus refleksi joten se ei ole onnistunut.

Treenaan todella pljon 6 kertaa viikossa noin 14 tuntia. Kilpaurheilen, mutta olen mielestäni lihava enkä ole laihtunut vaikka ruokavaliosta on karsittu PALJON.

Nykyään tilanne on tämä, että olen syömättä monta monta tuntia ja koitan vain juoda vettä teetä yms ja pitää nälän poissa treeneihin asti, mutta treenien jälkeen alkaa olla jo niin kova nälkä, että se on mahdotonta ja alan ahmia. Senjälkeen katumus tulee ja olen vihainen itselleni.

Pelottaa että tämä äityy tästä pahemmaksi. Vaikka tiedostan tilanteen ja sen mitä teen niin en pysty lopettamaan vaan asetan joka kuukausi tavoitepainon itselleni ja ainakun en ole päässyt siihen rankaisen itseäni sillä, että joudun jättämään jonkun ruuan välistä. Lajissani on nimenomaan tärkeää olla hyvät lihakset ja kunto joten tämä heijastaa heti sinnekkin.

Olen 163 cm pitkä ja painan 59 kiloa. Viimekuukauden painoni olisi pitänyt olla 52 kiloa ja yritän vain päästä 52 kiloon, mutta en pääse koska alan ahmia ruokaa.

Kiitos jos jaksoit lukea oli pakko kertoa tästä jonnekkin koska ahdistaa niin paljon toivottavasti joillakin olisi jotain apuvinkkejä miten pääsen eroon tästä ei ole muuten kivaa mullekkaan, mutta ajatukset vain tulee ainakun pitää syödä ja tajuan että painoni nousee.

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zzxxc

      Kannattaa ihan ehottomasti mennä jutteleen esimerkiksi terkkarille vaikka se saattaakin tuntua tosi oudolta mennä jutteleen sille, mutta tuossa vaiheessa mahdollinen syömishäiriö on vielä suhtkot helppo parantaa eikä sinun tarvitsis elää huonolla mielellä asiasta! Rehellisesti sanottuna ilman ammattiapua sulla todennäköisesti olis suunta tuosta vain alaspäin, joten kipinkapin mene jutteleen ammattilaiselle! Nythän oli myös se sekasin chat apu auki nii googlaappa (:

      • Huohhhhd

        Kiitos vastauksesta.

        Joo olen miettinyt samaa välillä, että pitäisi ehkä mennä juttelemaan jollekkin, mutta se tuntuu niin vaikealta ja jotenkin oudolta. Ehkä koitan rohkaista itseni nyt nimenomaan kun se vielä on mahdollista ja tajuan itsekkin tilanteen, mutta jotenkin haluaisin pitää ajatukset vain itselläni...


      • ex-reetikko

        Ihan oikeasti. Nyt vain menet. Kyse ei ole pelkästään ruuasta. Sinulla on riski saada jokin muukin psyykkinen sairaus, kun pyörittelet asioita mielessäsi. Elämä ei ole kivaa, jos koko elämää säätelee pelkkä syöminen.

        Paastoamalla on vaikea säädellä painoa. Painon säätelyn edellytys on nimenomaan säännölliset ja riittävät ateriat. Nyt tarvitset ammattilaisen apua (tai ehkä jopa ammattilaistiimin), jotta ongelmasi saadaan kuntoon pahenemisen sijaan.

        Ymmärrän, että sinua varmasti hävettää. Et ole ainoa. Sinulla on mahdollisuus toipua ja elää normaalisti. Sinulla on mahdollista myös oppia syömään tavalla, joka mahdollistaa jaksamisen arjessa ja urheillessa sekä normaalipainon pysymisen läpi elämän. Syömishäiriöstä tai syömiseen liittyvistä pakkomielteistä parentuminen ei tarkoita sitä, että olisit loppuelämäsi koko ajan vain lihavampi ja lihavampi. Päin vastoin. Sinun on tarkoitus elää normaali elämä normaalipainoisena ihmisenä.


    • Moi
      Olet tosikova urheilija. Nyt on niin että olet jostain syystä jäänyt tarkkailemaan vain painoasi, kun sinun pitäisi tarkkailla hyvinoloasi. Tarvitset ehdottomasti ns. Lepo treenejä jotka ovat siis kävely.. uiminen..Pyöräily, ilman tavoiteaikoja.. Näiden harjoitusten tehoa ei ole ollenkaan vaan niissä pitää tuntua hyvältä jokaisella potkulla. Tämmöinen harjoitustauko pitää välillä tehdä tai muuten mennään metsään. Sinun harjoitus tahdilla vähintään joka viides viikko pitäisi olla näin vaikka oletkin nuori. Lepo viikolla myös syöminen pitää olla palauttavaa eli ilman laskemista. Tärkeintä on liike. Olen itse harrastanut urheilua jo yli 30 vuotta.

    • hakeuduhoitoon

      Liikunnassa tarvitaan lihaksia, lajista riippuen enemmän tai vähemmän. Lihakset eivät kehity ilman proteiinia. Aivojen käyttövoima ovat hiilihydraatit. Säännölliset ateriat ovat tärkeitä. Tarvitset ravitsemus- ja terveystiimin tueksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1341
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1207
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      855
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe