Tytöt syrjäytyvät päiväkodeissa

TäditSyrjivätTyttöjä

Tyttöjen ja poikien liikkumisen ero näkyy selvästi myös laajan Dagis-tutkimuksen alustavissa tuloksissa. Kun 3–6-vuotiaiden päiväkotilasten liikkumista mitattiin viikon ajan liikemittareilla, tyttöjen mittareihin kertyi poikia vähemmän minuutteja.

Esimerkiksi kahdeksan tunnin päiväkotipäivän aikana tyttöjen mittareissa näkyi keskimäärin viisitoista minuuttia vähemmän liikettä kuin pojilla. Varsinkin reipasta ja raskasta liikuntaa oli tytöillä vähemmän. Vaikka ero ei yhden päivän aikana tunnu suurelta, sillä on tutkijan mielestä pidemmän ajan kuluessa merkitystä.

– Tässä iässä opitaan paljon erilaisia taitoja ja tottumuksia, jotka puolestaan heijastuvat myöhempään lapsuuteen ja aikuisuuteen. Näin se voi vaikuttaa terveyteen nyt ja pitkällä tähtäimellä, tutkija Suvi Määttä Folkhälsanin tutkimuskeskuksesta sanoo.

– Vanhemmilla ja varhaiskasvattajilla voi olla tiedostamattomia sukupuoliroolikäsityksiä ja stereotypioita. Tässä yhteiskunnassa ehkä kannustetaan tyttöjä leikkeihin, jotka ovat enemmän paikallaan. Pojille ehkä sallitaan rajumpi leikki, tutkija Suvi Määttä Folkhälsanin tutkimuskeskuksesta sanoo.

http://yle.fi/uutiset/3-9412430

0

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        85
        1401
      2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        36
        1111
      3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

        Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
        Kuhmo
        20
        883
      4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

        Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
        Maailman menoa
        154
        725
      5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        710
      6. Hei sinä nainen

        Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
        Ikävä
        46
        669
      7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

        että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
        Sinkut
        195
        659
      8. Kuka oli kuskina

        Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
        Suomussalmi
        13
        647
      9. Onko kaivattusi

        hyvä ihminen? Kerro
        Ikävä
        33
        570
      10. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        39
        558
      Aihe