En ole löytänyt mitään mootoripyräpalstaa näiltä keskustelu paikoilta mutta autoveroista sun muista on ollut paljon juttua. Nyt kyselen, tietääkö joku että tulisiko moottoripyörille myös tienkäyttöveroa ?? Jotenkin olen siinä uskossa että sellaisesta ei ole ollut juttua, ainoastaan siitä mahdollisesta 150 EUR rankaisuverosta. Autoa minulla ei ole enkä tarvi koska keski Helsingissä asun mutta MP:llä tulee sellaiset 9000 - 12000 noina 8-9 kuukautena kun pyörällä on turvallista ajaa. Talvisin minulla on käytössä pieni mopoauto jos nyt jostain syystä tarvetta sillä kaupungin halki olisi ajaa. Enpä juurikaan ole tarvinnut mutta pokani sillä joskus ajelee mutta enimmäkseen se siellä meidä tallissa MP:n vieressä on säilössä.
Jos nyt sellainen tievero tulisi mitä en usko, ainakaan moottoripyörille niin kai se vero sitten olisi max puolet kun vaan kaksi pyörää teitä kuluttaa.
Jos nyt sellainen tievero tulisi mitä en usko, ainakaan moottoripyörille niin kai se vero sitten olisi max puolet kun vaan kaksi pyörää teitä kuluttaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei tule tieveroa mopoille, ei suurille eikä pienille jos nyt semmoinen tievero ylipäänsä tulee. Eppäilen suuresti.
Toinen asia on että MP:t voisi jäädä verotuspiiriin. Sellaisia vehkeitä ei tarvitse kukaan, ovat vaan vaaraksi liikenteessä kun kiilailevat ristin rastin kaduilla. Usein ajavat jopa okealta puolelta ohi jonoissa tai keskeltä autojen välistä. Minä kyllä aina jos peräpeilistä nään ajan sen verran joko keskemmälle tai oikealle etteivät ohi pääse ainakaan helposti. Miksi se moto pitäisi päästä ekana jonon alkuun kun sieltä 100 auton takaa tulevat kiilaamalla ristin rastin. Pahin oli joitakian vuosia sitten kun sellainen sadan joukon moottoripyöriä rinki kolmosella otti tien haltuunsa ja sitten sellaiset 50 km/ h köröttelivät autojen edessä porvooseen asti. Jos joku yritti ohi niin sitten oli tiellä kaistojen puolella vähintään 3 pyrää / kaista aina kun vastaantulevalla kaistalla tilaa oli. Ainoa joka sieltä läpi pääsi oli neljä venäläisrekka jotka ei tuumaakaan periksi antanut vaan torvet soiden ja vilkut vilkkuen puskii eteenpäin sitä vauhtia mitä liikennemerkit näytti. Yksi motoristi siitä hermostui hieman ennen porvoon tuloa ja lähti vauhdilla ohittamaan rekkoja mutta törmäsi suoraan vastaantulevaan linjaauton. Onneksik tuli vaan naarmuja mutta pyörä oli aika vääntyneen näköinen. Motoristien juhlakulkue loppui siihen ja matka jatkui rauhallisesti.
Paljon määkimistä, vähän villoja. Kusee reisille koko Bernerin ehdotus. Tuskin lähtee edes hallituksesta lausuntakierroksille. Ei kannata hermoilla mihinkään suuntaan.
Isä Timon ministerinsalkku on tärkein. Kaikki muu saa mennä.
Keskustan lappilainen kansanedustaja Mikko Kärnä hämmästelee perussuomalaisten nuorten uuden puheenjohtajan Samuli Voutilan väitteitä, että moottoripyörävero olisi keskustan suunnittelema.
Kärnän mukaan Voutilan Twitterissä esittämät näkemykset eivät pidä paikkaansa.
Moottoripyörävero oli kansanedustajan mukaan myös perussuomalaisten vahvasti ajama hanke.
– Timo Soini vaati itse "huvikuunareiden" ja "juppiskoottereiden" verotusta hallitusohjelmaan. Tämä kaikki tapahtui perussuomalaisten vaatimuksesta, Kärnä kirjoittaa tiedotteessaan.
PERUSSUOMALAISET halusivat Kärnän mukaan myös moottorikelkat verotuksen piiriin.
Keskusta kuitenkin torppasi suunnitelman, hän väittää.
– Emme voineet hyväksyä ratkaisua, joka olisi kohtuuttomalla tavalla kurittanut pohjoisen ihmisiä sekä matkailu- ja poroelinkeinoa.
(lapissa on 30 000 moottorikelkkaa, mutta ei taida olla poroisäntää)
PERUSSUOMALAISIA NUORIA Kärnä kehottaa kohdistamaan kritiikkinsä oikeaan paikkaan.
– Politiikkaa ei voi rakentaa virheellisten väittämien varaan. Vene- ja moottoripyörävero voidaan vielä kumota, mutta tämän asian suhteen perussuomalaiset ovat avainasemassa. Mikäli sieltä esitetään asiasta luopumista, on keskustalla varmasti valmiutta neuvotella vaihtoehtoisista ratkaisuista, kansanedustaja sanoo.
.
Traktorivero, mönkijävero jne unohtyi vai oliko niin että ei kehdannut...
Juuri+tuon+aloittelijan+kaltaiset+autoilijat+ovat+tosi+vaarallisia+liikenteessä+ja+saattavat+aiheuttaa+tosi+suuria+tuhoja.+Poliisit+valvovat+liikennettä+eikä+joku+täysin+hörhö+kuski+ratin+takana.+Sellaisilta+pitäisi+ottaa+kortti+pöis+välittömästi.+En+minäkän+aina+ole+samamieltä+motoristien+joskus+esiintyvästä+kiilailusta+mutta+ei+kyllä+tulisi+mieleenkään+asetta+auton+poikittain+ajokaistalle.+En+ole+koskaan+moottoripyrää+ajanut+mutta+40+vuoden+kokemuksella+taksikuskina+pitää+sanoa+että+motoristit+95+%+sesti+on+liikenteessä+hyvinkäyttäytytviä.+Kyllä+autoilijoiden+kohdalla+löytyy+huomattavan+paljon+enemmän+töpeksiöitä,+jopa+täysin+hävyttömiä+käytöksessään.
Ei ole ainakaan missään mainittu moottoripyörien rtieverosta eikä pyörien verovapaudesta. Sitä mieltä olen että kaikki tienkäyttäjät, mopot, mopoautot, tiemönkijät ,moottoripyörät ja autot tieveron maksavat jos nyt sellainen hullu asia toteutetaan. Joutuvathan köyhät eläkeläisetkin osan tieverosta maksamaan kun bussien ja taksien maksuja satavarmaan nostetaan jotta sellaiseen älyttömään tieveroon saataisin kompensointia.
Minä olin Harrikoita maahantuojan kanssa puhelimitse yhteydessä eilen. Sieltä sanottiin että erillistä tiemaksua kaksipyöräisille ei tule. Heidän tekemän alustavan selvityksen mukaan vero poistuisi myös moottoripyöristä. Se olisi hieno asia koska pyränvaihto on suunniteltu 2018 syksyksi jolloin Kawsaki tuo täysin uudistetun 1600 kuutioisen customin markkinoille. Kun ikää on tullut jo yli 70 vuotta päätin vaihtaa Harikkani Kawaan vaikka Harrikoita on viimeiset 25 vuotta ollut käytössäni. Harrikka on kyllä hieno pyörä mutta ei oikein pysy nykytekniikassa ajan tasalla.
Ei tiennyt Harrikan tuojat ilmeisesti verotusasiasta mitään. Kyllä moottoripyöräille tulee aivan sama tiemaksu kuin muillekin jos on ylipäänsä tullakseen. Se selviää tämänpäiväisestä iltiksestä viimeistään.
Ei ole mitään väliä minkäänlaisia lisämaksuja /kustannuksia moottoripyräiliölle keksii.
Minulla on nyt 12 vuotta ollut pyrä, oikeastaan kaksikin enkjä ole koskaan niitä rekisteröinyt enkä muitakan maksuja niistä maksanut. Yksi rekisterikilpi minulla on mitä sityten tarpeen mukaan pyöriin vaihtelen. Yhteensä olen ajellut 12 vuoden aikana noin 89000 km, koskaan ei ole pysäytelty rekkaritietoja tarkistuksen takia, 2 kertaa olen puhaltanut viimeksi 4 vuotta sitten. Ajelen yleensä liikenne merkkien mukaan, mitä nyt poliisittomalla maaseudulla joskus iltamyöhään käy karstat polttamassa pois. Pyrät olen aika vimpan päälle lisävarustellut ja täydessä kiillossa pidän. Kun 4 vuotta sitten puhallutettiin Salon liepeillä koko puhalluspartio tuli ihailemaan komeaa Goldwingiä missä silloin sattui peräkärry olemaan perässä.
Nyt olen töttömänä niin jos sakkoja sattuisi tulee niin pieniksi jäisivät. Uskoisin että 12 vuoden aikana ne sakot on moninkertaisesti tienattu jo vakuutusmaksuissa.
Eli matkaan taas keväällä ilmeisesti eteläitalian matka tulossa. Pari vuotta sitten kiersin Norjan etelästä pohjoiseen. Oli fantastinen reissu. Voin suositella kaikille.
Sulla käynyt tosi hyvä tsäkä. Noin minäkin tein aikoinaan kun moto oli alla, nyt ei pariin vuoteen ole ollut mutta jos tuo verotus jää pois niin ehkä taas sellaisen hanklin. Minulle meinas käydä köpelösti kun pörällä ahtaassa paikassa raavin pitkän ruman raapaisun melkein tuliterään Audiin. Täti hermostui tyysttin muuta sain hänet miehelleen soitelemaan ja hänen kanssa sovittiin että maksan tietty klommojen korjaukset ja kyljen uudelleenmaalauksen. Täti olisi poliisin halunnut paikalle mutta kun sanoin että pitää käydä sairasta äitiä tampereella katsomassa niin hän tyytyi siihen kun ajokorttini hänelle pantiksi annoin. Silloin ois ollu kivaa jos vakuutusta olisi ollut. Siitä tuli melko arvokas korjaus nimittäin. Muuten kyllä minullakin viisi vuotta ajo rekisteröimättömällä ja vakuutuksettomalla pyörällä hyvin onnistui. Pääasia ettei poliisipartion tutkaan osu.
Ei ole enä yhtä turvallista moottoripyrällä ilman vakuutuksia ja valekilvellä ajella.
Naapurikyän poika jäi kesällä kiinni itse teossa kun perässäajanut siviilipoliisiauto oli rekisterinlukulaitteella tarkistanut homman. Huonosti pojan kävi. Pyrä jäi siihen tienposkeen, ei saanut edes kotiin sitä ajaa vaikka asui alle 4 kilometrin päässä. Kunnon rapsut tuli, kortti hyllytettin kolmeksi kuukaudeksi joten ei edes autolla voinut ajella. Siitä autonajokiellosta hän teki valituksen ja sai jopa valituksen hyväksyttyä mutta so what kun päätös tuli vasta puolen vuoden kuluttua.
Jos olisin tiennyt että hän vakuuttamattomalla pyörällä ajeli niin olisin hänet ihan varmasti ilmoittanut. Sorry vaan Jarppi mutta kun tuhatta ja sataa meidänkin kylän läpi huristelit niin olisit vaikka autonkylkeeni voinut kolahtaa. Ketähän sen sitten ois maksanut, et sinä ainakaan kun töitä sulla ei ole neljään vuoteen ollut. Nyt kun sinulla taas pyörä on ollut viime keväästä lähtien ajossa olen kyllä muutaman kerran tarkistanut että löytyykö pyörälle omistajaa, toistaiseksi on löytynyt.