Turvetta vesiin

mustaonvalkoista

11

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6080845

      persu-kepuiluun kuuluu yleinen piittaamattomuus ympäristöstä. havainnollistava väri valittu karttaan tuhottaville soille. punainen on kuin haava.

    • vapoilua

      Ei tunnu riittävän jo nykyyset humukset mitä jokiin ja järviin laskettu.

      • lakkasuotmennyttä

        Kyllä aika järkyttävä kartta. Eikö tämä ole jo ympäristörikos jos mikä?


      • törkeäätuhoataas

        keskustapuolue ei tunnu oppivan virheistään: talvivaara, nyt tämän tyyppiset maakuntakaavat - kepulla ohjaava rooli, ja sitten vielä tämä!

        http://yle.fi/uutiset/3-9440450


      • virkamiespäätöksellä
        lakkasuotmennyttä kirjoitti:

        Kyllä aika järkyttävä kartta. Eikö tämä ole jo ympäristörikos jos mikä?

        Ihan hyvän näköinen kartta. Natura-alueita näkyy olovan liikaa. Nostonsa lopettaneista turvesoista voi kehitellä lakkasoita ja hiilinieluja.
        Tuosta ylen hiilinielu jutusta sen verran, että vanhaski mettäs hiili kiertää lahoamisen kautta hitaasti mutta kumminkin ja nyt bioenergia mettäs kierto on nopiampaa. Ja jos ei tartte polttaa näitä fossiili varantoja, nii onhan se plussaa sittenkin.


    • jotain.tehtävä

      Eilen haastateltiin jotain keskustalaista pölkkypäätä joka valaisi että turvetutantoon tulee alueita joilla ei ole luontoarvoa. Vittu mikä idiootti. Keskustan risu ja turve tuotanto saa muuten sellaisen potkun munille kun EU tulee kieltämään turpeen käytön kokonaana.

      • PorskuttavaKepu

        Keski-Eeuu saa putsata ensin oman pesänsä, ennekuin tulee Suomelta vaatimaan yhtään mitään. Saksan vihreet on ajanu atomivoiman alas, tuulivoima on paljon, mutta kun ei tuule, pitää polttaa hiiltä.Sama on tilanne Puolassa, ellei pahempikin. Kun Eeuu määräs näitä päästötavotteita, määrättiin Suomelle kummallisen tiukat tavoitteet ja Keski-Eeuuhu päästi itsensä paljon vähemmällä.


    • hiilimies

      keskustapuolue elää turpeesta..olokee hilijaa

    • TurveYlös

      Tämän päivän Ilkka-lehden sivulla 3 oli turpeesta niin oikea ja hyvä juttu, ettei mitään lisättävää ja pois otettavaa! Mahtavaa! Tällaisia juttuja vaan joka lehteen lisää joka päivä ja viherpiipertäjät ja muu paskasakki joka ei asioista tiedä totuutta painettakohon sinne suon vetelimpään silmäykseen ja paskakuorma vielä päälle! Ottakaa asioista selvää ja rääpikää sitten turhanpäiväisiä leukojanna! Turvetuotantoa suomeen lisättävä 95% ja työllisyys nousuun! Hyvä turvetuottajat ja sulka hattuunne! Jatkakaa taistelua ja turvetta nouskoon kasalle ens kesänä ennätyksellinen määrä! BRAVOOOOOOOOOO! Tuulimyllyt ruostukoot pystyyn, niillä ei tee sitte yhtään mitään! Ps. Toivottavasti minäkin pääsisin turvetuottajaksi joskus!

      • keputuhoaa

        jep! vapon juoksupojaksi.


    • sikafarmariz

      myydään koko keskustapuolue norjalaisille rekallisella pussilohta vaikka se ny paskaa onkin mutta kyllä sitä siat ja tyhmät syö....keskustalaiset pakkaamaan sitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2392
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1868
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1592
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe