Ajatella elämääsi, läheisiäsi, ympäristöäsi... istua alas ja katsoa ikkunasta ulos? Ihan vain olla hetki hiljaa. Huomaatko mitä silloin tapahtuu?
Mutta kun ei ehdi. On liikaa töitä ja liian työn vastapainoksi tarvitaan liikaa viihdettä, joka työntää työasiat ja kaiken muunkin ikävän hetkeksi pois mielestä, jotta jaksaa taas tehdä liikaa töitä. Missä siinä olisi tilaa omille ajatuksille tai tyhjänpäiväiselle joutenololle ilman sitä, että jokin tai joku jatkuvasti on vaikuttamassa ajatuksiin tai pitämässä jatkuvassa liikkeessä - ulkoapäin.
Oletko koskaan pysähtynyt ja miettinyt mitä järkeä tässä kaikessa on? Millaista elämää elät? Mitä haluat? Mikä juuri sinulle on merkityksellistä? Voitko hyvin? Entä voivatko läheisesi hyvin? Millainen sää ulkona on?
Onko jokainen hetkesi tarkkaan ohjelmoitu, pyritkö jakuvasti tuloksiin ja asetat tavoitteita? Mitä tai ketä varten? Ahdistavatko tuollaiset ajatukset liikaa? Et oikein ymmärrä mistä kaikessa on kyse tai miten tämä yhteiskunta toimii mutta seuraat silti koko ajan uutisia ja muuta mediaa. Uskot kaiken kun et ehdi eritellä mitä kannattaa uskoa ja mitä ei. Silloin on helppoa tarttua yksinkertaisiin viesteihin ja mennä fiilispohjalla.
Kannattaisiko kuitenkin välillä hengähtää ja tarkistaa suuntaa kompassin kanssa? Siltä varalta, että vanhat maamerkit ovat ehtineet vaihtumaan?
Milloin sinulla on aikaa?
5
109
Vastaukset
Minulla on aina aikaa itselleni ja läheisilleni.
Nykyään on aikaa, onneksi. Myönnän kyllä auliisti sen, että joskus aikaisemmin oli aika suorituspainoitteista se eläminen ja niinkin ylpeä kuin sitä omista lapsistaan on tänä päivänä niin kyllähän se totuus on se, että meillä vaimo sen kasvatuspuolen hoiti. Itse kuljin reissutöissä ja jälkeenpäin jonkinverran jopa sitä katunutkin mutta toisaalta sitten taas elämä on sellaista kuin se on ja siihen aikaan sitä rahaa tarvittiin.
Nykyään otan välillä vähän omaa aikaa siten, että lähden vaikka alkukeväästä pilkille. En minä niistä kaloista niin mutta on hienoa istua järvenjäällä auringonpaisteessa tai vaihtoehtoisesti täälläpäin voi mennä paikalliselle metsästysmajalle ja töräyttää takassa kunnon pannukahvit ja funtsailla asioita, mitä nyt milloinkin.
Nykyään helposti kuvittelee, että se jotenkin , että olet aina tavoitettavissa on se jonkinlainen mitta. Ei kyllä sen puhelimen voi laittaa joskus no, vähintään äänettömälle . Paremminhan sitä sitten jaksaa oikeasti olla paikalla kun välillä vähän "nollaa"”Ajatella elämääsi, läheisiäsi, ympäristöäsi... istua alas ja katsoa ikkunasta ulos? Ihan vain olla hetki hiljaa.”
Kun lapset olivat pieniä, aika oli hyvin rajallista. Mutta onneksi tuota on voinut aina tehdä, milloin enemmän ja milloin vähemmän.
”Onko jokainen hetkesi tarkkaan ohjelmoitu, pyritkö jakuvasti tuloksiin ja asetat tavoitteita?”
Tuota kohtaa kritisoin, sillä ei kaikilla tilanne vain oman tahdon mukaan kiireistä. Mm. edellinen työni, joka oli vaativaa, oli ohjelmoitu jo aivan muilta tahoilta. Sen minkä itse pystyi vaikuttamaan, oli aika vähäistä. Työelämän vaatimukset kasvaa koko ajan, ja suurin osa pinnistelee, jotta saa pitää sen työpaikan. Ne jotka ottavat rennosti, ovat ensimmäisiä lähtijöitä YT neuvotteluissa.
Tilanteeni on nyt parantunut, mutta hinta oli kova. Kun voimat eivät enää riittäneet muuhun kuin työhön, jäivät niin harrastuksen, ystävät kuin muukin vapaa-ajanvietto vähemmälle. Nyt on toisin.
”…oikein ymmärrä mistä kaikessa on kyse tai miten tämä yhteiskunta toimii mutta seuraat silti koko ajan uutisia ja muuta mediaa.”
Tuossa taustalla voi olla työelämä, ja aivot eivät yksikertaisesti jaksa ottaa vastaan uutta vielä vapaa-ajallakin. Mutta toki on ammatteja, joissa noita voi seurata – tai joissa pitää seurata. Uskon että erittäin monella on syy vain se, ettei pohjatiedot riitä, ei ole koskaan opittu ns. oppimaan itsenäisesti ja vähänkin monitahoisempi ajattelu ei vain luonnu.Niille, joilla on aikaa kuunnella keskusteluohjelmia:
"Keskustelu, joka tähtää asioiden ja toisten ihmisten näkökantojen ymmärtämiseen, on välttämätöntä demokratialle, sanoo filosofi Kai Alhanen. Yhteiskunnallinen dialogi on merkityskeskustelua.
Dialogin ehto on, että ihmiset kohtelevat toisiaan tasa-arvoisesti ja kunnioittaen ja he haluavat oikeasti oppi jotakin sekä toisista ihmisistä että itsestään.
Meillä Suomessa on paljon haasteita erilaisuuden sietämisen kanssa, sanoo Alhanen.
-Nykyinen maailma tuo esille todella isoja ongelmia ja ihmisten kokemusmaailmat ovat eriytyneet kauaksi toisistaan. Tässä tilanteessa erilaisuuden sietäminen on vaikeaa.
-Kuitenkin erilaisuuden hyödyntäminen päätöksenteossa on meidän demokraattisen politiikan perintömme pääjuonteita.
Alhasen mielestä erilaisuuden sietäminen ja hedelmällisen dialogin käymisen taito on kansalaiskasvustulsen keskeisin tehtävä."
Kalle Haatanen
Dialogi demokratiassa
http://areena.yle.fi/1-3768233
Itselleni heräsi tuon pohjalta ajatuksia, että autoritäärisessä ja hierarkkisessa ilmapiirissä avoin ja aito dialogi on usein jopa suorastaan kiellettyä - toisaalta miksi niin? Jos jokin asia ei kestä lähempää tarkastelua miksi ylipäänsä ylläpitää sellaista järjestelmää? Eikö silloin jo lähtökohtaisesti ole jotain pahasti vialla?
Kun kerran on päässyt kokemaan mitä eläminen dialogin mahdollistavassa, toiset huomioonottavassa, vapaassa demokratiassa on, ei siitä sen jälkeen halua enää luopua."....autoritäärisessä ja hierarkkisessa ilmapiirissä avoin ja aito dialogi on usein jopa suorastaan kiellettyä..."
Totta kai se on. Tarkoitus lienee että asiat vain niellään ja opetellaan ulkoa kopioimalla jonkun tietyn henkilön mukaan. Kyse on siis vallasta ja vallan käytöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711
