Käytetään verorahoja kerrankin hyödylliseen, pistetään Suomen tieverkosto kuntoon ja hoidetaan ne myös talvisin. Sossun kaljarahahanoja voisi kyllä vääntää pienemmälle, ei siitä kukaan kärsisi.
Tiet kuntoon, sosiaalituet alas
eikös vaan
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taitaapi olla aika usein olla niin, että sossusta haetuilla rahoilla haetaan tärpättiä ja sitten törmäillään liikenteessä.
Jälkeen jääneet sitten valitta että joku muu ei ole tehnyt tehtäviään. Tielaitos, sisäministeri, marttaliitto....
Suomalaisilla on ainainen into siirtää vastuuta 'jollekin muulle' ja marista asioiden huonosta hoidosta. Mutta kuntulee kyse sen maksamisesta taikka jopa itse asiohin osallistumisesta, niin silloinkin tarvitaan taas
jotakin muuta!!!
Luin viime viikolla (vko 4) Turun Sanomista, että valtien kerää auto-ja liikenneverona 8 miljardia euroa. Tästä summasta teiden kunnossapitoon menee vuosittain vain ja ainoastaa 600 miljoonaa.
Mihin valtion verotuloista voi hävitä 7.4 miljardia..
Ihmisiähän saataisiin loistavasti työllistettyä tiehallintoon tarkoitetuilla verorahoilla teitä ja muuta infrastruktuuria kunnostamaan..
Sinnä pähkinää purtavaksi.
Älä oo huolissas ei ne 7,4mrd hukassa oo.