Syrjäytyneiden

heissuliveii

ja muiden vähäosaisten on noustava ja tehtävä vallankumous. Onko ideoita?

10

471

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No kun kukaan ei tee mitään kuitenkaan. Se on nähty. Mediasoopa ja huono ruokavalio tekee ihmisistä vässylöitä.

      Itse pyrin syrjäytymään kaupungista halpaan rintsikkaan ja teen sieltä käsin sotasuunnitelmia mikäli en keksi siellä jotain bisnesideaa. Mutta tämä on vasta vaiheessa.
      Sinne ei tule mediasoopaa. Tietokone on pakko olla. Kirjoittamisen,musiikin ja laskujen maksamisen vuoksi.

    • MistyMountains3

      Got Jesus ?

    • MarttiSyrjäytetty
      • jejjejjejje

        Katsoin, ja en katunut.


    • hekohekoheko

      kääntää kalsarit kerran kuussa toisin päin niin siinä on vallan kumousta tarpeeksi.

    • RadikaaliAines

      Juuri vihapuheohjelmassa keskustelija mainitsi 50 000 nuorta, jotka ovat "hukassa", eivät kelan, sosiaalitoimen, koulutuksen tiedossa.
      He ovat riskiryhmä, kun he radikalisoituvat.
      Keskuistelija huomautti, että asialle on jotain tehtävä, johon juontaja totesi ylenpalttisen ylimielisen vähättelevästi, että siitähä on monene kertaan puhuttu.
      Ei ainoastaan nuoria, vaan myös vanhempia, jotka yhteiskunta on syrjäyttänyt hukkaan.
      Milloin radikalisoidutaan, olen valmis, ovatko muut?

      • LackOfCare

        Mieleni on radikaali, tekoni passiiviset. Myötätunto ja välittäminen!


    • gfhgjghj

      Intialaiset ottivat itsenäisyyden passiivisella vastarinnalla. Muistatte varmaan. Kun brittihallitsijat kielsivät köyhiä tekemästä merivedestä suolaa ja myymästä sitä hengenpitimikseen, kansa lähti johtajiensa perässä meren rannoille tekemään juuri sitä. Ei väkivaltaa, vaan yhteistoimintaa oikeuden puolesta.

      Facebookin orjafirmat-listan oheen haluaisin listan niistä yrityksistä, jotka ovat kieltäytyneet orjuuttamasta suomalaisia, vaikka siitä on seurannut niille taloudellisia tai muita ongelmia. Ja sille listalle voisi päästä muutkin selkärankaiset kansalaiset. Ei vain olla jotain vastaan, vaan yhdistytään hyvien asioiden puolesta.

    • Syrjättä

      Vallankumouksen on valittava kohde. Syrjäytyneiden perisyy ja aiheuttaja näkyy peilistä. Syrjäytyneen pitää pohtia mitä voi tuolle syylle tehdä.

    • tarkka-ampuja

      Olen radikaali mutta en tyhmä. Minulla on aikaa odottaa ja iskeä lamauttavasti sitten kun on hyvät mahdollisuudet olla jäämättä kiinni. Mihin - vaihtoehtoja on paljon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      111
      2317
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      919
    3. 60
      892
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      785
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      129
      711
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      54
      640
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      602
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      61
      589
    9. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      529
    10. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      39
      525
    Aihe