Onko Viroilla hyvä yrittää ?

nyt_30_työntekijää

*
Onko Virroilla hyvä henki yrittää?
- onko kateutta ?
- ketä kannattaa suosia?
- ketä kannattaa varoa ?
- onko sisäpiiriläisiä ?
- saako avustuksia?
*
Valmistaja

15

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lijsaa

      Ala valmistaa dildoja ,mallia löytyy koko kylän katukuvasta

    • Kiertäjä66

      Onko oikein bisnes ideaakin vai pelkkien tukienvarassa uhoamista...

    • YlliYrittäjä

      Vastaus on EI.
      Omakohtaisesta kokemuksesta voin yksiselitteisesti kertoa että yrittämistä ja kaikenlaista kehitystä virroilla jarrutetaan kaikin voimin. Voihan keskustan katukuvastakin päätellä jotain. Kaupungintalon porukka puhaltaa, virkamiehineen ja valtuutettuineen omaan "yhteen hiileen". Kaupunginjohtaja on hallituksen pj:n juoksupoika ja ääni.

      Kävin muutama vuosi sitten paikallisessa te-toimistossa kyselemässä yirtystoimintani laajentamiseen vinkkejä ja vastaus joka asiaan ja varsinkin yrytystukiin oli että "et sää varmaan sitä saa ja ei sun sitäkään kannata hakea..". Ajattelin että näin se on, kunnes tajusin käydä myös eteläsuomen, johon olisin laajentanut yritystoimintaani, te-toimistossa. Lopputuloksena muutin yritykseni kanssa kokonaan pois kuolevasta kunnasta nimeltä Virrat. Näin Virrat menetti yhden ja varmaan toisenkin yrittäjän ja työpaikan..

    • Muutamarisutaas

      Tää kylä on kuollutta paskaa 5 liikettä on keskusta lopettamassa.
      Kannattas varmaan tehä jotain .

    • reepeet

      Sanoohan sen nyt järkikin sana yritetään on niin vittumaiselta kuulostava sana ja tarkoittaa että mistään ei tule hevon vittua.

      • miinusta

        Ei ainakaan yrittäjille suunnatun ja viimevuoden lopussa paikallislehdessä julkaistun uutisen mukaan. Tulos oli alle keskiverron. Tekemistä riittää "yrittäjä ystävällinen Virrat" porukalle.


    • Byytää

      VIrroilla kannattaa ryhtyä itsemurhan yrittäjäksi.

    • Sussamaaria

      Äläkää hitossa ruvetko..
      Meinaan itsemurha yrittäjäksi, on meinaan sellainen sotepaska ja sairaanhoito että siinähän voi lähtee vielä henkikin!

    • kateus

      Kyllä kateutta ainakin löytyy

    • myyjät

      Uudet yritykset tulleet myymällä kaupungin henkilöstöä terveyspalveluyrityksille ja yhtiöittämällä kaupungin toimia. Kiikarietäisyydellä työterveyden henkilöstön myynti.

    • Anonyymi

      ei huononpaa voi olla,kiitos kaikkien hankintojen, mitkä suoraan suunnataan isoille toimittajille välinpitämättä kotipitäjän tarjonnasta...

      kukahan taas valitaan yrittäjien hallituksesta vuoden "yrittäjäksi",kauhian jännää !

      • Anonyymi

        Jesus ku jännää kuka valitaan. Veikkaanbi pesulaa


    • Anonyymi

      On todella hyvä yrittää. Eilenkin yritin vaihtaa talvirenkaat autooni. Hienosti onnistui!

    • Anonyymi

      Virtaa Virroille

      • Anonyymi

        Virroilla vain on tämä pienen porukan piiri joka estää muiden tulon markkinoille. Lyhyt näköistä ajarrelua että meidän porukka ja sukupolvi vain ja ainoastaan saa tienata.
        Sitten on myös palkkakartelli, kukaan yrittäjä ei vaan maksa kunnon palkkoja kun ei tarvitse koska ei ole kukaan muu tarjoamassa töitä kuin hyväveli rinki.
        Että mietippä sitä, jos pääsisit piiri pieni pyörii porukkaan niin eipä tarvitsisi palkkamenoja murehtia ainakaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      3024
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2599
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      111
      2413
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      87
      1466
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1296
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      101
      1007
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      192
      988
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      84
      930
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      868
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      70
      814
    Aihe