Valtavasti ja kehitys ja uudet innovaatiot hurmaavat.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005056107.html
Kuinka ankeeta oli ennen kun piti paperiaikataulusta katsoa junan menemisiä ja käydä
ostamassa lippu luukulta.
Huima aika odottaa kun junissa ei tarvi kohta enään ohjaajiakaan eikä konnareita.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005056107.html
Kuinka ankeeta oli ennen kun piti paperiaikataulusta katsoa junan menemisiä ja käydä
ostamassa lippu luukulta.
Huima aika odottaa kun junissa ei tarvi kohta enään ohjaajiakaan eikä konnareita.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikähän Commodore 64 on VR:n käytössä, kun se jumittaa kok Suomen junaliikenteen ? Voisko noita koneita uusia ja laittaa varakoneet turvaamaan liikenteen jatkuvuuden ? Jos vaikka niillä turhilla ja järjettömillä kehitysapurahoilla laitettaisiin edes junaliikenne kuntoon ? Nyt sitä kehitysapua tarvitaan ihan Suomessa. Että silleen.
Ei kai se nyt sentään ihan C64 ole, vaan ehkä VIC-20, tai Sinclair ZX81...:)
Oliskohan softalisenssi mennyt vanhaksi vuoden vaihteessa eikä uutta ole saanut hankkia ilman kankeaa ja hidasta kilpailutusta.
Kaikki toimii, kun vaihdetaan luontoystävälliseen putipuhtaaseen sähköön.
Niin onko tuo tuulisähkön varassa nuo junat jo ? Nyt tuota Tuulivoimaa 319 MW , ei taida riittää junille ,vaihteiden sulatukseen ja tietokoneisiin tuo jos sattuu voima ?
Het lähetään, kun tuuli nousee. Että silleen.
No näinpä, onpas kyllä tietotekniikka osasto nyt pahasti mokannut! Näissähän pitäis olla moninkertaiset vaarmistukset et jos joku kilahtaa toinen laite ottaa ohjat jne.
Säästetään taas !!!!!
No eikö todella pitäisi käyttä niitä Kehitysapau miljardeja Suomen kuntoon laittamiseen eikä syytää niitä kankkulan kaivoon ulkomaille ? Miten muka Suomi saadaan nousun, jos edes junat ei kuljeta ihmisiä töihin ja teollisuuden tuotteita maailmanmarkkinoille ? Herätkää nyt päättäjät todellisuuteen !!! Että silleen.
Ennen vanhaan junat eivät kulkeneet kun rata oli poikki, sittemmin sähkökatkos riitti , ja nyt jo tietoverkko ongelma hyydyttää junat.
Kehitystä on taphtunut :))
Tässä on otettu nyt se digiloikka, joka on luonut valtavasti bisnesmahdollisuuksia erilaisille huolto ja vikapäivystys yrityksille.
No nyt ei pysty enää topparoikka korjaamaan VR:n vikoja. Että silleen.
Vielä ei tiedetä, kuinka kauan matkustajat joutuvat pärjäilemään kiinni hirttäytyneiden ovien takana ilman kaljan tilkkaa ja ruoan murusta.
Vika on korjattu joku oli vahingossa potkaissut töpselin irti seinästä. Että silleen.