Tietääkö kukaan, että, jos on menettänyt autolla ajokortin iän puolesta, niin saako ajaa senjälkeen vielä mopoautolla?
Tai, jos on menettänyt autolla ajokortin nuorempana jostain syystä, niin saako silti ajaa mopoa/mopoautoa?
Ajokortti asiaa
8
334
Vastaukset
- Bohhohoh
Eiköhän se kortti mennyt ihan syystä? Eli ei.
- kyllä.vaan
Niin, kortti lähti syystä, eli iän takia, mutta silloin sitä ikääkin on sen verran, ettei mopoiluun tarvitse korttia. Joten kyllä.
Mopoauto taas ei ole lakiteknisesti mopo, vaan kevyt nelipyörä, joka taas vaatii oman korttinsa.
- IkäTuoEtuja
Riippuu iästä. Jos minä menettäisin ajokortin saisin ajaa mopolla koska en tarvitse mopon ajamiseen korttia. Syntymäajan tuomia etuja.
- EntinenLP
Jokaiselta vaaditaan vanha M-luokan ajo-oikeus tai nykyinen AM/121 -luokan ajo-oikeus ikään katsomatta, jos ajaa kevyellä nelipyörällä.
Mopolla saa ajaa kaikki ennen 1.1.1985 syntyneet ilman ajokorttia = ikään perustuen. Muilta vaaditaan AM/120 -luokan ajo-oikeus.- Yksivaihtoehto
Ja 3-pyöräinen menee samoilla säännöillä kuin 2-pyöräinen mopo.
Osta sähkömopo sellainen munan muotoinen. 2 henk. peräkkäin istuttava. Ei tarvii korttia. Voi mopilla sateelta ja tuulelta suojassa.
- HitaastiIlmanKorttia
Joo mukavahan sähkömopolla on körötellä. Lenkkeilijätkin juoksee ohi. No korttiahan ei tollaseen ryömijään tarvita.
- 9283
Tuosta sähkökolmipyöräinen. Ei vaadi korttia.
http://www.titanzero.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1641551
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16595ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40527Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45478Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476- 26419
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185412