Syy konginkankaan ja loimaan onnettomuuksiin on se että hallituksen päätöksellä Tielaitos liikelaitostettii eli tehtiin tulosvastuullinen.
Tästä johtuen Tieliikelaitoksen resurssit minimoitiin. Kalustoa on verrattuna 10 vuoden takaiseen jäljellä n.20% ja henkilöstöä n.15%.
Esim. alue jossa 10 vuotta sitten oli 7 kuorma-autoa, 5 tiehöylää, 2 kevytkuorma-autoa, 5 pyöräkuormaajaa, 5 pakettiautoa ja työntekijöitä 30.
Tänäpäivänä määrä samalla alueella on 2 kuorma-autoa, 1 tiehöylä, 1 pyöräkuormaaja, 1 pakettiauto ja työntekijöitä 4.
10 vuotta sitten oli joka tiemestaripiirissä ympärivuorokautinen kelinseuranta eli joku oli aina tienpäällä seuraamassa keliä.
Tänäpäivänä kelikeskus hälyttää sääasemien anturien perusteella. Kelikeskus voi sijaita useiden satojen kilometrien päässä seurantakohteesta. Sääasemia on melko harvakseen eikä anna kattavaa tietoa kelivaihteluista.
Itse olen esim. joutunut kelikeskuksen käskystä vetämään liuossuolan täysin kuivaan tiehen poutakelillä ja lämpötila oli 7 astetta.
Olen aivan varma että konginkankaan kaltaiset onnettomuudet lisääntyy huomattavasti. Tiet hoidetaan mahdollisimman halvalla siten että juuri ja juuri asetettu laatuvaatimus täyttyvät.
Kirjoitti yli 20 vuotta Tieliikelaitoksen palveluksessa ollut.
Tästä johtuen Tieliikelaitoksen resurssit minimoitiin. Kalustoa on verrattuna 10 vuoden takaiseen jäljellä n.20% ja henkilöstöä n.15%.
Esim. alue jossa 10 vuotta sitten oli 7 kuorma-autoa, 5 tiehöylää, 2 kevytkuorma-autoa, 5 pyöräkuormaajaa, 5 pakettiautoa ja työntekijöitä 30.
Tänäpäivänä määrä samalla alueella on 2 kuorma-autoa, 1 tiehöylä, 1 pyöräkuormaaja, 1 pakettiauto ja työntekijöitä 4.
10 vuotta sitten oli joka tiemestaripiirissä ympärivuorokautinen kelinseuranta eli joku oli aina tienpäällä seuraamassa keliä.
Tänäpäivänä kelikeskus hälyttää sääasemien anturien perusteella. Kelikeskus voi sijaita useiden satojen kilometrien päässä seurantakohteesta. Sääasemia on melko harvakseen eikä anna kattavaa tietoa kelivaihteluista.
Itse olen esim. joutunut kelikeskuksen käskystä vetämään liuossuolan täysin kuivaan tiehen poutakelillä ja lämpötila oli 7 astetta.
Olen aivan varma että konginkankaan kaltaiset onnettomuudet lisääntyy huomattavasti. Tiet hoidetaan mahdollisimman halvalla siten että juuri ja juuri asetettu laatuvaatimus täyttyvät.
Kirjoitti yli 20 vuotta Tieliikelaitoksen palveluksessa ollut.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyllähän työntekijät ovat vähentyneet täällä meilläkin mutta niin ovat työtkin ja niistä suurin osa teetetään aliurakoitsijoilla
ps. kyllä niitä teitä ajaa yhtälailla kuin kymmenen vuotta sitten jopa paremmin kunhan vain muistaa olla talvimielellä
Politikkojen tekemillä rahanvähennys päätöksillä ja kilpailuttamalla halvin otetaan,siinä syy teiden rapakuntoon.Tielaitos nyhertää jotain ihme laatutasoja,kun sillä aikaa teillä ei muuta tehdä kuin suolaa levitellään.
Sama kuin Helsingin seudun liikenteen kilpailuttaminen ,autot romuja ja epäsiistejä muilla paitsi liikennelaitoksella,joskin kohta nekin tehdyillä päätöksillä samaa tasoa.
Voitot maksimoidaan ihmisten kustannuksella tässäkin.
Kyllä on nenästä vedettävää lammaslaumaa tämä kansa.Vertaa esim.Ranskaa.
Suunta sama kuin Englannissa missä junan raiteetkin jo hajonut,mutta tehostetaan että pörssi keinottelijat saavat lisää voittoa.
nykyään ajaa enemmän autoja kuin 10 vuotta sitten ja auraajien määrää vähennetään? täysin väärä suunta. Talvimieli? Tuskin jokaisessa kolari tilanteessa ajetaan kesämeiningilläkään. Ei se ole todellakaan niin yksinkertaista että vauhtia vaan lasketaan ja lasketaan..
Jos haluaa selvitä hengissä, niin täysijärkinen tiputtaa hieman nopeutta alemmas. Ajetaan kelien mukaan.
moikka
toivottavasti olet väärässä että tälläiset vakavat onnettomuudet jatkuvat mutta itsekkin olen sinun kanssa samaa mieltä ja syy on yksinkertaisesti se että ei ole kalustoa ja miehiä ja kaikki on kiinni siitä kun muka yritetään säästää rahaa t:huolestunut palomies
On totta että tielaitos on pilkottu pieniin että säästettäisi kustannuksissa, mutta ei se ole syy tähän loimaan kolariin. lulenpa että syy löytyy siitä ratin ja penkin välistä. Itse olen nuorena ajanut useamman kolarin ja aina isäni sanoi, että syy on siinä ratin ja penkin välissä. Olenkin kiinnittänyt nykyään paljon huomiota nopeuteni suhdetta keliin.Asun tällä hetkellä Pkjois-Karjalassa missä ei suolata lainkaan vaan aurataan koko talvi. Tääläkin ihmiset ajavat 80 kympin rajoituksella n. 90-100 km/h ja keli on usein aika huono, niin en minä ainakaan syyttäisi siitä tielaitosta ainakaan jos sattuisi kolari. En väitä että tuo nuori poika olisi ajanut ylinopeutta vaan väitän attä hän ajoi ajotaitoon nähden liian lujaa. Voin olla myös väärässä. Olen itse ajanut noin 1000000 kilometriä henkilö autolla ja käynyt yhä varovaisemmaksi kun ajo moraali on mennyt lähes kokonaan niin nuorilla kuin vanhemmillakin.Koskaan ei voi olla varma mitä liikenteessä sattuu vaikka itse ajaisi vatovaisesti ja tapahtunutta ei saada koskaan takaisin vaikka ketä syyllistettäisi.
Hei,
Molemmissa on syytä - ratin takana ja tien hoidossa. Nyt on vaan niin, että aina nuoret kokeilevat, se kuuluu nuoruuteen. Miettikää vain omaa nuoruutta, kyllähän mekin. Nykyään vaan on niin, että tiet hoidetaan niin huonosti, ETTÄ SEN OIKEIN HUOMAA. Tämä huono hoito on selvästi lisääntynyt kilpailuttamisen myötä - halvin otetaan ja siten säästetään. Tulos on näissä kolareissa. En tiiä, onko kansan vika vain kansan valitsimien edustajien vika vai saako nykyään edes vastuunkantajaa etsiä. Mitä tulee rekkoihin, niin olen sitä mieltä, rekkakuskit ovat ok, mutta heidän työnantajansa ovat vastuuttomia. Aikataulut laaditaan niin, ettei huomioida vuodenaikoja. Rekat oli ennen maanteiden kunkkuja, tänään ne ovat maanteiden "terroristeja"! Harmittaa vain, että hinta on kova - kuinka monta Konginkangasta ja Loimaata pitää tulla ennenkuin parannus saadaan aikaan.
Itsekkin olet ajanut nuorena kolareita ja mieti jos näin olisi sattunut? Silloin ei isän neuvosi varmaan auta. Mutta ajotaidoista ei mielestäni millään voi syyttää jos suoralla tiellä lähtee alta
Se vasta huonosta ajotaidosta kieliikin jos auto karkaa suoralla tiellä...tai paremminkin ajokokemuksen puutteesta, kun ei vielä osaa arvioida oikeaa ajonopeutta olosuhteisiin nähden.
Antaa mennä kun on alamäki....... Kaikkia kilpailutetaan, kaikki pitää saada tehtyä puolet vähemmällä ihmismäärällä ja puolet halvemmalla ja kaksi kertaa nopeammin. IHAN MAHDOTON YHTÄLÖ.
Mutta! Onneksi hyvät pelastuu :) ja onnettomat autoilijat menehtyy, harmi että jos joku hyäv menee siinä mukana aina.
Tuskimpa näissä viime aikojen kolareissakaan voidaan syyttää huonoa kuskia ja vielä alkaa syyttämään kuinka tyhmiä.. huh huh mitä turhaa juttua tääki
Turha on syytellä tielaitosta onnettomuuksista.
Jos on huonot kelit ajetaan sen mukaan. Kun on tarpeeksi huono keli olisi parasta pysyä kotona.
Kun on riittävän huono keli eivät lentokoneet ja laivatkaan lähde matkaan. Mutta autoilijat lähtee liikkeelle kelillä kuin kelillä ja sitten syytellään "liukkautta" kun lipsahtaa. Jokainen joka menee hieman itseensä tajuaa että Suomessa ei voi ajaa talvella samaan tyyliin kuin kesän kuivilla keleillä.
Jos on kova tuuli niin siihen ei voida vaikuttaa ollenkaan, mutta jos on lunta teillä niin siihen voidaan!
Jos on lunta tiellä niin silloin ajetaan varovaisemmin ja hiljennetään vauhtia tarpeen mukaan.
Sinäkin saatanan idiootti viisastelet, että pysykää kotona jos keli on huono. Ne kaikki säädökset, mitkä teiden hoidolle on asetettu pohjautuu siihen tosiasiaan, että tiestömme on osa tätä yhteiskuntaa mistä riippuu yhteiskunnan toimivuus. Niin moni joutuu pakosta tekemään työtään käyttämällä teitä. Me turvaamme työpaikamme, kun meillä on teitä joita pitkin tehtaissa tuotetut tavarat kulkee ajallaan. Taksit, linja-autot ja pelastustoimi on saatava sujumaan kelillä kuin kelillä ripeästi. Ja juuri näitä välttämättömiä asioita varten kerätään veroja myös teiden hoitoon turvataksemme yhteiskunnan ja meidän kaikkien työpaikkojen säilymisen. Sellaiset henkilöt viisastelevat kotona pysymisestä keiden ei tarvitse paskan vertaa välittää asioiden hoitumisesta
maanteillämme.
Täällä paasaa täysin täydelliset ihmiset jotka koskaan eivät tee virheitä ja siten ovat täydellisiä. Toivoisin, että jonain päivänä jokainen tuollainen jälkiviisas raukka huomaisi myös olevansa haavoittuvainen ja kokisi jotain todella vittumaista elämässään. Jokaiselle voi sattua vahinko vaikka olisi miten varovainen ja hyvä esim. liikenteessä. Miten keskuuteemme mahtuu niin paljon omahyväisiä ihmisiä, kun lukee tätäkin palstaa.
Meidän on vaadittava teiden hoidolta laatua pitääksemme yhteiskunnan pyörimässä. Emme me voi jäädä viisatelemaan, että jäädään kotiin tai ajetaan matelemalla. Tie on yksi keskeinen tekijä yhteiskunnan rakenteessa jolta on vaadittava täydellistä panostusta sen hoidossa.
Muutamia vuosia sitten ajoin ambulanssia pimeänä iltana ja tulin alueelle jolla tietä ei oltu hoidettu lain vaatimalla tavalla. Olin hälytysajossa ja matkaa noin 20 kilometriä. Tie oli jäinen ja liukas ja en voinut ajaa edes 50 kilometriä tunnissa ja kuitenkin oli kiire. Matkalla näin kaksi ojaan suistunutta autoa ja hirvitti itseäkin ajaa. Nyt ei ollut mitään apua nuoruuden ralliharrastukseta, kun yritti saavuttaa avun tarvitsevaa potilasta. Kun vihdoin saavuin perille 38 vuotias perheenisä oli jo menehtynyt sydänkohtaukseen.
Teitä käyttää siis myös pelastustoimi ja joskus on minuuteista kiinni jonkun elämä. Me täällä viisatelemme, että ajetaan hiljaa ja hoidetaan teitä kun ehditään. Koskaan emme ajattele sitä miten monet tekevät tärkeää työtään käyttäen tieverkostoa. Ei se ole niin yksinkertaista vain odotella parempia kelejä ja ajella hitaasti, kun kuitenkin niin monen meidän hyvinvoitimme on kiinni siitä missä kunnossa tiestömme on. Ajatelkaa ennenkuin puhutte täyttä paaskaa.
Niin onkin parasta pysyä kotona jos ei malta ajaa kelien mukaan. Niitä jotka viitsivät vähän huomioida kelejä ei tarvitse mistään romuläjistä kaivaa pois. Ellei joku ole sitten ohjannut autoaan päin niinkuin kävi loimaan taksikuskille.
Jos kukaan ei ole huomannut niin kelit voivat olle joskus sellaiset että jopa suuri ja mahtava luomakunnan herra IHMINEN ei voi sille mitään.
Kyllä ne tiet voidaan pitää vaikka kesäkunnossa mutta kukaan ei sitä halua verojen muodossa maksaa.
Älä kirjoita jos et mitään ymmärrä. Itse olen ajanut reilusti yli miljoona kilometriä kolareitta ja aina kelin mukaan, mutta mitään tarvetta ei minulla ole ajotaitojani kehua. Haluan vain korostaa miten monelle hyvin hoidetut tiet ovat jumalattoman tärkeä juttu. Me usein vain ajattelemme, että mitä niitä nyt niin ajokuntoisena pitää, kun aina voi sopeuttaa etenemisen sen mukaan. Mutta ajattele nyt jos on pakko toimia jonkun aikataulun mukaan ja jatkuvasti jää jälkeen kun teiden hoito jää vähemmälle. Sinun kaltaisillesi typeryksille tovoisin käyvän niin, että asuisit kaukana keskuksista ja et saisi esim. apua sairaankuljetukseen ajoissa kun säästöt olisivat syöneet rahat tienhoidolta. Olisi lunta ja jäätä tiellä niin paljon, että ambulanssikuski vain jäisi odottelemaan parempia kelejä ja sinä kuolisit omaan typeryyteesi. Kirjoituksesta näkee, että sinun ei tarvitse henkensä kaupalla sompailla teillämme, sillä sinulle tuntuu olevan yhdentekevää missä kunnossa teitämme pidetään.
Älä kirjoita jos et mitään ymmärrä. Itse olen ajanut reilusti yli miljoona kilometriä kolareitta ja aina kelin mukaan, mutta mitään tarvetta ei minulla ole ajotaitojani kehua. Haluan vain korostaa miten monelle hyvin hoidetut tiet ovat jumalattoman tärkeä juttu. Me usein vain ajattelemme, että mitä niitä nyt niin ajokuntoisena pitää, kun aina voi sopeuttaa etenemisen sen mukaan. Mutta ajattele nyt jos on pakko toimia jonkun aikataulun mukaan ja jatkuvasti jää jälkeen kun teiden hoito jää vähemmälle. Sinun kaltaisillesi typeryksille tovoisin käyvän niin, että asuisit kaukana keskuksista ja et saisi esim. apua sairaankuljetukseen ajoissa kun säästöt olisivat syöneet rahat tienhoidolta. Olisi lunta ja jäätä tiellä niin paljon, että ambulanssikuski vain jäisi odottelemaan parempia kelejä ja sinä kuolisit omaan typeryyteesi. Kirjoituksesta näkee, että sinun ei tarvitse henkensä kaupalla sompailla teillämme, sillä sinulle tuntuu olevan yhdentekevää missä kunnossa teitämme pidetään.
nyt puhui erittäin viisas tyyppi! Varmasti auraajat tekevät parhaansa mutta kun miehistö ei riitä.. Mielestäni kun on ihmis hengistä kyse niin siitä ei pitäisi alkaa leikkaamaan rahoja. Väärään suuntaan menossa ja pahasti. Mielummin veloissa kuin kuolleena
Juuri näin. Jätetään ne torvisoitot ja vastaanotot, kuin Mannerheimilla vähemmälle, kun luonnonkatstrofeissa kuolee Suomalaisia, ja sijoitetaan nekin rahat teiden kuntoon. Silti keliä turha syyttää, niinkuin ei tienhoitajiakaan. Viitaten edellä kirjoitettuun. Kortti 32 vuotta. Alussa ajeltiin 2T Saabilla talvetkin karkeakuvioisilla kesärenkailla.
kyllähän ne kelit välillä yllättää.. meilläkin päästiin rattaiden kanssa perjantaina liikenteeseen vasta illalla. Eipä sitä voi pitää montaa ihmistä töissä aina siltä varalta jos tulee lumimyräkkä ja sitten taas on vesikeliä kuukaudenpäivät, vai miten on??? Kyllä siellä on tienpäällä oltu yötäpäivää töissä, jos lunta on tullut, tiedän vaikka itse sisätiloissa olen paljolti ollutkin.
pari miljoonaa kilometriä takana .Tiestö on osittain kyllä tosi huonossa kunnossa. Mut kylllä auraukset jokseenkin paikallaan ja ajallaan. Yhteensattumien summa , ja näin voi käydä. Ei syyllistetä kaikkia .
Kyllähän jokaisen on vaan katsottava ulos voiko lähteä liikkeelle. Pysykää kotona jos keli on huono.
Tässäkin onnettomuudessa olisi vielä kokemus ollut kullanarvoinen. Ei osata arvioida mihin kyvyt riittää, liian kova vauhtikin oli luultavasti.
Niin ettei nämä viimepäivien kuolonkolarit jäisi täysin turhiksi niin kaikkien tielläliikkujien kannattaisi itsekseen pohtia ajotapojaan.
Jos näin säästyisi yksikin turha kuolonkolari niin loimaan nuoret eivät kuollet täysin turhaan. Älkää nyt tota ilmaisua käsittäkö väärin.
Turha syytellä tässä vaiheessa ketään kun kolarin osopuolet ovat vaihtaneet hiippakuntaa. Yritetään vaan ottaa toisten virheistä opiksi ja välttää samoja virheitä itse.