Autovero nousee ensivuonna ..

Hallituksen ainoa oikea nopea ratkaisu on nyt se, että hallitus tekee kiireisesti esityksen, jolla autovero nostetaan ensivuodeksi.

Silloin saadaan uusien autojen kauppaan piristystä. Nythän autokauppa pysähtyi.

Ei siinä paljoa muuta vaihtoehtoa ole.

Mikäli hallitus sitten päätyy jatkossa toisenlaisiin verotusmalleihin, niin autoveron poisto pitää ketjuttaa vähintään viidelle vuodelle, jolloin veron alennukset tulevat vasta viiveellä käyttöön.

Uudet verot otetahan käyttöön kokonaisuudessaan ensin ja sitten aletaan pikkuhiljaa pudottaa autoveroa. Silloin autokauppa käy normaalisti edelleenkin. Ei tarvita myöskään mitään kompensaatiota.

Tämä nyt hallitukselle tiedoksi, Orpo, Soini, Sipilä ... olkaa niin hyvät.
797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Autovero+siis+menee+näin:2018+++110+%++nykyisestä2019++++100+%+nykyisestä2020+++++80++%+nykyisestä2021+++++++60+%+nykyisestä2022++++++40+%+nykyisestä2023++++++20+%+nykyisestä2024++++++10++%+nykyisestä2025+++++++ei+autoveroa+uusissa+autoissaSamanlailla+jaksotetaan+ns.+uuden+veromallin+kilometrivero:2018++++++ei+vielä+kilometrivero2019++++++ei+vielä+kilometriveroa2020+++++20+%+kilometrivero+tulevasta+kilometriverosta2021++++++40++%+kilometrivero+tulevasta+kilometriverosta2022++++++60++%+2023++++++80++%2024++++++90++%+2025+++++100+%++eli+täysimääräinen+ajokilometreihin+perustuva+vero+tulee+voimaanTällä+tavalla+se+tulee+hoitaa,+jolloin+vaikutukset+eivät+vaikuta+autokauppaa+haittaavasti+ja+samalla+myös+käyttäjille+tulee++viiveellä+tämä+veromuutos,+jolloin+käytettyjen+autojenkaan+kauppa+ei+pysähdy.Tällä+tavalla+saadaan+rauhallisesti+autokantaa+muuttumaan+vähäpäästöisemmiksi,+jos+tuo+kilometrivero+kerran+määräytyy+päästöjen+mukaan+eli+ilmeisesti+sähköautoilla+on+kaikkein+pienin+kilometrivero+ja+sitten+vanhoilla+paskapäästöisillä+kaikista+suurin.Tässä+tarvitaan+selkeästi+pitkäjänteisyyttä.Onko+hallitus+Orpo,+Soini+ja+Sipilä+nyt+hereillä+tässä.

Äänestä

Turhaan lyttäsivät hyvän esityksen. Tarvitaan vain kunnon siirtymisaika.

Äänestä

Näinhän sen kuuluisi mennä. Autoveroa pikku hiljaa säännöllisesti korottamalla ihmiset saadaan nopeammin autokauppaan, koska huomenna auto olisi kalliimpi kuin tänään.

Auton arvohan menee joka tapauksessa kohti nollaa, joten vaihtoautojen hinnat eivät juuri kohoaisi.

Korvamerkitään vaikka se korotettu osuus autoverosta suoraan tieverkon ylläpitoon.

Äänestä

Siirretään tämä käyttömaksu suoraan tieverkkoon.nyt näyttää menevän autoveroon
niiltäkin jotka ei koskaan pysty uutta auto hankkimaan.Kyllä uuden auton ostajan kuuluukin maksaa autovero kaupan yhteydessä.Kyseessä on kahden kauppa joissa
jompi kumpi maksaa verot.Työmatka korvausten poistuttua vero vähennyksistä,
sieltä kyllä tulee vero euroja teiden kunnostukseen.Monelle vanhan auton omistajalle tämäkin poisto tekee kipeää.

Äänestä

Suomeen pitäisi nyt nopealla aikataululla saada autotehdas, joka tekee näitä uuden ajan autoja.

Niistä voisi suomalaisille ostajille sitten autoveron poistaa kokonaan.

Äänestä

Veron poiston ketjutus ei onnistu, koska silloin ei pääse ns. "koplaamaan" eli vetämään välistä kerralla.

Pulvaani-Pernerihän ei suostu vielläkään periksi antamaan.
Eipä tietenkään, koska loput lobbausrahat jäävät muuten saamatta.

Sitkeä juutalainen, ei siinä mitään...
(Niin ja kepuli viellä kaiken päälle.)

Äänestä

Kyllä tuollaiset muutokset on ajoitettava vuosiksi, se on selvä. Mitähän konsultteja siellä oli tuollaista selvitystä tekemässä? Kyllähän jo lapsikin tajuaa sentään tuollaiset asiat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ratkaisumalliontässä kirjoitti:

Hallituksen ainoa oikea nopea ratkaisu on nyt se, että hallitus tekee kiireisesti esityksen, jolla autovero nostetaan ensivuodeksi.

Silloin saadaan uusien autojen kauppaan piristystä. Nythän autokauppa pysähtyi.

Ei siinä paljoa muuta vaihtoehtoa ole.

Mikäli hallitus sitten päätyy jatkossa toisenlaisiin verotusmalleihin, niin autoveron poisto pitää ketjuttaa vähintään viidelle vuodelle, jolloin veron alennukset tulevat vasta viiveellä käyttöön.

Uudet verot otetahan käyttöön kokonaisuudessaan ensin ja sitten aletaan pikkuhiljaa pudottaa autoveroa. Silloin autokauppa käy normaalisti edelleenkin. Ei tarvita myöskään mitään kompensaatiota.

Tämä nyt hallitukselle tiedoksi, Orpo, Soini, Sipilä ... olkaa niin hyvät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu