Kunnalle moiset virkamiehet, jotka vain syyttelee toinen toistaan. Hommat jää hoitamatta, mutta kulut juoksee. Lumet pakkautuu kaduille ja muuttuvat perunapelloiksi, mutta näiden veljien fokus on ihan jossain muualla.
Kalliiksi tulee...
13
927
Vastaukset
- erittänsekava
Ei tietoa.Onko ajojahdista vai kemiasta kyse.
- kauniiksitulee
Nuiko nuo vielä kisaavat.Josko joku kunnanukko veisi hirsitupaa vastapäätä ja edelleen portilta kääntöön.Moottoritien taakse roskan jätteen keräys astian.Ei se läheinen valvontakamera kaikkea huomaa.Parivuotta tuosta muistutellut vaan eivät häviä.
- Biobiobiobio
Hirsitupaa vastapäätä tulee jatkossa rekkalasteittain jätettä, niin että 8-10 henkilöä työllistyy. Tämä ei ole vitsi. Lupakäsittely on jo pitkällä. Hyvä juttu.
- kalliiksitulee
Sit se on ihan ok juttu.Antaa "bion"levitä.
- seoikeakusisukassa
MT-tänään.Turusta ja Mäntsälästä nestebiokaasua rekoille.-
--kuiva mädätetään jätettä biokaasuksi.-
Tukea saaneet yritykset-Mäntsälä--raaka-aine kaupan ja teollisuuden biojätteet,sakokaivoliete mm.tuki,3,65milj.euroa.
Jätettä käytetään 15000 tonnia vuodessa.Biovoiman omistaa viisi yksityistä ja Mäntsälän energia-ja vesiyhtiö Nivos Energia.
Eipä noista ole hiiskuttu mutta nämä ovat siellä jossain yhtiöittmisien suljettujen ovien takana.
Miten ympäristö ja elyt ovat reagoineet.Vesistön varrelle sijoitettavaan mädätyslaitokseen. - Mätälässätuulee
Massiivinen vastaus tuolle roskien levittämiselle luontoon, 15000 tonnin mädätyslaitos. Mätälä tulee Mäntsälään.
- seoikeakusisukassa
Mitä roskat vaan tölkit purkujätettä.jne.Eihän siinä jos kerran mädättämään alkavat.
Bio sinänsä ihan asiallinen juttu.Mutta paikka on väärä.Miltä haisee puhdistamon läjitykset.Joenvarrella sanovat,että kesäisin ei voi ovia tai ikkunoita auki pitää.Puhumattakaan,että ulkona iltaa istuisi.
Nyt tuodaan yllättäin tähän lähi-asukkailta mitään kysymättä.Eikö olisi järkevää pitää ne puhdistamon yhteydessä..Eihän sitä haittaa nuo yhtiöt kuten Nivos,vesi jne sekä muut osakkaat haistele.Muusta puhumattakaan.Aukeaa ja merkkausta on jo alasta jonkin aikaa sähkön vierellä ollut.Keitä ne viisi energia-alan asiantuntija osakasta on.Ettei vain..veikkauksia.Tuosta aiheesta on 24.2.17 MaaseudunTulevaisuus lehdessä sivun kokoinen juttu.Miksei jos ihmisläheisesti ja keskeiselle paikalle niin kuntahan osti jokivarren maat lavaa vastapäätä.Siinä olisi aukeaa ja läjää mättää ja kuskata.Tuontekijätkin jalkapatikan päässä. - edelleenseoikea
Tuolla alueella jonne mädättämö tulisi on hieman kauempana muutama vuosi sitten tts-taholta kartoitettu vanhan asutusten (piilopirtti)rauniot.Myöskin museovirastoa olen aikoinaan ollut yhteydessä.Joten sinne asti ei voisi mennä.Liekö kukaan muistanut.Metsän hoito yhdistyksessä ja kunnassa pitäisi tieto olla.
- edelleenseoikea
Noiden raunioiden kohdilla sähköväylän alla osin myös muutama vanha kiviröykkiö.Kaiketi niillä merkattiin maastoon tiettyjä asioita.Hirvihaaran joki lähtee mereltä ja oli aikoinaan joku kulkuväylä jopa lohestus aluetta.Tuolloin näitä paikkoja merkattiin maastoon.Muutama vuosi sitten tuli dokumenttia asiasta.Sulkavanlta,hirvihaaraanJa merelle asti.
Museovirasto on tietoinen noista. - Roppakaupallapaskaa
Kiva kirjoitella itsekseen tänne.
- seoikear.r
Joo kun ittensä kanssa keskustelee ei tule kinaa.Vai miten.Sitäpaitsi kaveri tänään tarkeni maaperätutkimus porauksia tehdä.Kivaa ilmaa.Jopa plussalla.Mieti tielle nimeä.Ei tarvis aina litaniaa siitä sinne.Jokuhan täällä vinkkasikin Mätälää.Miksei tuo kelpaisi Sala-Mätäläntie.
Heittekeepä lisää. - heittää.vain
Kiitos.Tuolta löytyi veikkaus jne.kuponkia löytyy jotain jolla arvoa.
- seoikears
Kertokaa keitä virkamiehiä oli tuosta mädättämöstä "päättämässä"Käsittääkseni kunnanhallitus teki vain sen likaisen työn paikan suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1233543EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2222541Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2141975Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta491812Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b521187Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu671007Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva19905- 109889
Koulussa puukotus
Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p26821Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty72782