Kalliiksi tulee...

Katukäyttäjä

Kunnalle moiset virkamiehet, jotka vain syyttelee toinen toistaan. Hommat jää hoitamatta, mutta kulut juoksee. Lumet pakkautuu kaduille ja muuttuvat perunapelloiksi, mutta näiden veljien fokus on ihan jossain muualla.

13

876

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erittänsekava

      Ei tietoa.Onko ajojahdista vai kemiasta kyse.

    • kauniiksitulee

      Nuiko nuo vielä kisaavat.Josko joku kunnanukko veisi hirsitupaa vastapäätä ja edelleen portilta kääntöön.Moottoritien taakse roskan jätteen keräys astian.Ei se läheinen valvontakamera kaikkea huomaa.Parivuotta tuosta muistutellut vaan eivät häviä.

    • Biobiobiobio

      Hirsitupaa vastapäätä tulee jatkossa rekkalasteittain jätettä, niin että 8-10 henkilöä työllistyy. Tämä ei ole vitsi. Lupakäsittely on jo pitkällä. Hyvä juttu.

    • kalliiksitulee

      Sit se on ihan ok juttu.Antaa "bion"levitä.

    • seoikeakusisukassa

      MT-tänään.Turusta ja Mäntsälästä nestebiokaasua rekoille.-
      --kuiva mädätetään jätettä biokaasuksi.-
      Tukea saaneet yritykset-Mäntsälä--raaka-aine kaupan ja teollisuuden biojätteet,sakokaivoliete mm.tuki,3,65milj.euroa.
      Jätettä käytetään 15000 tonnia vuodessa.Biovoiman omistaa viisi yksityistä ja Mäntsälän energia-ja vesiyhtiö Nivos Energia.
      Eipä noista ole hiiskuttu mutta nämä ovat siellä jossain yhtiöittmisien suljettujen ovien takana.
      Miten ympäristö ja elyt ovat reagoineet.Vesistön varrelle sijoitettavaan mädätyslaitokseen.

    • Mätälässätuulee

      Massiivinen vastaus tuolle roskien levittämiselle luontoon, 15000 tonnin mädätyslaitos. Mätälä tulee Mäntsälään.

    • seoikeakusisukassa

      Mitä roskat vaan tölkit purkujätettä.jne.Eihän siinä jos kerran mädättämään alkavat.
      Bio sinänsä ihan asiallinen juttu.Mutta paikka on väärä.Miltä haisee puhdistamon läjitykset.Joenvarrella sanovat,että kesäisin ei voi ovia tai ikkunoita auki pitää.Puhumattakaan,että ulkona iltaa istuisi.
      Nyt tuodaan yllättäin tähän lähi-asukkailta mitään kysymättä.Eikö olisi järkevää pitää ne puhdistamon yhteydessä..Eihän sitä haittaa nuo yhtiöt kuten Nivos,vesi jne sekä muut osakkaat haistele.Muusta puhumattakaan.Aukeaa ja merkkausta on jo alasta jonkin aikaa sähkön vierellä ollut.Keitä ne viisi energia-alan asiantuntija osakasta on.Ettei vain..veikkauksia.Tuosta aiheesta on 24.2.17 MaaseudunTulevaisuus lehdessä sivun kokoinen juttu.Miksei jos ihmisläheisesti ja keskeiselle paikalle niin kuntahan osti jokivarren maat lavaa vastapäätä.Siinä olisi aukeaa ja läjää mättää ja kuskata.Tuontekijätkin jalkapatikan päässä.

    • edelleenseoikea

      Tuolla alueella jonne mädättämö tulisi on hieman kauempana muutama vuosi sitten tts-taholta kartoitettu vanhan asutusten (piilopirtti)rauniot.Myöskin museovirastoa olen aikoinaan ollut yhteydessä.Joten sinne asti ei voisi mennä.Liekö kukaan muistanut.Metsän hoito yhdistyksessä ja kunnassa pitäisi tieto olla.

    • edelleenseoikea

      Noiden raunioiden kohdilla sähköväylän alla osin myös muutama vanha kiviröykkiö.Kaiketi niillä merkattiin maastoon tiettyjä asioita.Hirvihaaran joki lähtee mereltä ja oli aikoinaan joku kulkuväylä jopa lohestus aluetta.Tuolloin näitä paikkoja merkattiin maastoon.Muutama vuosi sitten tuli dokumenttia asiasta.Sulkavanlta,hirvihaaraanJa merelle asti.
      Museovirasto on tietoinen noista.

    • Roppakaupallapaskaa

      Kiva kirjoitella itsekseen tänne.

    • seoikear.r

      Joo kun ittensä kanssa keskustelee ei tule kinaa.Vai miten.Sitäpaitsi kaveri tänään tarkeni maaperätutkimus porauksia tehdä.Kivaa ilmaa.Jopa plussalla.Mieti tielle nimeä.Ei tarvis aina litaniaa siitä sinne.Jokuhan täällä vinkkasikin Mätälää.Miksei tuo kelpaisi Sala-Mätäläntie.
      Heittekeepä lisää.

    • heittää.vain

      Kiitos.Tuolta löytyi veikkaus jne.kuponkia löytyy jotain jolla arvoa.

    • seoikears

      Kertokaa keitä virkamiehiä oli tuosta mädättämöstä "päättämässä"Käsittääkseni kunnanhallitus teki vain sen likaisen työn paikan suhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3193
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2905
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2152
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1605
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1379
    6. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1369
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1344
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1321
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      14
      1317
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1275
    Aihe