Mitä mieltä olette eläintarhoista?

stressinkeskeltä

Ihan mielenkiinnon vuoksi kyselen, kun näyttää maailmalla aika paljon tätä keskustelua olevan, että mitä mieltä suomalaiset asiasta on??

7

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdnfjhELYST

      Ehdotan että eläimille perustetaan ihmistarhoja, jossa nämä voivat näitä pystyssä kulkevia alastomia apinoita ihailla.

      • usdfusdf-aka-asdfasdf

        aktivistit voisi laittaa sinne näytille ihmisen esimerkiksi ihmisen tyhmyydestä ja ylimielisyydestä jopa omaa lajiaan kohtaan.


      • kdfjfnELYST
        usdfusdf-aka-asdfasdf kirjoitti:

        aktivistit voisi laittaa sinne näytille ihmisen esimerkiksi ihmisen tyhmyydestä ja ylimielisyydestä jopa omaa lajiaan kohtaan.

        montakos geeniä esim. askafaskan erottaa simpanssista? Mutta se ylimielisyys näitä sukulaisiaan katsellessa....


      • usdfusdf-aka-asdfasdf
        kdfjfnELYST kirjoitti:

        montakos geeniä esim. askafaskan erottaa simpanssista? Mutta se ylimielisyys näitä sukulaisiaan katsellessa....

        en sentään vertaile ihmisiä eläimiin kuten vihernarsistit tekevät muiden mitä oman itsensä kohdalla kokien paremmuuden tunnetta.


    • hampparoivahampuusi

      Luonnollisestikin riippuu lajista ja eläintarhan olosuhteista. Jos hoito on asiallista ja eläin on syntynyt tarhaan niin en näe sille mitään sen suurempaa estettä. Eivät ne siellä luonnossakaan nyt niin autuaita olisi. Ei luulisi olevan mukavaa joutua kärsimään nälästä, kylmästä ja saada loppunsa mahdollisesti todella hitaasti ja kivuliaasti. Vaikka eläintarhan olot saattavat joillekin eläimille stressiä aiheuttaa niin kuitenkin... Lisäksi on hyvä, että ihmiset pääsevät tarhoihin näkemään eläimiä. Muuten saattaisi käydä niin, että etenkin pesimäaikaan eläimiä häirittäisiin luonnossa enemmän, kun halutaan eläimiä nähdä. Lisäksi on hyvä tarjota kotimaassa nähtäville eri eläimiä, jotta ihmiset tietäcät niiden olemassa olosta, mikä edistää suojelutyötä.

    • Hyvä koska jonnekin uhanalaiset elukat on saatava turvaan kun paskat ihmiset tappaa????? Berliinissää toissavuonna katselin eläintarhassa hienoja kissaeläimiä ja ajattelin että on tyytyväisinä siellä toivottavasti Mutta ainakin näytti siltä. ja merileijonakin keimaili altaassaan mulle ja kavereille. Mozambikissa kuulemma luonnonvaraset elukat on jo tapettu melkein sukupuuttoon ja semmosenkin luin että lapsi kyseli äidiltään näistä eläimistä ja sano vaan no niitä näkee eläintarhoissa. Elukat kuuluu luontoon mutta eläintarhat on hyvä paikka suojella luonnon upeita otuksia kun rumat tyhmät ihmiset tappaa.

    • ihmiskuntaonpaskaaaaaa

      Olen saatanan surullinen siitä että eläimiä joudutaan ottaaan eläintarhoihin. Ihmiset tuhoaa eläinten elinympäristöt ja salametsästää leijonat, norsut yms. muut elkot, kohta ei Afrikassakaan ole yhtään suurta nisäkästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1972
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1491
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      107
      1059
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe