Hyvää huomenta

Kun on tässä tullut yö valvottua niin tulipa tässä mieleen katsella noita muita palstoja.
Nyt on pakko sanoa muutama sananen luterilaisten puolesta vaikka meitä niin täällä moititaan. Kello on hieman yli viideen ja monella "piruntorjunta palstalla" on jo täysi tohina päällä ja mitä tekee paljon parjatut luterilaiset ?

Nukkuvat kuin pienet lapset ja nukkuvahan ei tunnetusti pahaa tee. Niin ollaan säyseää väkeä, että meidän lisäksemme taitaa olla ainoastaan enää ortodoksit untenmailla.

Vai olisko se niin, jotta kun ei pahaa tee niin ei tartte öitänsä sitten käyttää pesten omatuntoaan, no niin tai näin. Säyseitä ollaan, aivan turhaan melskataan meidän hankaluudesta puhumattakaan kovaäänisyydestä.

Jos nyt joku ajattelee minun valvoneen synnintunnossa niin ei, kyllä täällä synnytysavustajana on saannut olla. Ei nyt sentään kuitenkaan ihmiselle :)

9

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomenta. Minä puolestani heräsin vähän aikaa sitten. Odotan kahvin tippumista.

      "...kun ei pahaa tee niin ei tartte öitänsä sitten käyttää pesten omatuntoaan..."

      :) Näin taitaa olla.

      Kun menee ajoissa nukkumaan, voi aamut käyttää vaikka tänne kirjoitteluun.

      • Ja tässä samalla voi tehdä rauhalliseen tahtiin niin kotitöitä kuin muitakin töitä.


      • mummomuori kirjoitti:

        Ja tässä samalla voi tehdä rauhalliseen tahtiin niin kotitöitä kuin muitakin töitä.

        Näinpä, täytyykin vissiin alkaa käymään täällä aamusin. Harvinaista herkkua oli emännälle kun sai valmiiseen aamupala pöytään tulla, yleensä kun ollaan vähän niin kuin "eri vuoroissa" :d


    • Sängynlämmintä huomenta ja haukottelua kaikille. Meidän luterilaisten on helppoa ymmärtää toisiamme, kun emme "puhu kielillä". Tässä eräs päivä näin teeveestä sellaisen kielinero evankelistattaren, joka käski puhua, mitä sylki suuhun tuo. Tietenkään tuota siansaksaa ei tulkittu suomen kielelle, koska se oli höpönläppää. Myötähäpeän tarttuessa minuun, jäin miettimään - onko kukaan hihhulievankelista "puhunut kielillä" viittoen. Se vasta olisi näky, mutta ainakin olisi vähemmän ahdistavaa. Voisi itse asiassa olla aikamoista hullunkurista viuhdontaa :).

      • No uskoisin jos oikein ottaisi asiakseen niin saattaisi tuolta amerikan ihmemaasta sellainen löytyä. Onhan sieltä nähty kaikenlaista krampin tapaista jo, ei sillä, että tuolla olisi varsinaisesti viittomakielen kanssa mitään tekemistä.


      • taastätäsamaa

        Katsokaas mitä kissa toi keittiöön:

        Terhi Törmälehto: Vaikka vuoret järkkyisivät. Otava.
        Törmälehdon kirja on kurkistus helluntailaisuuden houkutuksiin ja epäilyihin
        Terhi Törmälehdon esikoisromaani avaa ihmisen tarvetta uskoa pyhään.

        Kertoo kielilläpuhumiseta


      • taastätäsamaa kirjoitti:

        Katsokaas mitä kissa toi keittiöön:

        Terhi Törmälehto: Vaikka vuoret järkkyisivät. Otava.
        Törmälehdon kirja on kurkistus helluntailaisuuden houkutuksiin ja epäilyihin
        Terhi Törmälehdon esikoisromaani avaa ihmisen tarvetta uskoa pyhään.

        Kertoo kielilläpuhumiseta

        Oletko itse lukassut?


      • taastätäsamaa kirjoitti:

        Katsokaas mitä kissa toi keittiöön:

        Terhi Törmälehto: Vaikka vuoret järkkyisivät. Otava.
        Törmälehdon kirja on kurkistus helluntailaisuuden houkutuksiin ja epäilyihin
        Terhi Törmälehdon esikoisromaani avaa ihmisen tarvetta uskoa pyhään.

        Kertoo kielilläpuhumiseta

        Lue se ja tuo sieltä jotain mielenkiintoisimpia kohtia tännekin?


      • taastätäsamaa

        En ole ehtinyt vielä. Luin esittelyn Hesarin kulttuurisivulta. Herätti kykkä kysymyksiä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      361
      6490
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      73
      4216
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      43
      3574
    4. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      133
      3492
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      95
      3484
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      245
      3433
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      84
      3117
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      104
      2743
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      221
      2470
    10. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      11
      2318
    Aihe