Kun on tässä tullut yö valvottua niin tulipa tässä mieleen katsella noita muita palstoja.
Nyt on pakko sanoa muutama sananen luterilaisten puolesta vaikka meitä niin täällä moititaan. Kello on hieman yli viideen ja monella "piruntorjunta palstalla" on jo täysi tohina päällä ja mitä tekee paljon parjatut luterilaiset ?
Nukkuvat kuin pienet lapset ja nukkuvahan ei tunnetusti pahaa tee. Niin ollaan säyseää väkeä, että meidän lisäksemme taitaa olla ainoastaan enää ortodoksit untenmailla.
Vai olisko se niin, jotta kun ei pahaa tee niin ei tartte öitänsä sitten käyttää pesten omatuntoaan, no niin tai näin. Säyseitä ollaan, aivan turhaan melskataan meidän hankaluudesta puhumattakaan kovaäänisyydestä.
Jos nyt joku ajattelee minun valvoneen synnintunnossa niin ei, kyllä täällä synnytysavustajana on saannut olla. Ei nyt sentään kuitenkaan ihmiselle :)
Hyvää huomenta
9
330
Vastaukset
Huomenta. Minä puolestani heräsin vähän aikaa sitten. Odotan kahvin tippumista.
"...kun ei pahaa tee niin ei tartte öitänsä sitten käyttää pesten omatuntoaan..."
:) Näin taitaa olla.
Kun menee ajoissa nukkumaan, voi aamut käyttää vaikka tänne kirjoitteluun.mummomuori kirjoitti:
Ja tässä samalla voi tehdä rauhalliseen tahtiin niin kotitöitä kuin muitakin töitä.
Näinpä, täytyykin vissiin alkaa käymään täällä aamusin. Harvinaista herkkua oli emännälle kun sai valmiiseen aamupala pöytään tulla, yleensä kun ollaan vähän niin kuin "eri vuoroissa" :d
Sängynlämmintä huomenta ja haukottelua kaikille. Meidän luterilaisten on helppoa ymmärtää toisiamme, kun emme "puhu kielillä". Tässä eräs päivä näin teeveestä sellaisen kielinero evankelistattaren, joka käski puhua, mitä sylki suuhun tuo. Tietenkään tuota siansaksaa ei tulkittu suomen kielelle, koska se oli höpönläppää. Myötähäpeän tarttuessa minuun, jäin miettimään - onko kukaan hihhulievankelista "puhunut kielillä" viittoen. Se vasta olisi näky, mutta ainakin olisi vähemmän ahdistavaa. Voisi itse asiassa olla aikamoista hullunkurista viuhdontaa :).
No uskoisin jos oikein ottaisi asiakseen niin saattaisi tuolta amerikan ihmemaasta sellainen löytyä. Onhan sieltä nähty kaikenlaista krampin tapaista jo, ei sillä, että tuolla olisi varsinaisesti viittomakielen kanssa mitään tekemistä.
- taastätäsamaa
Katsokaas mitä kissa toi keittiöön:
Terhi Törmälehto: Vaikka vuoret järkkyisivät. Otava.
Törmälehdon kirja on kurkistus helluntailaisuuden houkutuksiin ja epäilyihin
Terhi Törmälehdon esikoisromaani avaa ihmisen tarvetta uskoa pyhään.
Kertoo kielilläpuhumiseta taastätäsamaa kirjoitti:
Katsokaas mitä kissa toi keittiöön:
Terhi Törmälehto: Vaikka vuoret järkkyisivät. Otava.
Törmälehdon kirja on kurkistus helluntailaisuuden houkutuksiin ja epäilyihin
Terhi Törmälehdon esikoisromaani avaa ihmisen tarvetta uskoa pyhään.
Kertoo kielilläpuhumisetaOletko itse lukassut?
taastätäsamaa kirjoitti:
Katsokaas mitä kissa toi keittiöön:
Terhi Törmälehto: Vaikka vuoret järkkyisivät. Otava.
Törmälehdon kirja on kurkistus helluntailaisuuden houkutuksiin ja epäilyihin
Terhi Törmälehdon esikoisromaani avaa ihmisen tarvetta uskoa pyhään.
Kertoo kielilläpuhumisetaLue se ja tuo sieltä jotain mielenkiintoisimpia kohtia tännekin?
- taastätäsamaa
En ole ehtinyt vielä. Luin esittelyn Hesarin kulttuurisivulta. Herätti kykkä kysymyksiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768