Loppuu Se Kuplaeliitin Suvakismi siihen paikkaan. !
Apurahat Pois Taiteilijoilta
Trumpin-Tyyliin
19193
4Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Siinä vähenee sitten halvan punkun myynti. Vastaavalla summalla.
Ei se mitää, ku vastaava summa saadaa takas vähentyneenä huumeruiskujen jakamisena!
Aurahat ja VOKkibisnes on niiden heiniä.
Ikuinen opiskelu myös.
Samaa mieltä. Kirjastot myytävä Lidelille ja radiokanavat lakkautettava, paitsi Nova. Kesäteatterit pois ja 2 kanavaa telkkarissa riittää, Jim ja Fox. Muut on ihan perseestä.
Kulttuurilla ja apurahoilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Luuletko että joku Leonardo da Vinci sai senttiäkään apurahoja? Silti onnistui tekemään taidetta mikä ei esitä paskaläjää joka on tökätty kepin nokkaan. Entä saiko Sibelius apurahoja?
Eivät saaneet, mutta nykysuomessa kaikki itseään taiteilijoiksi kutsuvat saavat jotain veronmaksajien kustantamaa avustusta.
Oho!
Ja aika paljon viel näköjää?!
11 millii vuos ja saajia näköjää 545 elikkäs 20 donaa per kärsä!?
Tollaha elää jo kummasti tekemättä yhtää mitää!
Kui pääsee taiteilijaks?! :P
niiillä oli mesenaatteja ja äveriäitä sukulaisia, jotka availivat kukkaronnyörejä - kun tekeleet eivät aina heti syntyneet. sibeliuskin kirjoitti useaan otteeseen kotiväelleen rahavaikeuksistaan ja lainaongelmistaan.. kiskurit perässä... sellaisia me taiteilijat olemme.. too bad jos ei ole oikeita mesenaatteja meitä tukemassa tai on sitten jotain natsipäitä.. vaatimassa kaikesta tilille..
mä olen samaa mieltä. toiset on vaan luotuja sen TEKEMISEEN, oli rahaa tai ei. muu on tekoskeidaa, ja itsemyymistä.
t. taiteilija
Apurahalla elää viherkommunistista eliittiä satojen neliöiden luxusasunnoissa Kruununhaassa. Jakavat toisilleen veronmaksajan rahaa, koska ovat tässä asemassa.
Shampanjaa vetelevät, parantavat maailmaa, käyvät juomassa lattea Kämpissä. Pilkkaavat taviksia.
Jouko Turkka kuului myös eliitin lemmikeihin. Täys huuhaa ukko. Mitä iljettävämpää sai esille sen suurempi ablodeeraus vallasväeltä. Kai se taiteen ja hulluuden raja on häälyväinen.
Anssi Kela on aikamme eliitin lellikki, sille järjestetään jos jonkinlaista musisointia yhteiskunnanrahoilla, kun vaan joku keksii perusteen haukkua Suomalaisia rasisteiksi.
Ei kaikki Suomen taiteilijat ole Helsinkiläisiä hörhöjä.
Kuvittelevat olevansa "parempia" ihmisiä.
Sama tauti on alkanut vaivaamaan kuin rantaruotsalaisilla.
Pahimpia viherhörhöjä ovat kepulandiasta tänne tulleet mukataiteilijat.
Nimenomaan sinne tulleita. Eli nykyisin Helsinkiläisiksi laskettavia.
Ihan hyvä, että kaikki viherhipit lähtee pois täältä päin. Nehän vihaa metsiä ja rakastaa suuria kaupunkeja.
Asiaaa !!! loppuu noi meillä on Unelma konsertit.