Nuori maako

Eikö raamatussa lue että alussa jumala loi taivaan ja maan ja maa oli autio ja tyhjä. Missä raamatussa lukee maan olevan 6000 vuotta vanha? Riippuuko vähän miten se lasketaan raamatusta, sitten vasta siihen ensimmäinen päivä juttuun jonka ajatellaan olevan tuhat vuotta. Alussa jumala loi taivaan ja maan eikä siihen kohtaan anneta aikamääriä. Sen jälkeenhän tulee ne päivät ja muistaakseni raamatussa lukee että yksi päivä on NIINKUIN tuhat vuotta. Ei lue että 1 päivä on tarkalleen 1000 vuotta. En tiedä onko sitten vajaa 14 miljadia vuotta tiede selvittänyt.
9258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Juutalaiset elävät vuotta 5777. He ovat laskeneet sen Aadamista. Kai siihen perustuu 6000 vuoden olettamus. Elämme ennen kaikkea hengellistä todellisuutta, emmekä pelklää materialista. Ihminen on muutakin kuin tomua. Hänessä on henki ja sielu. Samoin pian alkava tuhatvuotinen rauhanvaltakunta, on kuva sapatinlevosta, jolloin maa pääsee rauhaan tästä nykyisestä hullunmyllystä. Luomakunnan huokailut vain lisääntyy maanjäristyksineen jne. Sekin viittaisi mielestäni siihen, että maailma on 6000 vuotta vanha. Jumalahan loi kaiken Sanallaan. Ei siihen miljardeja vuosia tarvittu.

Elämme mielenkiintoisia aikoja. Tämä vuosi on juutalaisten riemuvuosi. Joten jotain erikoista heidän kohdallaan varmaan tapahtuu tänä vuonna. Pistäpä korvan taakse.

http://www.reinosav.net/rav-profet.htm

Äänestä
  • Tuli mieleen, että nyt tajusin miksi Jumala nosti Israelin ystävän USAn presidentiksi. Heille tapahtuu riemuvuonna taas jotain positiivista.

    Äänestä

  • n.e.l.i.ö kirjoitti:

    Tuli mieleen, että nyt tajusin miksi Jumala nosti Israelin ystävän USAn presidentiksi. Heille tapahtuu riemuvuonna taas jotain positiivista.

    Kävisikö niin, että juutalaiset saavat takaisn temppelivuoren? Tuntuisi tietenkin uskomattomalta. m´Mutta mistä sitä tietää.

    Äänestä

  • n_e_l.i.ö kirjoitti:

    Kävisikö niin, että juutalaiset saavat takaisn temppelivuoren? Tuntuisi tietenkin uskomattomalta. m´Mutta mistä sitä tietää.

    Se aiheuttaisi älyttömän turbulenssin alueelle. Pienen turbulenssin aiheutti jo pelkät metallinpaljastimet.

    Äänestä

  • Jahas se olikin niin, että USA vihdoin tunnustaa Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi. Tämä asia jäänee historian kirjoihin merkkitapauksena ja jonkin uuden alkuna.

    Äänestä

Suomi on maana vielä ihan nuorukainen.
Maapallokin oli alussa nuori.

Äänestä

Usko mihin uskot, se on oma asiasi. Mutta universumin ja maapallon ikä on määritetty ja tiedossa. Universumin ikä on yli 14 miljardia vuotta ja maapallon yli 4 miljardia vuotta. Tämä on kretuillakin tiedossa joten väitteet 6000 vuotta vanhasta maailmasta ovat silkkaa valhetta.

Ja näitä kretujen väitteitä on turha yrittää puolustella että ne ovat mielipiteitä tai uskonasioita. Ne lakkaavat olemasta mielipidekysymyksiä tai uskonasioita sillä hetkellä kun niitä aletaan väittämään tosiasioiksi. Valheet eivät muutu tosiasioiksi uskomalla tai olemalla tosiasioista eri mieltä.

Sama koskee muitakin kretujen alunperinkin virheellisiä väittämiä. Ne on korjattu heille todella moneen kertaan mutta silti he jankuttavat samaa paskaa aina uudestaan ja uudestaan. Joten väittämät jotka ovat ehkä alunperin voineet perustuakin virheelliseen päättelyyn ei ole enää muuta kuin tahallista valehtelua ja vääristelyä heidän taholtaan.

Jatkuvasta valehtelusta onkin tullut ainoa kreationismia pystyssä pitävä voima. Heti kun kretut lopettavat itselleen ja muille valehtelun loppuu myös kreationismi niille sijoilleen.

4Äänestä
  • Joskus koetetaan pelastautua väitteeseen, että 6000 vuotta lasketaankin ihmisen luomisesta. Ei auta; nykyihminen on ollut maapallolla vähintään 70´000 ja mahdollisesti yli 200´000 vuotta.

    Äänestä

Tuo "Alussa Jumala loi taivaan ja maan" on tavallaan otsikko luomiskertomukselle. Se ei suinkaan tarkoita että se olisi tapahtunut ennen kuvattuja luomispäiviä. Tämän alkukuvauksen jälkeen kerrotaan miten taivaan ja maan luominen tapahtui kuudessa päivässä.

Taivaankansi luotiin toisena päivänä ja kolmantena päivänä luotiin maa ja meri.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mitenkuuluulaskea kirjoitti:

Eikö raamatussa lue että alussa jumala loi taivaan ja maan ja maa oli autio ja tyhjä. Missä raamatussa lukee maan olevan 6000 vuotta vanha? Riippuuko vähän miten se lasketaan raamatusta, sitten vasta siihen ensimmäinen päivä juttuun jonka ajatellaan olevan tuhat vuotta. Alussa jumala loi taivaan ja maan eikä siihen kohtaan anneta aikamääriä. Sen jälkeenhän tulee ne päivät ja muistaakseni raamatussa lukee että yksi päivä on NIINKUIN tuhat vuotta. Ei lue että 1 päivä on tarkalleen 1000 vuotta. En tiedä onko sitten vajaa 14 miljadia vuotta tiede selvittänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu