Tietoa kaipaava

Olga

Moi! Kaipailisin tietoa jostain kiinalaisesta lajista, jota kannattaisi alkaa harrastamaan. Kertokaa millaisia lajeja on ja mikä niistä täydentäisi karatea parhaiten tai olisi ns. "vastaavanlainen". Kiitos etukäteen.

3

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kung fu miäs

      Henkilökohtaisesti en suosittelisi mitään kung fu tyyliä täydentääksesi karatea koska kaksi samankaltaista tyyliä joissa harjoitellaan kehon käyttöä mutta eri tavoilla voi sekoittaa pahasti pakkaa. Mitään "täydennystä" ei kannata mennä hakemaan mutta onhan se hauskaa opetella uusia metodeja.

      Oletan että asut pääkaupunkiseudulla, mutta jos et asu niin luettele meille mitä kiinalaisia lajeja löytyy paikkakunnaltasi niin voin kertoa niistä.
      Tässä lajeja mitä löytyy (voit vaikka aluksi googlettaa ja saada hieman tietoa näistä, voit sitten tulla kysymään lisää täältä):
      Xingyi (hsing-i), Baji (pa chi), Tai chi (taiji), tai shin mun, choy lee fut, Bagua (pa kua), wing chun (wing tsun) ja yi quan (yi chuan).

      • Olga

        En ole Helsingistä ja luulin, että tässä kaupungissa ois joku kiinalainenlaji mutta eipä ole, joten se siitä :(


      • kung fu miäs
        Olga kirjoitti:

        En ole Helsingistä ja luulin, että tässä kaupungissa ois joku kiinalainenlaji mutta eipä ole, joten se siitä :(

        No mikä kaupunki se on? Ehkä minä tiedän jonkun pienen ryhmän sielä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5405
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4611
    3. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      240
      4530
    4. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4461
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4384
    6. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      71
      4231
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4202
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      150
      3701
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3014
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2991
    Aihe