Mukava herttainen mies joka piti nuorista.
Ikävää että hänen piti lähteä näin...
Ikävää että hänen piti lähteä näin...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moi!
Hölmö oli kuski! Kyllä minun käyttämäni taksin kuski laittaa aina turvavyönsä kiinni kun lähtee johonkin suuremmalle tielle! Kaupunkiajossa ymmärrän ettei vyötä käytä kun jos joutuu jatkuvasti sitä pois repimään, mutta maantie on eri asia! :)
Turvavyön käyttö on PAKOLLISTA! Jos käyt 200 m päässä kioskilla autolla ja ajat yleisellä tiellä, niin LAKI velvoittaa sinut käyttämään turvavyötä.
En ole mikään pilkunnussija ja on pakko myöntää että en aina pidä turvavyötä itsekään jos käyn esim. kaupassa tai matka on muuten lyhyt. Rikon siis lakia. Sekä vaarannan oman turvallisuuteni.
Kummallista että suomalaiset ovat niin laiskoja turvavyön käyttäjiä, vaikka ei montaa sekuntia mee kun vyön kiskasee kiinni.(Huom! Minä mukaanlukien)
Sen verran vielä lisään että ihminen pystyy suojaamaan itseään esim. käsillään, kun äkkipysäys tapahtuu 7 km/h tai sen alle.
Kun ajat tämän nopeuden yli, lyöt kyllä nenäsi rattiin ja se sattuu. Kuolema voi tulla siinä 30 km/h nopeudessa yhtä todennäköisesti kuin 100 km/h.
Ja jossakin tutkimuksessa (en tiedä kuinka pitää paikkansa) oli että on todennäköisempää joutua onnettomuuteen alle 40 km/h nopeuksissa kuin yli 70 km/h nopeuksissa.
Usein sitä kaupunkinopeuksissa tulee katteltua tyttöjä tai keskityttyä johonkin muuhun. Kovemmassa vauhdissa keskityn paremmin ajamiseen.
Tällä en kuitenkaan tarkoita sitä että 40 alueella ajaisin ylinopeutta.
Mitäs tää herttanen mies vielä tossa iässä taksia sompaili. Vaikka eihän hän mitään voinut tehdä...
Ajatellaan positiivisesti,parempi on kerta rutina, kun ainainen kitinä.
Niitä on ollut liikaakin nykyään, nimittäin nuorista pitäviä miehiä!
Kyllä kuule niitä pitäis pitää kaupukiajossakin turvavöitä. onpa nuo kolarit pahempia joskus myös kaupunkiliikenteessä...