Lapuansanomien mukaan ylihuomenna sunnuntaina Lapuan yläkoululla järjestettävä mielenilmaus ei olekaan Suomi Ensin -yhdistyksen järjestämä. Yhdistyksen puheenjohtaja Mario Argenta otti yhteyttä Lapuan Sanomiin ja pyysi oikaisemaan asian. Mielenosoituksen järjestäjät edustavat sunnuntaina vain omaa itseään, eivät koko Suomi Ensin -yhdistystä.
Menkää nyt silti pällistelemään niitä muunvärisistä sekaisin menneitä lapualaisia, vaikka vain huviksenne.
Menkää nyt silti pällistelemään niitä muunvärisistä sekaisin menneitä lapualaisia, vaikka vain huviksenne.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Tämän vertaa ei porukalla ole homma hanskassa.
Olisko tämän sen ilmajokisen seuraava munaus ?
Siellä Lapualla?
Minkä asian puolesta siellä osoitetaan mieltä,kuulostaa perin oudolta.
kukas sietää
http://mvlehti.net/2017/01/27/sotapakolaiset-helsingissa-tanaan-havetkaa-suomalaiset/
luulevat suomeamme passariksi
tätä kehitystä vastaa ja lujaa
Hän, mustavakolehden uskollinen soturi, Lapuan oma Sancho Pancha, yhäti jaksaa taistella tuulimyllyjänsä vastaan. Mutta eihän meillä olekkaan suuria odotuksia hänen ja kaltaistensa ymmärryksen tasosta, kuten tästäkin farssista voi päätellä.
Tässä lukemia, kultasten rötöksistä
https://www.poliisi.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/intermin/embeds/polisenaxwwwstructure/46729_HPL_Ulkomaan_kansalaisten_osuus_rikollisuudessa_tammi_maalisk.2016.pdf?5f5ffe50796ad388
ei mitään, imes siitä tyhjään päähäs
MV-lehti edellä, Sancho Pancha perässä.
http://www.repro-tableaux.com/kunst/honore_daumier/don-quichote-und-sancho.jpg
Voiko oikeesti olla totta, joku linkittää tuon keksityn jutun? Kyseessähän oli Luontoliiton mielenosoitus susien puolesta, ei mitään tekemistä mamujen kanssa. Uskokaas ihan kaikki, mitä teille jotkut valehtelevat, saadakseen vähän tuloja?
Mielenosoituksen järjestäjänä ei ole pelkästään Suomi Ensin aktivistit, vaan joukko huolestuneita lapualaista, jotka eivät myy Lapuaa, niin kun suvakkienemmistöinen Lapuan kaupunginvaltuusto jolle tämä maa, Lapua on halpa.
Tervetuloa lapualaiset osoittamaan mieltänne mielivaltaa ja mädätystä vastaan!
Mielenosoitus ei kohdistu millään tavalla Tammisunnuntai perinnejuhlaa vastaan, päin vastoin, mielenosoitus kunnioitta ja arvostaa Tammisunnuntai-perinnettä ja Suomen itsenäisyyttä.
Tullaan, tullaan. Kaikki joukolla, koko perheen voimin. Tätä huvinäytelmää on vaikea jättää väliin.
Niinpä, kyllä näitä tämänkin värisiä lapualaisia muutti joukottain silloin 1960-70 -luvuilla Ruotsiin. Eikä sielläkään aina kaikki ruotsalaiset hyvällä katsoneet, vaikka tehtailla finnejä tarvittiinkin, näissä perusväännöissä. Kuinka monessa Ruotsin kaupungissakin silloin kaikkiaan 400.000 suomalaisen sinne saapuessa tähän myötätuntoisia ruotsalaisia moitittiinkaan mielivallasta ja mädätyksestä. Voi, kun olinkin niin lähellä näitä tapahtumia...
400.000 on iso luku. Monista niistäkin oli harmia ruotsalaisille, suomalaiset kun ovat juoppoa kansaa, mutta myös hyvin monista tuli aikaa myöten kunnon ruotsalaisia.
Ne lapualaiset lähti Ruotsiin, jotka eivät pärjänneet Lapualla ja ei ne pärjännet Ruotsissakaan, vaan palasivat meidän vastukseksi.
Lapua,ei voi muuta sanoa.
Lapualaiset varmaan pelkää omaa varjoaankin kun se on musta.
Nyt en enää ihmettele jos sieltä väki häipyy.
Tuskin lapualaiset erityisen juntteja ovat, mutta tämän saitin nyt vaan on vallannut yksi tai korkeintaan kaksi syntymässään säikähtänyttä yksilöä.
96%-lapualaisista+ei+tykkää+tästä+matuilusta,+katsotaan+miten+se+sitten+käytänössä+menee+aikanaan+livenä.
Näemmä vaihtoehtoiset faktat ovat jo käytössä Lapuallakin vaikkei Trump ole ollut pressana kuin viikon.
Lapuan ympärille,kysykää Trsmurffilta ohjeita.
kaikki mieltään näyttämään ja titysti kiruamhaan herkeleesti
näkusää touhua, nyt ei muut auta
Kaikki titysti kiruamahan niin herkeleesti, nyt ei muu auta!
Onneksi tulee niitä ulkomaalaisia tuomaan parempaa geeniperimää Suomen sukuun. Olishan se kauheata, jos tuollaiset ylläolevat pääsisivät lisääntymään.
Etkö muuta pössöä enää keksinyt.
Mutta näin ikkään:
totuus islamista
http://www.kolumbus.fi/~w462389/islam/totuus-islamista.html
ruotsissa sanottu jo ääneenkin
https://paavotajukangas.com/2017/01/06/uusruotsalainen-me-lisaannymme-ja-otamme-lopulta-vallan-ruotsissa/
täältä enlanninkielellä
http://jihadintel.meforum.org/
Vieläkin nämä Suomen vihaajat jaksavat puhua paremmasta geeniperimästä. Ei taida olla hajuakaan kuinka suosittuja serkusavioliitot ovat olleet muslimimaissa kautta aikojen. Mietihän vähän mitä tuhat vuotta sellaista tekee geeniperimälle?
https://en.wikipedia.org/wiki/Cousin_marriage#/media/File:Global_prevalence_of_consanguinity.svg
On noloa koska SE ihmisten ois pitänyt mennä itteensä, nyt ainakin RU ihmiset voisivat mennä itteensä.
maailmalta kerättyä;
mitähän se kantasuomalainen yksihuoltaja saa tienestejä /tukia?
puhumattakaan sitten "rivi duunarista"
verrattuna somppuun
1) KHT-tilintarkastaja Pauli Vahtera 31.8.2016: "Jotta suomalainen (mies tai nainen) saisi palkkatulona yhtä paljon rahaa käteen kuin somalialainen 9 lapsen yksinhuoltaja maassamme, suomalaisen olisi ansaittava bruttopalkkana kuukaudessa 9667 euroa. Suomalaisen vuosipalkan pitäisi siten olla 116 000 euroa. Suomessa on 67 000 veronmaksajaa, joiden verotettava tulo on yli 100 000 euroa vuodessa. Somalialainen 9 lapsen yksinhuoltaja kuuluu näin ollen siihen 1,5 prosenttiin, joka ansaitsee eniten Suomessa (vaikka hän ei tee lainkaan palkkatyötä)." http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahte…/…/08/31/mita-maksaa/
2) Yle Uutiset 30.7.2015: ”Maailman toiseksi suurin keskimääräinen lapsiluku on Somaliassa, 6.61 lasta naista kohti.” http://yle.fi/uutiset/3-8190745
1) KHT-tilintarkastaja Pauli Vahtera 31.8.2016: "Jotta suomalainen (mies tai nainen) saisi palkkatulona yhtä paljon rahaa käteen kuin somalialainen 9 lapsen yksinhuoltaja maassamme, suomalaisen olisi ansaittava bruttopalkkana kuukaudessa 9667 euroa. Suomalaisen vuosipalkan pitäisi siten olla 116 000 euroa. Suomessa on 67 000 veronmaksajaa, joiden verotettava tulo on yli 100 000 euroa vuodessa. Somalialainen 9 lapsen yksinhuoltaja kuuluu näin ollen siihen 1,5 prosenttiin, joka ansaitsee eniten Suomessa (vaikka hän ei tee lainkaan palkkatyötä)." http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahte…/…/08/31/mita-maksaa/
2) Yle Uutiset 30.7.2015: ”Maailman toiseksi suurin keskimääräinen lapsiluku on Somaliassa, 6.61 lasta naista kohti.” http://yle.fi/uutiset/3-8190745
Tervetuloa somalit Suomeen lisääntymään! Suomessa onkin väki vähenemässä omin voimin.
Kyllä maatalous yrittäjille on saatava enemmän tukia,ei tästä muuten mitään tule.Nälkä tässä on.Viime vuonna ei syöty kun 48kertaa ulkona ja possulasta tapettiin omiin tarpeisiin 10 sikaa. Paino on pudonnut. Ennen 145 nyt hädintuskin 125 kyllä jotain tarttis tehdä. Ilman muuta lähden mieltä osoittamaan.
Mihin aikaan se miekkari on? Olis nääs kova halu nähdä ne sisäsiittoiset geenivammaiset peräkylän pojat oikeen naaman kans.
Jos sulla on aivot ja silmät päässä niin löydät sen muualtakin kuin kysymällä TAAS.
Pitäs ottaa kamera mukaan niin vois sua sokeaa kuvata!
pitkä juttu mutta kannattaa lukea
1) Tämä video kannattaa katsoa. MOT-dokumentti 15.2.2010. Tilanne jatkuu edelleen monilta osin samanlaisena, ja jopa pahempana. Tiivistelmä. "Etiopiasta Suomeen muuttanut nainen ja hänen 2 lastaan saivat 22 kuukauden aikana erilaisina avustuksina yhteensä lähes 56 000 euroa. Turvapaikka Suomesta on pääsylippu taloudelliseen paratiisiin.
Suomen tarjoama rahallinen toimeentulo turvapaikanhakijoille oli anteliainta koko Euroopassa. Ilmainen asunto ja reilut käyttörahat pitkäksi venyvän turvapaikkakäsittelyn ajalta ovat houkutelleet Suomeen ns. turvapaikkaturisteja. (Nykyään Suomessa ei ole kannattavaa olla suomalainen).
Maahanmuuttajaperheen tulot muodostuvat esimerkissä lapsilisistä, äitiysrahasta, kotihoidontuesta, kotihoidontuen Helsinki-lisästä, asumistuesta ja perheenisän työmarkkinatuesta, yhteensä 2 283 euroa. Toimeentulotukena maksettava vähimmäistuki perheelle olisi 1 436 euroa, joten sitä ei makseta koska edellä mainitut ns. ensisijaiset tuet jo ylittävät perheen hyväksyttävät menot.
Ratkaisevan kaulan kilpailijoihinsa Suomi vetää perhepoliittisella erikoisuudellaan, kotihoidon tuella, jota ei tunneta sellaisena juuri missään muualla. Esimerkissämme se tuotti perheelle lähes 700 euroa kuussa.
9 lapsen yksinhuoltajaäiti Shima sai sosiaaliavustuksina yhteensä 3 562 euroa kuussa. Vuodessa se merkitsee noin 43 000 euron verotonta tuloa. Lasten isästä ei ole päätöksessä mitään mainintaa. Ihmetystä herättääkin, että Shima ei ole saanut lainkaan elatustukea, ei lasten isältä eikä kunnaltakaan. Elatustuki saattoi olla haussa tai aikeissa hakea.
Kun elatustuki saadaan pyörimään, saa Shima kunnalta 9 lapselleen 1 256 euroa kuukaudessa. Siitä vähennetään kuitenkin toimeentulotuen osuus, jonka jälkeen Shiman verottomat kuukausitulot ovat noin 4 000 euroa. Shiman tulolaskelma koskee vain ns. toimeentulotuen perusosaa. Siinä eivät näy mahdolliset harkinnanvaraiset lisätuet tilapäiseen rahapulaan.
Sen sijaan oikeudenkäynnin kautta tuli yleiseen tietoon, että Etiopiasta Suomeen muuttanut Sahra sai sosiaalivirastosta huomattavan määrän juuri harkinnanvaraista toimeentulotukea. Toimeentulotuki ylitti normin 7-kertaisesti.
Somalian kansalainen Sahra tuli Suomeen perheenyhdistämisen perusteella. Hän kertoi Suomen Addis Abeban suurlähetystössä, että hänellä on mies Suomessa ja miehen kanssa yhteinen lapsi. Viisumi, oleskelulupa ja matkalippu Suomeen tulivat automaattisesti. Päivää ennen matkalle lähtöä Sahra oli synnyttänyt toisen lapsen Etiopiassa. Hänet Sahra nouti Suomeen kolmen kuukauden kuluttua. Tuolla matkalla Sahra tuli jälleen raskaaksi ja synnytti lapsen Suomessa.
Elettyään Helsingissä vajaat 2 vuotta Sahra marssi ulkomaalaispoliisiin ja ilmoitti, ettei oleskelulupaan hänen puolisokseen merkitty mies ollutkaan hänen miehensä, eivätkä lapset heidän yhteisiä lapsiaan. Oikea mies asui edelleen Etiopiassa. Valeaviomies oli oikean miehen veli. ”Halusin päästä Suomeen hinnalla millä hyvänsä, ja päällimmäisenä syynä oli se, että poikani oli sairas ja halusin saada hänelle kunnon hoidon.”
Sahra oli todistanut avioliittonsa valeaviomiehen kanssa paperilla, jonka hän oli ostanut 200 dollarilla Addis Abebalaisesta (Etiopia) väärennöspajasta. Se on olevinaan Sharia-tuomioistuimen myöntämä avioliittotodistus, jonka oli allekirjoittanut sheikki Ahmed Ali. Paperissa ei ole sanaakaan avioliitosta tai vihkimisestä. Silti se meni täydestä suomalaisiin viranomaisiin. Petoksen paljastuttua Sahraa ei kuitenkaan palautettu takaisin Afrikkaan.
Valeavioliiton tunnustettuaan Sahra haki ja sai turvapaikan suojeluntarpeen perusteella. Vuoden ja 10 kuukauden aikana Kansaneläkelaitos oli ehtinyt myöntää Sahralle noin 19 000 euroa lapsilisiä, kotihoidon tukea ja äitiysrahaa. Toimeentulonormin mukaan Sahran olisi pitänyt saada kohtuullisiin elinkustannuksiinsa 23 538 euroa. Normista siis puuttui noin 5 000 euroa, ja se Sahralla oli oikeus saada toimeentulotukena. Mutta viiden tuhannen asemesta Sahralle maksettiin 22 kuukauden aikana toimeentulotukea 36 872 euroa. Normi siis ylittyi 7-kertaisesti.
Jos ajatellaan esimerkiksi vuotta 2009, jossa koko väestö lasketaan mukaan, niin taloutta kohti myönnettiin toimeentulotukea noin 3000 euroa. Alkuvaiheen maahanmuuttajille on myönnetty toimeentulotukea 5000 euroa.
Sahran perheen avustustulot olivat verottomina lähes 2 500 euroa kuussa. Summa sisältää asumismenot. Jotta kolmen lapsen yksinhuoltajalle jäisi palkasta saman verran käteen, pitää kuukausipalkan olla Helsingissä 3 700 euroa.
Ja kerropa summat kymmenillä tapauksilla(oikeasti sadoilla).Suomen valtio ottaa velkaa,jotta saa elätettyä nämä huijarit.
Epäilen, että Suomen valtio joutuu käyttämään tosi paljon rahaa sun elättämiseen. Kukaan työssäkäyvä ei voi roikkua netissä kaiken päivää.
jatkoa+edelliseen
Valeavioliiton+paljastuttua+Sahraa+ja+hänen+valemiestään+syytettiin+oikeudessa+törkeästä+petoksesta+ja+heiltä+vaadittiin+vahingonkorvauksena+Kelan+ja+Helsingin+kaupungin+avustuksina+maksamia+56+000+euroa.+Käräjäoikeus+ja+hovioikeus+tuomitsivat+valepariskunnan+syytteen+mukaisesti+ehdolliseen+vankeuteen+sekä+maksamaan+takaisin+perusteetta+maksetut+avustukset.+Sahra+valitti+Korkeimpaan+oikeuteen.+Sen+seurauksena+ylin+tuomioistuin+vapautti+hänet+tuomitusta+rangaistuksesta+sekä+korvausvelvollisuudesta.
Korkeimman+oikeuden+mielestä+Sahralla+oli+oikeus+saamiinsa+sosiaalietuuksiin+ja+toimeentulotukeen,+koska+hänellä+oli+niihin+vaadittava+voimassa+ollut+oleskelulupa.+Sillä,+että+Sahra+oli+saanut+oleskeluluvan+antamalla+vilpillisesti+viranomaisille+vääriä+tietoja+perhesuhteistaan,+ei+korkeimman+oikeuden+mielestä+ollut+merkitystä.
Ratkaisussaan+korkein+oikeus+varta+vasten+totesi,+että+ulkomaalaislaissa+ei+ollut+säännöstä+siitä,+että+väärien+tietojen+perusteella+myönnetty+oleskelulupa+olisi+mitätön.+Tätä+aukkoa+laissa+ei+ole+vieläkään+tukittu.
Koveneva+maahanmuuttopaine+Suomeen+aiheutuu+ennen+muuta+perheiden+yhdistämisestä.+Suomea+voidaan+pitää+anteliaimpana+pakolaisperheiden+yhdistäjänä+Euroopassa,+ellei+koko+maailmassa.+Suomi+mm.+maksaa+ainoana+Euroopan+maana+Suomeen+tulevien+perheenjäsenien+matkakustannukset.+Tämän+vuoden+budjettiin+varattu+lähes+miljoonan+euron+määräraha+yhdistettävien+perheiden+lentolippuihin+on+loppumassa+jo+alkuvuodesta,+ja+määrärahaa+joudutaan+korottamaan.
Perhekoko+saattaa+olla+erittäin+suuri.+Somaliasta+tuleva+hakemus+voi+pitää+sisällään+jopa+15-20+-henkisen+kokonaisuuden,+koska+siinä+on+myöskin+mukana+muita+omaisia:+isoäiti+ja+isoisiä+ja+kasvattilapsia+on+hyvinkin+paljon,+yhdessä+perheessä+voi+olla+6-8+kasvattilasta.”
Millaiset+valmiudet+heillä+on+sijoittua+suomalaisille+työmarkkinoille?+Luku-+ja+kirjoitustaidottomuus+on+erittäin+suurta+tässä+joukossa.+Jopa+80-90+%+heistä+on+luku-+ja+kirjoitustaidottomia.
(HUOM!)+Suomen+Somaliliiton+puheenjohtaja,+itsekin+sosiaalivirastossa+työskentelevä+Said+Aden+tuntee+maahanmuuttajien+kannustinloukun.+Palkka+ei+hevin+ylitä+tarjolla+olevaa+sosiaaliturvaa.
Said:+"Ns.+hyvinvointivaltion+rakenne+harhaanjohtaa+maahanmuuttajan+siinä+mielessä,+että+se+tietyllä+tavalla+lamauttaa,+Se+voi+olla+joidenkin+kohdalla+myös+esteenä+kotoutua”.
Ekonomisti+Jaakko+Kiander:+”Vuoden+2009+talouskriisin+jälkeen,+meillä+ei+ole+minkäänlaista+uhkaa+työvoimapulasta.+Tällä+hetkellä+ongelmana+on+korkea+ja+kohoava+työttömyys”.
Onko+kehitysmaista+peräisin+olevaa+suurta+maahanmuuttajajoukkoa+pidettävä+työttömyyden+vallitessa+voimavarana+vai+taakkana?
Kiander:+”Taloudellisessa+mielessä+se+on+tietysti+taakka,+ja+se+lisää+sosiaalimenoja+eikä+kasvata+tuotantoa.+Olisi+tärkeää,+että+keskityttäisiin+siihen,+että+onnistuttaisiin+integroimaan+jo+nyt+maahan+muuttaneet+ihmiset+työmarkkinoille,+ennen+kuin+lähdetään+houkuttelemaan+lisää+sellaisia+maahanmuuttajia,+joiden+työllistymistodennäköisyys+on+heikko.”.
Kukaan+ei+tiedä,+mikä+on+omaksutun+maahanmuuttopolitiikan+kokonaishinta.+Se+tiedetään,+että+maahanmuuttajien+toimeentulotuki,+asumistuki+ja+työttömyyskorvaukset+maksavat+yhteensä+lähes+300+miljoonaa+euroa+ja+voidaan+laskea,+että+ulkomaalaisväestön+nauttimiin+sosiaali-+ja+terveydenhuollon+palveluksiin+kuluu+runsaat+200+miljoonaa+vuodessa.+(Em.+siis+aikana,+jolloin+turvapaikanhakjijoita+tuli+3000-5000+vuodessa.+Vuonna+2015+tuli+yli+32+000+turvapaikanhakijaa.)
Kelan+etuuksista,+eläkkeistä,+tuista,+päivähoidosta+ja+esimerkiksi+maahanmuuttobyrokratian+hinnasta+virkamiehistöineen+ei+löydy+summattua+tietoa.
Ruotsissa+maahanmuuton+kustannukset+syövät+jo+22+%+maan+koko+verokertymästä."
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/12/29/maahanmuuton-hinta…
2)+Helsingin+Uutiset+28.4.2016:+Maahanmuuttoviraston+arvion+mukaan+tänä+vuonna+jätetään+jopa+17+000+perheenyhdistämisen+hakemusta.+Viime+vuonna+hakemuksia+jätettiin+770.+Edelliseen+vuoteen+verrattuna+turvapaikanhakijoiden+määrä+kymmenkertaistui+vuonna+2015+yli+32+000+henkilöön.+Sen+myötä+myönteisen+turvapaikkapäätöksen+saaneiden+henkilöiden+perheenjäsenten+oleskelulupahakemusmäärien+ennakoidaan+kasvavan+räjähdysmäisesti.+www.facebook.com/groups/Maahanmuuttokriittiset/permalink/1199420086737886/
3)+Iltalehti+18.9.2015:+"Jättilista:+Näin+eri+Euroopan+maat+tukevat+turvapaikanhakijoita."+www.facebook.com/groups/Maahanmuuttokriittiset/permalink/1184057521607476/
4)+Somaleja+on+ollut+Suomessa+jo+25+vuotta.+Somaleista+vain+alle+20+%+käy+töissä+ja+maksaa+veroja+palkastaan.+Yli+80+%+somaleista+siis+elää+yhteiskunnan+(veronmaksajien)+heille+kustantamilla+tuilla.+Mm.+irakilaisten+ja+afganistanilaisten+työllistyminen+on+ollut+yhtä+heikkoa.+Katso+lisätietoja+linkistä.+www.facebook.com/groups/Maahanmuuttokriittiset/permalink/1181859211827307/
5)+Yle+Uutiset+17.5.2016:+Maahanmuuttovirasto+(Migri):+"Afganistaniin,+Irakiin+ja+Somaliaan+on+turvallista+palata."+www.facebook.com/groups/Maahanmuuttokriittiset/permalink/1200705613276000/
Luuletko, että kukaan lukee noita sun epistoloitasi.
No ei varmaan lue. Tää MV-kärsämäen karjugigolo ihan itsekseen keskustelee.. 😂
Menisit sinäkin oikeisiin töihin, etkä roikkuisi täällä yhteiskunnan elättinä.
elättänkös näitä, jotka lapsiemme suusta riistävät leivän ja velkaanuttavat vielä lapsemme
Kysyin: Elätätkös sinä -itsesi- ja teetkö jotain hyödyllistä työtä? Vai elätänkö minä ja kanssaihmiset sinua?
Esittäkää kristittyjä niin vältätytte epäilyiltä
https://www.kansalainen.fi/isis-ohjeistaa-esittakaa-kristittyja-niin-valtatytte-epailyilta/
jotta -tällätyylillänäin
http://mvlehti.net/2017/01/28/ilja-janitskin-veronmaksajien-tyhjiin-kuppaamisen-on-loputtava/
ja tämä pitää paikkansa
http://mvlehti.net/2017/01/29/video-muslimeilta-suojaavat-turvahousut-naisille/
ja muillekin .... komenteissa meinataan
Stoppi matuilulle ja keeneröinnille.
Niille, jotka eivät pääse paikalle, on suoraa lähetystä luvassa klo 12.30 alkaen.
https://www.youtube.com/watch?v=qarwgY3igsc
Katsoin pätkän ja näytti olevan yksiseen kameralle höpöttämässä. 😂
No siinähän teitä on kaks samanlaista, yleensä sä höpötät täällä yksikses.
Minulle on sentään vastattu kohta 8 000 kertaa. 😂
Onko Lapualle perusteilla joku jättimäinen vastaanottokeskus vai miksi te oikein mesoatte ja mieliä osoittelette?!
Tämmöstä tulossa Jössen esittämänä. Voi samalla virittäytyä mielenilmaukseen.
https://www.youtube.com/watch?v=xQlbHCCk1EQ
Et näköjään suostu vastaamaan kun kysyn: Elätätkös sinä itsesi ja teetkö jotain hyödyllistä työtäkin? Vai oletko meidän muiden elätettävänä?
Yli 40 vuotta ehdin tehdä töitä ennen eläkkeelle jäämistä. Tee sama ja tule sitten kertomaan lisää. Sen verran on eläkettä ja muita tuloja, että niistä maksettavilla veroilla pidän sinua ja matuja leivässä.
Näinköhän? Liian hyvää, kielellisestikin, ollakseen totta.
Suurin osa suvakeista on vapaamatkustajia ja kuormasta syöjiä.Jos töissä ovatkin,niin verovaroista.Markkinaehtoisesti,yksityisellä sektorilla työllistyvä suvakki on taru-olento joulupukin tapaan.
Tämä taisi kuulua populistien suosimaan "vaihtoehtoisten faktojen" kategoriaan.
Historiallinen tapaus. Ensimmäinen muilutusmielenosoitus lapualla sitten 30-luvun.
Nyt kaikki normaalijärkiset paikalle ihmettelemään. Puoli tuntia aikaa.
Onhan siellä Lapuan vanha herra paikalla. Vanhuus ei tule yksin.
Aika dementian partaalla olevaa porukkaa nuo Witin mukana olevat mummot ja papat. Mummut jaksaa Helsingistä asti tulla.
Voinko enää asua POhjanmaalla, isäni kuoli v. 2000 tuberkuloosiin, sota-aikana saatu tartunta aktivoitui vanhuuden iässä. Olen merkitty ihminen kuin mamu. Kun menin Etelä-Amerikkaan , piti ottaa hepatiitti -rokotukset ja monia muitakin, elääkö tämä pappa ja Wit todella uskossa, että kaikkialla on rokotukset jne. ja taudit kurissa.
Joko väkitungos on hellittäny eli pääseekö autolla mistään kautta rautatieasemalle ? Olisko mielenosoituksen pääpuhuja erehtyny kaupungista, kun hän esitteli täysin tuntemattoman seniorin pitkän linjan kokoomusvaikuttajana ? Vähän oli vieraan näköinen politiikan vaikuttaja Lapualla.
Katsoin Lapuan nettisivuilta tuon nimistä valtuutettua. Ei osunut silmiin. Oliko hän jostakin muusta kunnasta?
Sinänsä vähänlaisesti oli paikkakuntalaisia mukana, vaikka tieto oli tapahtumasta kerrotun mukaan hyvin levinnyt.
Mikä hänen nimensä oli, sen valkolakkisen vaikuttajan. Kahdesti yritin kuunnella, vaan en saanut selvää, lienee kuulossa vikaa? En muista miesta.
Ei kukaan sanonut, että olisi täällä valtuutettuna. Silti voi olla pitkän linjan kokoomusvaikuttaja, jos ja kun on suurimman osan elämäänsä asunut muualla kuin Lapualla. Niin kuin tämä valkohattuinen on.
Mikä on nimensä? Mistä tullut?
Sukunimi oli Markku Kvick (tai Qvick), jos oikein kuulin. Voi tosiaan olla, että on pääasiassa muualla vaikuttanut.
Olipa ankean näköistä porukkaa kun ohi kävellessäni katsahdin. Eipä juurikaan innosta tuon näköisen porukan Suomi ja sen puolustaminen.
He he! Eihän siellä ollu kuin muutama SeWittupää. Se siitä.. hahhahhaa! 😆
Lammasmainen Lapua on kohtalonsa ansainnut islamin ikeen alla. Jos kerran olette tuollaisia vässyköitä puolustamaan itseänne niin alkakaa jo rakentaa lampaat moskeijaa!