Olin ollut muutama vuosi sitten syvästi masentunut. Itkin ja rukoilin Jumalaa joka päivä ja ilta. Illat oli pahimpia olin aina aivan epätoivoinen enkä nähnyt mitään mahdollisuutta että voisin selviytyä elämässä koska minulla oli paljon ongelmia. Lopulta tyydyin vain rypemään itsesäälissä. Lopetin rukoilun jne koska ajattelin että ongelmani ovat verrattaen pieniä ja Jumalalla on parempaakin tekemistä koska on köyhiä maita jne joissa ihmisillä on suurempi hätä.
Sitten tapahtui jotain rupesin kuulemaan ääniä joita aluksi pelästyin mutta kun kuulin selvemmin ja minulle sanottiin että syntini ovat anteeksi annetut ja Jumala rakastaa minua. En olisi ikinä uskonut että voin kuulla sellaista puhuiko Jumala tai Jeesus minulle vai mitä tapahtui??? Mitä minun pitää vastata ja mitä Jumala haluaa että teen miksi kuulin ääniä?
Uskonnolliset kokemukset
8
1216
Vastaukset
- kellotpuhuvat
Ihminen jolla on päässä vikaa, uskoo jumalaan.
- pitkäänuskossa
Ihminen voi kuulla ääniä, jotka ovat sairauden aiheuttamia, mutta kyllä kertomasi vahvasti viittaan Jumalan konkreettiseen ilmestymiseen. Muslimit kokevat usein tällaista: kuulevat Jeesuksen puhuvan tai saavat nähdä Hänet näkynä.
Kerroit rukoilleesi Jumalaa, mutta yhteys Isään Jumalaan syntyy vain Jeesuksen Kristuksen kautta. Joh. 14: 6: Jeesus sanoo: ei kukaan tule Isän tykö muuten kuin minun (Jeesuksen) kautta.
Nyt alat rukouksin kiittää Jeesusta ja Jumalaa että rukouksesi on kuulut ja olet saanut vakuutuksen, että syntisi ovat anteeksi annetut. Kiitä Jumalaa ja Jeesusta rakkaudesta, iankaikkisesta elämästä. Pyydä nyt johdatusta elämääsi uskovana. Sinä olet tullut nyt ihan oikeasti uskoon, olet saanut päästä Jumalan lapseksi.
Ala lukea Jumalan sanaa, Raamattua alkaen Uudesta testamentista. On tärkeää löytää myös sinulle sopiva hengellinen koti.
Muutamia nettiosoitteita.
Patmosradio (Studio24), Radiodei, Nettimission (Uskotv), Alfatv, TV7.
Älä usko noita jumalankieltäjiä ja pilkkaajia, jotka mollaavat ja pilkkaavat uskovaisia.
Siunausta elämääsi!Hyviä neuvoja, mutta esim tv7 levittää toronttolaista voitelua, joka ei ole Jumalasta ja se vie uskovaisetkin kadotukseen, jos antaa sen tulle elämäänsä ja on monia muitakin ohjelmia, jotka ei ole Jumalasta ja niistä on paljon inteenetissä videoita, niissä vaikuttaa kundaliinivoima ja ihmiset sätkii maassa yms ja mäistä tulee varoittaa.
- kiitäsittenkin
Kiitä jumalaa, lue raamatun historiaa, jeesuksen historiaa ja rukoile. Ole iloinen. Kiitä jumalaa ja kun masentaa, kiitä edelleen ja juttele jumalalle ja käy lenkillä joskus ja mene ihmisten seuraan.
- lampukka7
Uskonto puhutteli minua jo aikoja sitten. Se jäi elämään ajatuksiin.
Luterilainen kirkko jäi minulle aikoinaan vieraaksi, ortodoksinen tuntuu oikealta.Valamon käynnit herätti mielenkiinnon.Olen lukenut vapaaikaina ortodoksista kirjallisuutta ja huomasin oman eksyteisyyteni. - 12___13
"Mitä minun pitää vastata ja mitä Jumala haluaa että teen miksi kuulin ääniä?"
Suosittelen kiittämään ja lukemaan Raamattua. Raamatun perusteella Jumala haluaa, että ihmiset rakastavat lähimmäisiä niin kuin itseään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26414340Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu657261Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2077068Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä435088K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1124856Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754704Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos894464PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *204401Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko764154Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023948