maahantulokielto koskee 11 000 suomalaista. Mutta hesari valehtelee, ei kielto koske yhtään suomalaista. Vaan kielto koskee esim. somaleja joilla on kaksoiskansalaisuus, mutta eivät he siis ole suomalaisia.
Hesari kirjoitti että Trumpin asettama
aijaiaijai
11100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ehkä olisi ollut valaisevampi jos olisi täsmennetty sen koskevan myös Suomen kansalaisuuden saaneita, jotka ovat säilyttäneet lähtömaansa kansalaisuuden.
Epätäsmällinen kerronta aiheuttaa turhia reaktioita.
Ei ole ensimmäinen kerta lehdistöltä
Eli kaksoiskansalaisia, eli hesari ei mitään valehtele vaan rasse vaan älämölöää.
Eipä hesari asiaa täsmentänyt, vaan suvakit jälleen haukkuu eri mieltä olevia rasisteiksi mitään perustelematta.
Miksi sinä valehtelet? Ei kielto koske heitä, koska ovat suomalaisia.
Kaksoiskansalaisuuden omaavat, ja ulkomailla syntyneet ihmiset eivät ole etnisiä suomalaisia. Miksi itse puhut pötyä?
Miten rassen päivä mennyt? Joko on työhakemuksia lähetetty firmoihin?
Miten on anarkoluuserin päivä mennyt? Joko aiot hakea töihin? Vai onko veronmaksajien rahoilla eläminen liian mukavaa?
Minusta he ovat Suomen kansalaisia ja vielä huomattavasti fiksumpia kuin avaaja tai minä.
Suomessa syntyneet somalit ovat kohteliaita ja hyväkäytöksisiä kavereita ja pääkapunkiseudulla ovat hyvin moni työelämässä.
Turha panettelu on sieltä, mistä avaaja mm. ulostaa.
Juu, niin fiksuja että työt ei maistu, ja ihan kohteliaasti ahdistelevat suomalaisia naisia. Ja se kirjoitetaan "pääkaupunkiseudulla", ei kapunki. Yritähän nyt kirjoittaa kunnolla, jos aiot kirjoitella noita aivopierujasi.
Useimmat maahanmuuttaja säilyttää myös lähtömaansa kansalaisuuden, myöhempien käyntien vuoksi, koska se on silloin helpompaa.
Näin tekevät myös lännestä tulleet.
Niidenhän piti olla sotaa ja vainoa paenneita jotka eivät voi palata kotimaahansa.