laittomasti maassa olevat eivät saa ilmaista
terveydenhoitoa
16206
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Valhemedian uutinen, uskoo ken haluaa.
Samaa mietin
ööö!?
Laittomasti maassa olevalla ei o edes laillista oikeutta olla KOKO MAASSA, niin kuin vitussa sillä olis oikeus terveydenhoitoon!?
Lainaan ja tuhkauurna lopullisesti omaksi. ei muuta hoitoa
Jos tuo on totta, niin viimein alkaa järki voittamaan järjettömyyden. Kyllä pitää nukkua vielä muutama yö ennenkun voi uskoa tuon todeksi . Että silleen.
Taas sellainen laki, jolla ei ole mitään merkitystä. Tanskasta kopioidun mallin mukaan pakolaisilta tarkistetaan jo rajalla onko heillä rahaa tai arvoesineitä. Jos ylimääräistä rahaa on, Tanskan tai Suomen valtio ottaa sen haltuunsa, ja käyttää rahat pakolaisen ylläpitoon.
Laittomasti maassa olevilla sen paremmin Tanskassa kuin Suomessakaan ei käytännössä ole mitään rahaa, minkä verottaja tai poliisi pystyisi löytämään. Siksi noille voi määrätä aivan millaisia laskuja tahansa lääkärin hoitotoimenpiteistä. Eivät ne koskaan maksa, eivätkä edes yritä maksaa.
Tämä laki ei ole tehty siinä mielessä, että sairaanhoidon rahaa oikeasti saataisiin laittomilta maassa olijoilta. Laki on tehty vain siksi, että sillä ostettaisiin Perussuomalaisille lisäpisteitä, että me olimme asiassa näin tiukkana.
Tällä lailla ei ole mitään merkitystä, olisi voinut yhtä hyvin jättää moinen laki tekemättäkin.
Ainoa toimiva keino on väkipakolla siirtää nuo laittomat ihmiset pois, maan rajojen ulkopuolelle. Vähintään heidät pitäisi sulkea aidattuihin säilytyskeskuksiin, josta ei pääse ulkopuolelle lainkaan.
Laiton on laiton, ja laiton pitää vangita, ellei poistu.
Miten takavuosina, ei ollut noita laittomia maahantulijoita eikä laittomia maassaolevia ? Että silleen.
Miksi mamujen pitäisi saada ilmaista terveydenhoito? Suomeen ikänsä veroja maksanut kansalainen, joutuu pulittamaan kovia summia lääkkeistä ja hoidosta, vaikka niitä rahoitetaan juuri verorahoista. Mitään ei tässä maassa tavispulliainen saa ilmaiseksi.
Onhan se tosi mukavaa, kun itse joutuu jonottamaan kuukausia lääkäriin, niin laittomat pääse heti.
No toriparlamentissä sanoi yksi papparainen yli puoli vuotta odotti ensimmäistä pääsyä hammaslääkäriin. Lasku kuulemma tuli nopeasti parissa päivässä eka käynnistä. Että silleen.
Samassa ohjeistuksissa ilmoitettiin, että kuntien on annettava laittomille maahantulijoille majoitusta.
Kaikki kustannukset päätyvät lopulta veronmaksajalle jolla ei ole mitään oikeusturvaa.
"Ensisijaisesti kiireelliseen avuntarpeeseen vastataan kunnissa. Kela puolestaan korvaa kunnalle hoidon kustannukset, joita ei ole saatu perittyä asiakkaalta."
Miten on jos laittomasti maassa olevalle tapahtuu sukellusonnettomuus niin kaipaako häntä enää kukaan?
Suomi olisi peruusteellisen siivouksen tarpeessa,kuka aloittaisi siivouksen.
Siihen ei kuitenkaan liene mahdollisuutta,niinkauvan kun roikutaan EUn alamaisena.
Koskahan kansa saa lopullisesti tarpekseen ja ratkeaa.
Onhan se hullua, että paperiton saa erikoislääkäripalvelut tuosta vain, mummot odottaa jonossa jopa vuosia tutkimuksiin
Matu on väkivaltainen. Uhkailemalla saa suvakeilta kaiken minkä haluaa.
"Kela puolestaan korvaa kunnalle hoidon kustannukset, joita ei ole saatu perittyä asiakkaalta." Mistäs ne KELA:n rahat tulee? Taikaseinästäkö?
Pöljä Suomen kansa maksaa pöljien päättäjiensä pöljyydet.