Tosi ärsyttävää tuo vihapuhe jankkaaminen

Eikö maailmassa ja suomessa todellakaan ole tärkeämpääkin keskustelun aihetta, kun vihapuhe ja kiihotus kansanryhmää vastaan. Tänäkin iltana ärsyttää, vaikka ei ole pakko katsoa, sitä A-studiota, jossa keskustellaan kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Olen täysin USA:n presidentin kannalla, että jokaisella maalla on oltava oma tahto rajoittaa pakolaisten maahantuloa.

Niin paljon on mediassakin tästä asiasta kiihottaminen kansanryhmää vastaan jauhettu, että nuo sanat ärsyttää. Kiihottaa on raivostuttavan ärsyttävä sana. Kyllä tässäkin matoisessa maassa olisi paljon korjaamista, eikä vain jankata pakolaisista ja vihapuheista. Minusta saa puhua sananvapauden nojalla ihan mitä lystää, kunhan ei ota tekoja mukaan. Paskaahan sitä suolletaan politiikastakin koko ajan niin miksei saisi puhua vapaasti pakolaisistakin. Jussi Halla-aho sanoi ihan oikein, että jos meistä suomen kristityistä sanoo kielteisiä asioita, niin mikään laki ei siihen puutu, mutta jos muslimeista jotain sanoo, niin voi hirveä, miten kauhea asia se on ja pitää nostaa hirmuinen mekkala.

Muslimit ovat pyhiä lehmiä, niinkuin suomessa ovat autot ja porot, niistä ei saa puhua pahaa. Puhuttaisiinpa joskus A-studiossa vaikkapa auton takavarikoimisesta taparikollisten kohdalla, mutta eihän siihen Pyhään Lehmään saa kajota, niinkuin ei porojenkaan aiheuttamiin ongelmiin pohjois-suomessa.

Onneksi tosiaan tuli Trumppi maailmanpolitiikkaan mukaan panemaan vähän asioita arvo ja tärkeys järjestykseen. Ei sitä nyt muslimeillekkaan pidä antaa kaikkea valtaa tehdä ihan mitä haluavat ja kylläpä näille muslimeille sun muille maahanmuuttajille järjestetään hyvät oltavat ja pidettän kuin piispaa pappilassa. Eipä ole isommin puhuttu siitäkään Kajaanin tapauksesta, jossa nämä maahanmuuttajat tappoivat viattoman miehen vain ryöstääkseen.
Kyllä on mennyt tämä paapominen aivan liijan pitkälle matujen kohdalla ja sitten löytyy vielä näitä heidän puolesta puhujiaan, mutta oman maan vähäosaiset syrjäytetään. Lopettakaa jo se vihapuheista jauhaminen, on niin kyllästyttävä aihe kuin vain olla ja voipi.

Suomessa on ongelmana kaikenlainen kiusaaminen kouluissa ja työpaikoilla ja se on sallittua ja sen ongelman edessä vain nostellaan käsiä pystyyn, mutta kun aletaan puhua pakolaisista ongelmana, heti ollaan hirveä mekkala nostamasssa.,
104989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 104

Vanhimmat

Tämä on yki ylen lempiaiheista. Kauhean kätevä ja sopivan epämääräinen käsite tuo vihapuhe ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Kaikki globalistien eli internatsien ja monikultturismi uskovaisten kanssa eri mieltä olevat voidaan leimata vihapuhujiksi ja kiihottajiksi. Kuten Hakkarainen sanoi: Jos hän olisi arvostellut kristinuskoa tai Jeesusta, ketään ei olisi kiinnostanut mutta kun hän puhui muslimeista niin tuomio tuli välittömästi.

Äänestä
  • Muslimeja ja muita vähemmistöjä kun pitää suvaita ja hyysätä, tätähän se jo pitempää on ollutkin. Toisten arvostelu ei ole vihapuhetta vaan mielipiteen ulosantia johon totta vie on oikeus sananvapauden muodossa. Jos joku herkkähipiäinen ei sitä kestä niin voi voi. Minä en ainakaan pakolaiskriittisenä pehmennä kirjoitteluani, sama linja jatkuu, syyttäkööt perkele eihän ne muslimitkaan jotka täällä tekee rikoksia meitä Suomalaisia kunnioita eikä meidän lakeja.

    Äänestä

  • Medialle pitäisi antaa syyte kansan kahtiajakamisesta. Jatkuva puolueellinen uutisointi ja hyökkäykset eri tavalla ajattelevia kohtaan. Ja kyllä, puhun nyt valtamedian paskajournalismista. Tänään pakkosyötetään yhtä ideologiaa ja huomenna toista. Sananvapaus ja ihmisoikeudet alkavat todella olla hyvä vitsi. Fasismia ei kukaan ollut kuulemma enää maailmaan kaivannut, miksi se siis vain vahvistuu vahvistumistaan mielipide fasismin muodossa? Fasismin vastustajista tulee pahimmat fasistit itse.

    Äänestä

  • samallamitallatakaisin kirjoitti:

    Muslimeja ja muita vähemmistöjä kun pitää suvaita ja hyysätä, tätähän se jo pitempää on ollutkin. Toisten arvostelu ei ole vihapuhetta vaan mielipiteen ulosantia johon totta vie on oikeus sananvapauden muodossa. Jos joku herkkähipiäinen ei sitä kestä niin voi voi. Minä en ainakaan pakolaiskriittisenä pehmennä kirjoitteluani, sama linja jatkuu, syyttäkööt perkele eihän ne muslimitkaan jotka täällä tekee rikoksia meitä Suomalaisia kunnioita eikä meidän lakeja.

    Vähemmistö tosiaan. Muslimeja on n 1,6 miljardia ja suomalaisia 5 miljoonaa. Kummatkohan tässä leikissä on vähemmistönä ja tarvitsevat erityistä suojelua.

    Äänestä

Olipa hyvä aloitus, samaa mieltä ollaan. Käsite vihapuhe on lanseerattu suomeen 2015 paikkeilla. Sitä ennen ei sitä sanaa ole ollut käytössä.

Äänestä
  • Älyä Eurooppaan sivistyneesti ja vapaaehtoisesti:
    http://hs.mediadelivery.io/img/628/8a8e776b8c6a4e118f03c00913caceed.jpg

    Ameriikan maille ÄLYÄ piti tuoda aikoinaan pakolla orjalaivoilla. Nyt saapujilla on omat kuljetukset. Saattaaa takana kuitenkin olla taustapiruina "kauppiaita" ainakin venemyyjiä?
    Ainakin tuo kuvan "kanootti" vaikuttaa teollisesti valmistetulta. Ja mitä ilmeisemmin kanootissa on myös moottori, kun se on niin täyteen lastattu, ettei miehistö mahdu melomaan!

    Äänestä

"Suomessa on ongelmana kaikenlainen kiusaaminen kouluissa ja työpaikoilla ja se on sallittua ja sen ongelman edessä vain nostellaan käsiä pystyyn, mutta kun aletaan puhua pakolaisista ongelmana, heti ollaan hirveä mekkala nostamasssa"

--No niinpä. Jos tämä sama tarmo ja julkinen mökä kohdistettaisiin tähän koulukiusaamisongelmaan , niin luulisi koulujen olevan jo kaikille oppilaille helpompia paikkoja elää ja olla.

Sinällään ihmeellistä tämä hampaattomuus koulukiusaamisen suhteen kun nyttemmin jo tiedetään että siellä voi osalle kiusatuista jäädä loppuelämän ajaksi vakaviakin henkisiä ongelmia.

Tuossa YLE:n uutisessa tuli myös esille seikka että yllättävän moni suomalainen olisi valmis koventamaan rangaistuksia näistä vihapuheista , joten miettikääpä mitä nettiin kirjoittelette.

Äänestä
  • Mitä tarkoittaa yllättävän moni?

    Toimittajilla on oikeus vainota entisiä urheilijoita, koska ne olivat urheilijoita? Iltapaskan pääuutiset: Mitä selänne nyt sanoo, kun taas on tehty uusi pilkkavideo ahhahhahahaa. Veitolaa yökötti, kun Nykänen avasi kaljapullon..

    Olen laittanut nämä lehdet kokonaan boikottiin. Ei enää klikkauksia.

    Äänestä

  • Selänne on joutunut pilkan kohteeksi kun hän onnitteli Trumppia vaalivoitosta.
    Jos selänne olisi ollut moittimassa Trumppia hän olisi nyt se jota ylistettäisiin medioiussamme.

    Äänestä

  • Ja taas tänäkin iltana sitä vitun vihapuhetta käsitellään A-studiossa. Ärsyttää tuommoinen jankkaaminen, kun voisi puhua oman maan koulu ja työpaikka kiusaamisista ja poliitikoiden paskapuheista.

    Ja nyt sitten puhua pälpätetään siitä hemmetin kaksois kansalaisuudesta, toiset kieltää ja toiset myöntää, ota siitä sitten selvä, mutta sanoohan sen nyt järkikin, ettei ole mikään pakko ottaa venäläisiä armeijaan suomessa ja sitä myöten salaisiin tehtäviin, joita vuotaisivat sitten Putinille. Eikö ole herroilla tiedossa, että vakoilua harjoitetaan yleisesti maailmassa, myös suomea vakoillaan kaikilla tavoilla.

    Äänestä

Juuri. Siis minun mielipide jostain asiasta tulkitaan vihapuheeksi, vaikka esim. kalastuksesta, eli kiiski ei ole mielestäni ruoaksi sopiva kala, niin se ei ole vihapuhetta kalasta, vaan mielipiteeni siitä ominaisuudesta sopiiko se ruoaksi vai ei.

Äänestä
  • Mutta se nimenomaan tulkitaan vihapuheeksi kiiskeä kohtaan.

    Äänestä

  • Tuohon pieni huomautus kiiski on oikeasti erittäin maukas kala mutta ruotojensa takia hyljeksitty.
    On aivan eriasia jos haukut ja solvaat Trumppia se ei ole vihapuhetta, mutta jos kehut Trumppia hyväksi pressaksi se erittäin pahaa vihapuhetta.

    On vaikea määritellä mikä on vihapuhetta kun sille ei ole mitään määritteitä koska anarkistivasurit svedarivasurit sen ovat omilla inresseillaan ottaneet käyttöönsä.

    YLE:n propaganta on laatinut oikein ohjelman vihapuheesta joka tulee tänä iltana TV:stä ja arvata saattaa ketä tuossa ohjelmassa syytetään vihapuheesta?
    Itse en katso YLE:n mätäpaskaa ja koko laitos pitäisi saada lopetettavaksi kaikkine mädätyksineen.

    Äänestä

  • Siinäpä se on, kiiski on vastarannan kala, piikkinenkin. Vaikka maku olisi huippua, niin nuo ominaisuudet tekevät siitä mahdottoman ja hankalan.
    Vihapuhe onnistuu näin kiiskestäkin melko hyvin. Olisikohan se veijari suomalaislajia, kun on niin piikkinen;D

    Äänestä

  • YlenTörkyäJatkuvasti kirjoitti:

    Tuohon pieni huomautus kiiski on oikeasti erittäin maukas kala mutta ruotojensa takia hyljeksitty.
    On aivan eriasia jos haukut ja solvaat Trumppia se ei ole vihapuhetta, mutta jos kehut Trumppia hyväksi pressaksi se erittäin pahaa vihapuhetta.

    On vaikea määritellä mikä on vihapuhetta kun sille ei ole mitään määritteitä koska anarkistivasurit svedarivasurit sen ovat omilla inresseillaan ottaneet käyttöönsä.

    YLE:n propaganta on laatinut oikein ohjelman vihapuheesta joka tulee tänä iltana TV:stä ja arvata saattaa ketä tuossa ohjelmassa syytetään vihapuheesta?
    Itse en katso YLE:n mätäpaskaa ja koko laitos pitäisi saada lopetettavaksi kaikkine mädätyksineen.

    En minäkään halua katsoa tuota YLEN mätäpaskaa vihapuheesta. Minun mielestäni saa haukkua ketä tahansa vaikka minkälaiseksi paskiaiseksi, kun siihen on vain perustellut syyt ja ei kukaan aiheetta ketään hauku.

    Onko vittuilu samaa kuin vihapuhe, sillä kyllä minullekkin on paljon vittuiltu varsinkin työpaikoilla ja vain sen takia, kun olen erilainen kuin muut.

    Sitä on vittuiltu ja vittuillaan suomessa kaiken aikaa, mutta nyt kun tuli nämä maahanmuuttajat, niin näille ei sitten kestä vittuilla ollenkaan.

    Ennen oli sellainen sanonta, että kyllä ihmisen pitää vittuilua kestää, vaikka vähän halkinaisesta puhutaankin.

    Kyllä meitä itse kutakin vituttaa usein monikin asia ja nyt palkataan vielä nettipoliisejakin vahtimaan, mitä täällä somessa vittuillaan kellekkin. Niin, kantasuomalaisten vittuiluun ei varmastikaan puututa, mutta jos alat vittuilla muslimeille, kohta on nettipoliisit kimpussasi.

    Äänestä

Kyllä ne tietää että mitä enemmän tätä lässytetään ja sanktioita asetetaan sen voimakkaammaksi vastarinta kasvaa. Siksi ihmettelen, onko se eu tarkoitus, kylvää erisopua jäsenmaihinsa, jotta voi liittää ne liittovaltioksi. Kaikkein eniten ihmettelen, että joku taho on liittänyt tuon vihapuhemääritteen koskemaan politiikkoja ja virkamiehiä. Tarkoituksenmukaisesti se on ujutettu tuonne mutta media vaan pitää sormea pyllyssään.

Äänestä

"Olen täysin USA:n presidentin kannalla, että jokaisella maalla on oltava oma tahto rajoittaa pakolaisten maahantuloa."

KOMMENTTI:
Hesarissa oli tänään politiikkojen haastattelu asiasta, jossa eräs kansanedustaja mainitsi, että Trumpin maahantulokiellon uhreina oli maat, jotka itse ovat asettaneet muille maahantulokieltoja.

Molemmin puolista siis ja silloin varsinkin ihan ok. Jokaisen maan tulisiitse saada päättää kansalaisiaan koskevista asioista.

Äänestä

Ongelma on tässä se, että jos sanoo TOTUUKSIA, kuten esim. Halla-aho islamista ja sen johtohahmon avioliitosta, niin se tuomitaan "vihapuheena".

EI pysty käsittämään, miten se on mahdollista, asia pitäisi viedä jonnekin korkealla taholle arvioitavaksi.

Miksi sitten moskeijoissa saa saarnata hirveää vihapuhetta kaikkia muita kohtaan, jopa omia saman uskonnon eri lahjoja kohtaan, miksi ei viedä oikeuden eteen vastaamaan puheistaan?

Äänestä

Toimittajat ovat hysterian ja vihanlietsojia (varsinkin HS, YLE) monissa asioissa. Usein otetaan joitakin henkilöitä, suomalaisia ja ulkomaalaisiakin, vainon kohteiksi. Myös poliitikot syyttävät toisia vaikkapa vihapuheista. Kuitenkin nyt on tekeillä lakikin, jonka mukaan joitakin suomalaisia voitaisiin syrjiä. Missä nyt on ihmisoikeudet? UM jäi taas kiinni syrjinnästä.

Äänestä

Euroopan maiden on itsenäistyttävä ja saatava päättää omista asioistaan, sillä voiko italialainen päättää Suomen asioista tai saksalainen Ranskan asioista. Englantilaiset tämän jo ymmärsivät ja vastasivat: Muut eivät voi päättää heidän asioistaan. Tulee huonoja päätöksiä ja huonoja seuraamuksia. Kuka tuntee Suomen asiat paremmin kuin suomalaiset itse? Kuka tietää paremmin mitä suomalaiset haluavat, kuin suomalaiset itse? Kenelle Suomi kuuluu muille kuin suomalaisille! Ei tietenään kenellekään, eikä varsinkaan arabeille, somaleille, afgaaneille, syyrialaisille, eikä muillekaan vierasmaalaisille. Suomen asia ei ole vastata muiden maiden kansalaisista. Suomen asia on hoitaa omat asiansa hyvin ja auttaa muita missä voidaan, muttei koskaan enää Suomessa!

Äänestä
  • Kiitos SuomiYLÖS kirjoittaja, yhdyn täysin rottinki rinnoin mielipiteeseesi. Suomi suomalaisille, ei muille. Niinhän Trumppikin sanoi, että ensin Amerikka

    Äänestä

Suomen+vaikutusmahdollisuudet+EUparlamentissa+ovat+luokkaa+5%.+Sillä+äänimäärällä+ei+voi+vaikuttaa+mihinkään+suomen+kannalta+tärkeisiin+asioihin.+Siksi+EU+ei+myöskään+ota+huomioon+suomen+geopoliittista+asemaa+ja+arktisia+oloja.+Jos+tarkastellaan+vaikka+ilmastokysymystä,+ei+suomelle+ole+annettu+mitään+erikoisoikeuksia+asuntojen+lämmittämisestä+johtuvan+energiankäytön+takia.Tänne+ei+pidä+ottaa+yhtään+asukasta+lisää,+koska+näillä+leveysasteilla+asuminen+kuluttaa+aina+ympäristöä+enemmän,+kuin+lämpimissä+maissa+asuminen.+Missä+vihreät?

Äänestä

Mielipidevaikuttamista pahimmillaan. Samaa sarjaa kuin se poliisin lanseeraama ilmiantokampanja omista vanhemmista.

Äänestä

Vihapuhe on hienosteleva termi. Ennen vanhaan puhuttiin rehellisesti v-uilusta ja jätettiin tuo puhe omaan arvoonsa. Nykyään kaikki otetaan niin kirjaimellisesti, ihmisillä ei ole jostavuutta.

Äänestä
  • Niinhän se on vanha hokema joka pitää paikkansa eli vain huorat ja varkaat on kunniansa perään.

    Äänestä

lieneekö kaiken takana ja vihapuheen keksijänä tämä DEMLA,että
suomenkansa pitää vaijentaa ja tehdä mykäksi, tulevalle unelma maailmahallitsijalle
sekä mulaattikansoille.

Äänestä
  • Demlakin, pahinpana media lietsoo sitä ja haittasuomalaiset, punaiset ja punavihreät sekä rkp.

    Äänestä

”Minusta saa puhua sananvapauden nojalla ihan mitä lystää...”
Kun ei vaan saa, sanoo Suomen laki. Sanavapaus ei oikeuta siihen, että sen varjolla saa sitten rikkoa muita lakeja.

Toisesta ihmisestä halventavan ja samalla virheellisen väitteen esittäminen voi olla kunnianloukkaus. Jos herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnolllinen yhdyskunta pitää pyhänä, syyllistyy uskonrauhan rikkomiseen. Jos kirjoittaa tai puhuu sellaista, jonka tarkoitus on halventaa tai syrjiä kansanryhmää, syyllistyy kiihoitukseen kansanryhmää vastaa. Tämä on laki Suomessa ja koskee kaikkia, koskee myös aitosuomalaisia melskaajia.

Toinen näkökohta on se, että vihapuhe johtaa lopulta myös vihatekoihin. Se kaikkein viisain, kielitieteestä väitellyt tohtori osaa kirjoittaa vihaansa taiteillen lain ja laittomuuden rajamailla. Tyhmempi kansanedustaja kirjoittaa ilman kunnollista harkintaa, päätyy käräjille ja saa sakon kouraansa. Tällä palstalla öyhöttäjät sitten kirjoittavat anonymiteetin suojassa ihan mitä sattuu. Mutta ketjun päässä on se vajakki, joka ottaa kaiken sen puheen totena. Hän ei osaa kirjoittaa, mutta osaa kyllä heittää polttopullon seinään.

Se joka kylvää tuulta, niittää myrskyä, sanoo Hoosea. ;D

Äänestä
  • Nyt Matti paljasti itsensä hän hairahtanut uskonlahkolainen että oikein Hoosea on sanonut ne määritelmät miten meidän pitää elää ja olla?
    Suomessa tämä touhu on sitä luokkaa että hölmöläisetkin saduissaan jäävät toiseksi.

    Äänestä

  • Ei saa provoMatti antaa pelolle valtaa! Eihän!

    Itse suu vaahdossa selität, ettei ihmistä saa pelätä, mutta kaikki kirjoittamasi teksti on pelkoa "aitosuomalaisia" kohtaan ja pelottelua siitä, että suomalaiset ovat vaarallisia.

    Taidat olla joku koulukiusattu ja siitä syystä pääsi on pehmentynyt jo vuosia sitten.

    Äänestä


  • ylesuoltaapaskaa kirjoitti:

    Suosittelen sinulle Matti ja kaikille muille noita kahta tuoretta kirjoitusta aiheesta. Hankamäen blogeihin kannattaa tutustua laajemminkin.


    http://hankamaki.puheenvuoro.uusisuomi.fi/230647-kun-viha-ei-jaa-vain-puheeksi

    http://tuulakomsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/230732-viha-puppu-vai-tyhjaa-puhetta

    Luin Hankamäen tekstin. Se oli lähtökohtaisesti jo kummallisen kieroonkasvanut.

    Hankamäki pörrösi vain yleisnimikeen "vihapuhe" ympärillä. Se on vain nimitys sille, että Suomen laissa kiihoittaminen kansaryhmää vastaa on kielletty, uskonrauhanrikkominen on kielletty, kunnianloukkaus on kielletty, rikokseen yllyttäminen on kielletty, laiton uhkaus on kielletty - noin muutamia mainitakseni.

    Jos halutaan arvostella sitä, mikä on laillista tai laitonta, arvosteltakoon asiaa täsmällisesti kyseisen lain kautta. Nyt Hankamäen teksti jäi kovin pilvissä liiteleväksi filosofoinniksi.

    Komsi kirjoitti myös yleisesti. Muuten mukava kirjoitus.

    Äänestä

  • old_profile_99387 kirjoitti:

    Luin Hankamäen tekstin. Se oli lähtökohtaisesti jo kummallisen kieroonkasvanut.

    Hankamäki pörrösi vain yleisnimikeen "vihapuhe" ympärillä. Se on vain nimitys sille, että Suomen laissa kiihoittaminen kansaryhmää vastaa on kielletty, uskonrauhanrikkominen on kielletty, kunnianloukkaus on kielletty, rikokseen yllyttäminen on kielletty, laiton uhkaus on kielletty - noin muutamia mainitakseni.

    Jos halutaan arvostella sitä, mikä on laillista tai laitonta, arvosteltakoon asiaa täsmällisesti kyseisen lain kautta. Nyt Hankamäen teksti jäi kovin pilvissä liiteleväksi filosofoinniksi.

    Komsi kirjoitti myös yleisesti. Muuten mukava kirjoitus.

    Tässä keskusteluketjussa on kysymys vihapuheesta. Hankamäki ja Komsi kirjoittivat blogeissaan vihapuheesta.

    "Vihapuheesta puhuttaessa ensimmäinen ongelma on, miten vihapuhe määritellään. Sitä ei tunneta Suomen laissa, eikä sille ole myöskään yleistä, kansainvälisesti hyväksyttyä määritelmää."
    http://yle.fi/uutiset/3-9422385

    Äänestä

  • määritelmäpuuttuu kirjoitti:

    Tässä keskusteluketjussa on kysymys vihapuheesta. Hankamäki ja Komsi kirjoittivat blogeissaan vihapuheesta.

    "Vihapuheesta puhuttaessa ensimmäinen ongelma on, miten vihapuhe määritellään. Sitä ei tunneta Suomen laissa, eikä sille ole myöskään yleistä, kansainvälisesti hyväksyttyä määritelmää."
    http://yle.fi/uutiset/3-9422385

    Pitääkö sinulle sanoa sama asia kahteen kertaan: vihapuhe on yleisnimike ryhmälle lakeja, joihin kuuluu mm. kiihoittaminen kansaryhmää vastaa, uskonrauhanrikkominen, kunnianloukkaus, rikokseen yllyttäminen, laiton uhkaus.

    Nämä kaikki nimikkeet löytyvät Suomen laista.

    Vihapuhe on kätevä yleisnimike, koska se kattaa kaikanlaista öyhöttämistä. Jos alamme puhua vihapuheen alla tehtävistä rikoksista - siis siitä, mikä on lailla kielletty - joudumme väistämättä puhumaan lakitekstissä olevilla rikosnimikkeillä.

    Äänestä

  • Miksi uskonnolliset ideologiat ovat arvostelun yläpuolella mutta muita ideologioita ja niiden kannattajia kritisoida ja pilkata mielinmäärin?

    Äänestä

  • old_profile_99387 kirjoitti:

    Pitääkö sinulle sanoa sama asia kahteen kertaan: vihapuhe on yleisnimike ryhmälle lakeja, joihin kuuluu mm. kiihoittaminen kansaryhmää vastaa, uskonrauhanrikkominen, kunnianloukkaus, rikokseen yllyttäminen, laiton uhkaus.

    Nämä kaikki nimikkeet löytyvät Suomen laista.

    Vihapuhe on kätevä yleisnimike, koska se kattaa kaikanlaista öyhöttämistä. Jos alamme puhua vihapuheen alla tehtävistä rikoksista - siis siitä, mikä on lailla kielletty - joudumme väistämättä puhumaan lakitekstissä olevilla rikosnimikkeillä.

    Ihanko itse tuon määritelmän kehittelit? Vihapuhe ei ole mitään muuta kuin epämääräinen termi jota jokainen sen käyttäjä tarkoittaa omalla tavallaan. Pitääkö sinulle sanoa sama asia kahteen kertaan: "Sitä ei tunneta Suomen laissa eikä sille ole myöskään yleistä, kansainvälisesti hyväksyttyä määritelmää."

    Vihapuhe on typerä nimike, kehitetty lähinnä korvaamaan inflaation kärsineen rasisti nimikkeen. Sen alle on kätevää niputtaa kaikki globalistien ja monikulttuuriuskovaisten, maailma on rajaton ja ihmisarvo on jakamaton öyhöttäjien järkiperäinen vastustaminen. Kun kaikki eri mieltä olevat leimataan vihapuhujiksi, ei tarvitse perustella edes itselleen oman käsityksensä järjen puutetta.

    Äänestä

Aamulla vielä sängyssä maatessani napsautin television ensimmäistä kertaa koskaan kiinni kesken Ylen uutisten. Pääaiheena aamu-uutisissa oli vihapuhe.

Kiitti nyt riitti. En tule katsomaan enää ikinä.

Äänestä
  • Niin. Tämän illan "suurta keskustelua" on pohjustettu jo pitkin päivää sekä teeveessä että radiossa. Hohhojaa taas. Ja ylen pakkovero elää ja voi hyvin!

    Suomen poliisiin palkattu 25 uutta nettipoliisia kyttäämään kansalaisten nettikeskusteluja. Ajatelkaa! Suomessa on rahaa pistää neljännesmiljoona tähän tällaisena aikana. Kytätään pääasiassa omia kansalaisia. Kiitos Sipilä ja Risikko.

    Äänestä

  • Just niin, niitä ohjelmia ei kannata katsoa, jos haluaa välttyä oksetuksesta tai päänsärystä tms. Joutuu vielä ohitusleikkaukseen niinku lipponen.
    Katselkaa iloksenne muita kanavia, ostos-tv:kin on ihan piristävä ja ne arpajaisröllötykset. Nättejä tyttöjä katselee ni ei tule pahoinvointia.

    Äänestä

  • Soopaa kirjoitti:

    Niin. Tämän illan "suurta keskustelua" on pohjustettu jo pitkin päivää sekä teeveessä että radiossa. Hohhojaa taas. Ja ylen pakkovero elää ja voi hyvin!

    Suomen poliisiin palkattu 25 uutta nettipoliisia kyttäämään kansalaisten nettikeskusteluja. Ajatelkaa! Suomessa on rahaa pistää neljännesmiljoona tähän tällaisena aikana. Kytätään pääasiassa omia kansalaisia. Kiitos Sipilä ja Risikko.

    Jotenkin tulee mieleen entisen DDR:n aikaiset opit ja olisiko niin että nuo oppikirjat ovatkin kulkeutuneet tänne meidän päättäjillä joita osioita he nyt toteuttavat tänne meille aitona käytäntönä?

    Äänestä

Ylen valehtelevat toimittajat tulisi irtisanoa. Yleltä pelkkiä valheita kansalle joka päivä.

Äänestä

Koulu- ja työpaikkakiusaaminen ei ole enää mitään! Ikärasismi ei ole enää mitään!

Sillä nyt tulee vihapuhe!

Muistakaa seuraavan kerran kun kohtaatte ikävän asia, että siitä saa vain kivapuhua!

Äänestä

Tänään opetellaan, mistä asioista saa puhua ja mitä sanoja käyttää. Sensuuri laajenee, jää enemmän tilaa "valemedialle".

Äänestä

Ylehän on täys paska meda.

Äänestä

Toivottavasti saadaan tietää, mitä se "vihapuhe" tarkalleen ottaen tarkoittaa?

Sellaista puhetta, mistä joku voi vaikka loukkaantua, eli käytännössä ihan mikä tahansa voi olla "vihapuhetta".

Sekasin on maailman menot!

Äänestä

Käytännössä ne voi määritellä vihapuheeksi ihan mitä tahansa. Koska ovat tuon linjan ottaneet.
Paha vain, että ei tätä maata pelasteta sillä, että kytätään ja napataan jokainen joka uskaltaa sanoa tai kirjoittaa sanan n tai m.
Parempaa tulosta saataisiin aikaan sillä, että hallitus alkaisi hoitaa maan asioita siten, että tulosta syntyy oikealla tavalla, eikä sillä tavalla kuin jossain yksityisfirmassa.
TYötä ehdottomasti järjestettävä nuorille, katujen turvallisuus toteutettava, lapsista ja vanhuksista pidettävä huolta. Työttömiä ei pidä haukkua, vaan järjestää oikeita työmahdollisuuksia.

Äänestä
  • Pohjois-Korea on mallimaa josta tämä päättäjämme ovat ottaneet mallin ja lisänä entisen DDR:n oppikirjat.

    Äänestä

No nyt tiedän mistä sana vajakki on tänne palstoille tullut. Tuolla edellähän yksi kirjoittaja sitä käyttää ja siis vihapuhuu.

Äänestä

Vihapuhe on melkoinen vitsi eihän sillä ole mitään määritteitä eli on täysin mielivaltainen sanonta jostain mikä ei ole mitään?

Äänestä

"Ylehän on täys paska meda."

Tässä on asennetta: Päätä vaan pensaaseen. Me emme halua kuulla mitään, me emme nähdä mitään. Meidän maailmamme on valmis ja se on ihan paska.

Pojat ne taas öyhöttää. ;D

Äänestä
  • Ihanaa Öyhöttää, ku söpö afgaanipoika pistää pakariin! Aah! Phyi aitosuomalaisia! Mulle matille kelpaa vain afgaani!

    Äänestä

  • "Tässä on asennetta: Päätä vaan pensaaseen. Me emme halua kuulla mitään, me emme nähdä mitään. Meidän maailmamme on valmis ja se on ihan paska."

    Aivopesu toimii kun seuraa esimerkiksi YLE:n ohjelmia ja Ilta-paskojen juttuja ja näin Mattikin on aivopesty ja sen hän tunnustaa itse.
    Kaiken lisäksi nämä mediat ovat suurimpia vihapuhujia mutta eipä sitä haluta kertoa missään eikä siellä YLE:n ohjelmassakaan missä käsiteltiin vihapuhetta?

    Meidän veronmaksajien ylläpitämä YLE on oikeasti valemediaan aisoitettu laitos ja toimii anarkisvasureitten ohjeistuksessa lisänä tietysti nämä svedarimme.

    Äänestä

Kas,pikkuMatti maailmaltahan siellä ,taas kertoilee Grimin satuja.
Kerroppa .Miksi sellaisen Uskonnon harjoittaja ,joka ei kärsi omaa uskoaan loukattavan kuoleman uhalla,on valmis loukkaamaan toisen uskontoa,nimittämään
toisen uskoa vääräuskoisiksikoiriksi ja maksamaan dimmirahaa jos oleilee heidän
maassaan.,Mutta jos hän asuu näiden vääräuskoisten koirien maassa,niin nämä
vääräuskoiset ovat velvollisia heidät elättämään,rakentamaan heille rukoushuoneet,
asuttamaan parhaimpiin asuntoihin,kun mitä omalle kansalle edes rahaa vastaan, ei ole vara tarjota.Lisäksi monia muita asioita tämän hetken maassamme ja etuoikeutuissa vieraissamme en ymmärrä.Sitten sen kaiken sanotaan olevan vihapuhetta,jos uskaltaa kysyä asioita ja tuodessa näkökohtansa esiin
kotimaansa asioista,mikä ei tunnu oikeudenmukaiselta.

Äänestä
  • Älkää sille M:lle vastatko. Ei kannata. Tärkeämpiäkin keskusteluja ja kommentteja on.

    Äänestä

Pikkumatti+on+palstalle+laitettu+uusi+myyrä,+kun+edellinen+kärähti!Koko+vihapuhehan+on+juutalaisten+keksimä+nimitys,+jolla+voidaan+peitellä+omaa+tappavaa+NWO+tyranniahanketta.+Nämä+valopäät+aikoo+tappaa+85%+ihmiskunnasta.+Etsi+"femacamp"+youtubesta.”Monikulttuurinen+(siis+kulttuuriton)+Eurooppa”+on+vain+ensi+askel+rotumme+vihollisten+kansainväliseen+diktatuuriin.+Hänen+rasisminsa+on+täysin+estotonta.+Hän+kutsuu+Euroopan+kansoja+”vähempiarvoisiksi.”Kalergin+suunnitelma.+Hän+sanoo,+että+”kansainvälisten+sopimusten+nojalla”+tulee+KOULUJEN+ja+LEHDISTÖN+avulla+taistella+vieraita+kansallisuuksia+vastaan+kohdistuvaa+kiihotusta+vastaan,+ts.+isäntäkansa+jätetään+suojattomaksi+ja+vähemmistöjä+ja+vieraita+suositaan.EU:n+takana+on+Coudenhove-Kalergin+mukaan+kansainvälinen+yksityinen+pankkimahti.

Äänestä

Otsikkosi kertoo kaiken! Minua ja eukkoani kuvottaa jo pelkkä sana ja varsinkin sen käyttö nykyisessä merkityksessään.

Äänestä

On varsin tekopyhääkin tuon sanan öyhötys (uusi termi). Kukapa meistä ei olisi kiivastunut jollekin ja laukonut päin naamaa vihapuhetta? Nykyään ei muka kestetä mitään, sanojakaan. Täytyyhän kristittyjenkin kestää maailmanlaajuinen vaino. Kristittyjä tapetaan eniten ja vain sen takia että ovat Jeesuksen seuraajia. Eräs uskonnollispoliittisen systeemi vainoaa ja tappaa heitä. Täytyyhän juutalaisten kestää nouseva antisemitismi heitä kohtaan joita sama uskonnollispoliittisen systeemi vainoaa (tällä systeemillä on ohjeet annettu heidän opuksessaan että kuinka vainotaan vääräuskoisia). Termi on keksitty vain ja ainoastaan siksi että eliitti saa tehtyä myyräntyönsä loppuun ja hukuttaa kansamme muihin kansoihin.

Äänestä
  • Juutalaisia vainoaa tai heitä vihaa myös muut kuin tämä uskonnollispoliittinen systeemi. Puheet ovat sitten sen mukaisia. Kristittyjä kohtaan saa myös puhua vaikka ja mitä, eikä kukaan korvaansa lotkauta.

    Äänestä

  • Ehei, kämy-skenessä on öyhötetty jo 90-luvulta asti.

    Äänestä

  • LahdenGeja kirjoitti:

    Ehei, kämy-skenessä on öyhötetty jo 90-luvulta asti.

    Selvä. Nyt sitä kuitenkin on alettu käyttämään enemmän.

    Äänestä

Miten tulkitsikaan Ruusu-Ristiläinen Pekka Ervast jo 1924 kirjassaan Nostradamuksen
ennustuksia ,jotka tapahtuvat 2000 luvusta alkaen .Silloin alkaa islamisaatio.Tulee
hirveitä sotia..Sentähden syntyy Euroopassa aivan uusi rotu,sanoo Nostradamus,
kristittyjen ja turkkilaisten,arabialaisten ja afrikkalaisten sekoituksesta.Syntyy uusi
'kieli,maailman kieli,joka on sekoitus arabian ja latinan kielistä,siis romanilaisista
kielistä ja syntyy aivan uusi rotu ja myös uusi uskonto,joka on yhdistetty kristinuskosta ja muhamettilaisuudesta.Sotia pitäisi kestää ainakin 2800 asti.
Se on sitä antikristuksen aikaa.Varjele heitä ,jotka joutuvat tahtomattaan tässä
ajassa elämään.Toivoakseni nämä ennustukset eivät toteudu.

Äänestä
  • Uskonnot on priorisoitu vihapuheen osalta, koska muita uskontoja voi pilkata täysin vapaasti ja heitellä raamattuja vihoissaan lattialle, mutta muslimeja kohtaan suoritettu arvostelu on kovin herkästi vihapuhetta. Mistä tämä johtuu, kysyn vain.

    Äänestä

  • Ennustuksilla on paha tapa toteutua, ainakin joiltain osin.

    Äänestä

Missään en ole lukenut suomi24 palstala niin viisaita kirjoituksia kuin nyt täällä. Oikein hyvä, kun hesassa osoitettiin tänään mieltä Sipilän ällöhallitusta vastaan, jossa on niin hoopoja ministereitä. Nytkin piti tehdä koulutusleikkauksia, jotta nuorilla olisi entistä vaikeampaa päästä elämän syrjään kiinni. Ei muuta kun velkaa vaan lisää, niinhän USA.n tekee ja ei näy eikä tunnu missään. USA.lla on biljoonien edestä velkaa ja sen on hyvä kiristää sillä Kiinaa, joka on kovasti saamapuolella.
Onko politiikoista pahan puhuminen vihapuhetta. Nyt haluan puhua pahaa Putinista, joka on niin kaksinaamainen roisto kuin olla ja voi. Juuri nyt hyökkäilee Ukrainaan ja syyttää Kiovaa taistelujen aloittamisesta. Itsehän pahan valtakunta Venäjä yrittää vallata lisää alueita Ukrainalta ja kehtaa vielä panna Ukrainan syyksi.

Äänestä

Vihapuhe+käsitteenä+on+keksitty+aseeksi+päättäjiemme+tuhoisia+päätöksiä+arvostelevia+vastaan.Matematiikka+on+muiden+etujensa+lisäksi+erinomainen+mittari+elämän+kaikilla+osa-alueilla+toiminnan+järkevyyttä+arvioitaessa.+Jos+esim.+kauppias+toteaa,+että+tuottajan+tuotteista+vaikkapa+yli+50%+jää+myymättä,+kyseinen+tuottaja+on+hänelle+entinen+tuottaja.+Jos+teollisuudessa+havaitaan+virheellisiä+tuotteita,+tuotantotapoja+parannetaan.Pakolaispolitiikassa+matematiikka+on+unohdettu:+vaikka+x%+pakolaisista+on+huijareita,+vaikka+y%+oleskeluluvan+saaneista+on+yhteiskunnan+elättejä+vuosikymmeniä+tai+jopa+lopun+elämäänsä,+vaikka+z%+tulijoista+syyllistyy+rikoksiin,+ei+mitään+väliä,+tervetuloa+vaan+haastatteluihin.Kyllä+toiminnan+järkevyyttä+tulee+mitata,+riippumatta+vanhentuneista+kansainvälisistä+sopimuksista.

Äänestä
  • Olet oikeassa, koska "rasismi" sana on jo lähinnä vitsi ja jotain piti saada tilalle.

    Säälittävää kohkaamista, johon ei kohta usko enää nää kohkaajatkaan.

    Suomi on taas maailman kärjessä maailman vapaimpana yhteiskuntana. Mikä meillä on siis oikeasti ongelmana?

    Vissiin sitten se, että edes me suomalaiset emme ole enkeleitä ja Suomikaan ei ole paratiisi, vaikka sellaistakin on jossain Egyptissä väitetty.

    Joku järki pitää asioissa olla, mutta kokoajan mennään jonnekin äärimmäisyyteen ja vaaditaan ihan mahdotonta täydellisyyttä meiltä tavallisilta suomalaisilta.

    Äänestä

Länsimaiset yhteiskunnat rappeutetaan moraaliltaan ja saattaa suunnitellulla "pakolaisvyöryllä" kaaoksen tilaan. Kukaan normaali ihminen ei voi tuollaista pelleilyä hyväksyä, sekin luultavasti kuuluu agendaan saattaa keskiluokka "irrationaaliseen" tilaan yhteiskunnan suhteen, näin he ovat valmiita hyväksymään Uuden Maailmanhallituksen.

Äänestä

Varautukaa tulevaan pskaan suunnittelemalla kotivara hyvin, erittäin hyvin. Kaikki arvokas oma on suojattava.
Elämä ei tule enää olemaan samanlaista kuin olemme sen tottuneet kokemaan. Suojaus monin tavoin tulee olemaan huomispäivän selviytymisen perusta.
ihmisen on pakko muuttua maailman muuttumisen mukana, eikä pidä odottaa kaaosta ilman varautumista.
Näin se vain on, vaikka kuinka suututtaa, mutta ei saa jäädä tuleen makaamaan. Se on suomalaisen ainoa oikea ohjenuora.

Äänestä

Samaa soosia, ei anna aihetta. ;D

Äänestä

Yksi ja ainoa vihapuhe on tässä. Tosin totuuden kertomista saa 330 sakkoa, jos on kansanedustaja. Matti Meikäläinen selviää todennäköisesti 3000:lla. Kiva fiilis kun alaikäinen lähiomainen on parhaillaan Pariisissa.
"Pääministeri pitää Louvren hyökkäystä luonteeltaan terroristisena"
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005073039.html

Äänestä
  • "Viidakkoveitsellä aseistautunut mies yritti tunkeutua Louvren taidemuseoon perjantaina. Sotilaat pysäyttivät miehen ampumalla tätä viisi kertaa."

    Vaara on kuitenkin ohi. Emme taida tietää hyökkääjästä yhtään mitään vielä.

    Äänestä

  • Kovaa on touhu kun syyttömiä ammutaan kovilla saattoihan olla että tällä miehellä oli muut aikeet mitä nyt arvaillaan? Tuo puukkomies ei edusta islamisteja koska he ovat rauhaa rakastavia kansalaisia. Poliiseilla on nykyään liipasin herkässä ja jos tuolla etelässä alat kaivelemaan mahorkaa taskuistasi se jää viimeiseksi teoksi elämässäsi.
    Pitää vaan ihmetellä miten maailma muuttuu näin kovaksi ja tunteettomaksi ihmisille elää?

    Äänestä

  • old_profile_99387 kirjoitti:

    "Viidakkoveitsellä aseistautunut mies yritti tunkeutua Louvren taidemuseoon perjantaina. Sotilaat pysäyttivät miehen ampumalla tätä viisi kertaa."

    Vaara on kuitenkin ohi. Emme taida tietää hyökkääjästä yhtään mitään vielä.

    Ihanaa kun Eurooppa muuttuu Israeliksi, sotilaita joka kadun kulmassa.

    Onhan se toki jotenkin turvallisen tuntuista.

    Äänestä

  • old_profile_99387 kirjoitti:

    "Viidakkoveitsellä aseistautunut mies yritti tunkeutua Louvren taidemuseoon perjantaina. Sotilaat pysäyttivät miehen ampumalla tätä viisi kertaa."

    Vaara on kuitenkin ohi. Emme taida tietää hyökkääjästä yhtään mitään vielä.

    "Epäiltyä ammuttiin viisi kertaa vatsaan ja hän on kriittisessä tilassa. Hänen kerrotaan huutaneen “Allahu akbar”."

    Tuossa on selvästi siitä että tekijänä ei ole Muslimi eikä rauhaa rakastava Islamisti.

    Matti ota rauhallisesti kaikki tulee paremmaksi maailmassa kun jaksetaan luottaa?
    Onneksi tuo viaton turistina matkaillut jää eloon vaikka vammat ovat kuollettavia?

    Äänestä

  • salaliittoeurooppaa kirjoitti:

    Ihanaa kun Eurooppa muuttuu Israeliksi, sotilaita joka kadun kulmassa.

    Onhan se toki jotenkin turvallisen tuntuista.

    Naapurimaassamme Ruotsissa tilanne on pahempi siellä kun ei ole armeijaa niin sotilaitakaan ei voi asettaa katujen kulmille ja näin ihmiset saavat elää pelossa ja pysyä sisätiloissa. Ruotsin poliisi on usein huutanut haloota kun voimavarat ei riitä rikollisten hillitsemiseen.

    Äänestä

  • TärkeinSäästyi kirjoitti:

    "Epäiltyä ammuttiin viisi kertaa vatsaan ja hän on kriittisessä tilassa. Hänen kerrotaan huutaneen “Allahu akbar”."

    Tuossa on selvästi siitä että tekijänä ei ole Muslimi eikä rauhaa rakastava Islamisti.

    Matti ota rauhallisesti kaikki tulee paremmaksi maailmassa kun jaksetaan luottaa?
    Onneksi tuo viaton turistina matkaillut jää eloon vaikka vammat ovat kuollettavia?

    Tieto viidakkoveitsimiehen huutelusta tuli julki vasta klo 17.00 uutissa. Odottaisin vielä lisätietoja. Kovin hätäisesti pyritte tekemään johtopäätöksiä. ;D

    Äänestä

  • No onpa Mattimyyrä vahva uskossaan ! Eikö tuo sano miehestä mitään, kun lyöntiyrityksessään huutaa Allahu Akbar ? Eikö siellä pimeän mielen nurkassa edes pieni epäily vilahda, että ukkohan oli selvä muslimi ja vihatappaja ? Mitä tarkennusta tuo muka vaatii ?

    Äänestä

  • old_profile_99387 kirjoitti:

    Tieto viidakkoveitsimiehen huutelusta tuli julki vasta klo 17.00 uutissa. Odottaisin vielä lisätietoja. Kovin hätäisesti pyritte tekemään johtopäätöksiä. ;D

    Matti ei kannata menettää uniaan tuon takia kyllä tuo matkailija jota terroristiksi luultiin selviää ja suolet on laitettu takaisin vatsaonteloon peräreikä ommeltu paikoilleen ja huomenna mies paskantaa jo normaalisti.
    Ranskan pääministeri erehtyi mutta sitä sattuu tekevälle että Matti ole ihan rauhallinen ja nuku yösi kädet peitonpäällä pitäen.

    Äänestä

  • old_profile_99387 kirjoitti:

    Tieto viidakkoveitsimiehen huutelusta tuli julki vasta klo 17.00 uutissa. Odottaisin vielä lisätietoja. Kovin hätäisesti pyritte tekemään johtopäätöksiä. ;D

    Hei Matti! Tieto allahun huutamisesta kyllä oli hyvissä ajoin ulkomaiden uutiskanavilla, ei pitäisi pelkkiä ylen uutisia seurata.
    Oletko vähän ajasta jäljessä, kyllä meillä muilla ainakin näkyy esim. BBC tai Skynews.
    Vai etkö osaakaan englantia? Hahahahahh ;D

    Äänestä

  • Tänään tuli tieto, että viidakkoveitsimies oli egyptiläinen. ;D

    Äänestä

"Pääministeri pitää Louvren hyökkäystä luonteeltaan terroristisena"
Meillä tuo olisi päämisterille vain yksittäistapaus eikä sen kummempaa ja poliisimme vain tumputtaisi katsoessaan nettipornoa.

Äänestä
  • Mitä helv..tiä, tumputtaako suomen poliisi? Siis kaikkiko? Kyllä ne muutamat tietenkin, mutta että kaikki, huh huh. Ja sellaisista käsistä on pitänyt ottaa puhalluspilliä tai sakkolappua, yääääk

    Äänestä

  • peskää.kätenne kirjoitti:

    Mitä helv..tiä, tumputtaako suomen poliisi? Siis kaikkiko? Kyllä ne muutamat tietenkin, mutta että kaikki, huh huh. Ja sellaisista käsistä on pitänyt ottaa puhalluspilliä tai sakkolappua, yääääk

    Ei ne tumputa kun eivät enää voi. Sisäministeriö ja poliisin poliittinen johto on rivipoliisit kuohineet, tehneet eunukkeja koko sakista.

    Äänestä

Örkit vyöryy keskimaan yli, missä kaikki haltijat, kääpiöt ja ihmisetkin?

Oliko Tolkienkin ennustaja ja profeetta?

Äänestä

Ranskassa on onneksi olleet sotilaat kaduilla jo toista vuotta. Yksi terroriteko onnistuttiin sillä taas estämään. Israelissa sotilaat muuten ovat kaduilla ihan siitä samasta syystä kuin Ranskassa.

Äänestä

Eilisen Ylen rinkirunkkauksen jälkeen palstoilla on ollut "vihapuhetta" enemmän, kuin pitkään aikaan. Joutuvat varmaan palkkaamaan ensi viikolla taas sata uutta nettikyttääjää pitämään kansalaiset kurissa ja nuhteessa :)

Äänestä
  • Poliisit itse halusivat että puhutaan vain kivapuhetta ja mitäs täällä muuta on puhuttukaan kuin pelkkää kivapuhetta. Kysymys on milloin median toimittajat joutuvat syyniin vihapuheistaan sillä katsokaapa vain Ilta-paskojen sivuja niin siellä on pelkää solvausta USA:n presidentistä ja sitä vihaa on ollut jatkuvasti.
    Pitäisikö niitä poliiseja laittaa sinne toimituksiinkin vahtimaan näitä anarkistien vihapuheita? YLE:n ohjelmat on jo ihan täynnä vihapuhetta että on tää melkoista sirkusta tään vihapuheen kanssa täällä hölmölässämme.

    Äänestä

  • Kyllä tähänkin ketjuun meteliä mahtuu.

    Pelkona kovin se, että joku meistä nyt vaan kovasti kiihottuu. Itse olen kyllä aika huono kiihottumaan mistään nettikirjoittelusta. Uskoisin myös sitä samaa teistä muistakin täällä. Joku nyt välillä käyttää sanan säilää ylilyöden, mutta suurimmaksi osaksi tyydytään vain heittämään kaikenlaista läppää. Pelkkää viihdettä suurimmalle osalle meistä. Todellinen vuoropuhelu on melko mahdotonta nykyisessä tilanteessa, jossa mennään enemmänkin tunteiden ja mielikuvien mukaan. Masa tuossa kovasti jaksaa, mutta muita sankareita ei juurikaan näy. Kyllä aika näyttää miten Suomen oikein käy ja mikään ei olis yhtä mieluisaa, kuin olla täysin väärässä. On se kumma, kun joku ihminen haluaa olla väärässä? Mikä se semmonen ihminen on, kun ihmisethän haluaa aina olla oikeessa!

    Voisko vaikka joku psykologia kertoa millainen ihminen haluaa olla väärässä?

    Optimistinen realistipessimisti ei pety koskaan!

    On tää täysin naurettavaa touhua ja olis kiva tietää mitä vaikka joku Paasikivi sanois tästä ajastamme?

    Ei häntäkään kukaan tosin enää uskoisi. Kuuroille korville menis nekin viisaat sanat.

    Saakeli kun olis aikakone, että pääsis tulevaisuuteen lukemaan mitä historioitsijat sanoo tästä ajastamme. Luultavasti aika erikoista tekstiä. Nykyinen historiankirjoitus ei tunne mitään vastaavaa, vaikka yleensä mikään ei ole uutta auringon alla.

    Äänestä

  • ensuostukiihottumaan kirjoitti:

    Kyllä tähänkin ketjuun meteliä mahtuu.

    Pelkona kovin se, että joku meistä nyt vaan kovasti kiihottuu. Itse olen kyllä aika huono kiihottumaan mistään nettikirjoittelusta. Uskoisin myös sitä samaa teistä muistakin täällä. Joku nyt välillä käyttää sanan säilää ylilyöden, mutta suurimmaksi osaksi tyydytään vain heittämään kaikenlaista läppää. Pelkkää viihdettä suurimmalle osalle meistä. Todellinen vuoropuhelu on melko mahdotonta nykyisessä tilanteessa, jossa mennään enemmänkin tunteiden ja mielikuvien mukaan. Masa tuossa kovasti jaksaa, mutta muita sankareita ei juurikaan näy. Kyllä aika näyttää miten Suomen oikein käy ja mikään ei olis yhtä mieluisaa, kuin olla täysin väärässä. On se kumma, kun joku ihminen haluaa olla väärässä? Mikä se semmonen ihminen on, kun ihmisethän haluaa aina olla oikeessa!

    Voisko vaikka joku psykologia kertoa millainen ihminen haluaa olla väärässä?

    Optimistinen realistipessimisti ei pety koskaan!

    On tää täysin naurettavaa touhua ja olis kiva tietää mitä vaikka joku Paasikivi sanois tästä ajastamme?

    Ei häntäkään kukaan tosin enää uskoisi. Kuuroille korville menis nekin viisaat sanat.

    Saakeli kun olis aikakone, että pääsis tulevaisuuteen lukemaan mitä historioitsijat sanoo tästä ajastamme. Luultavasti aika erikoista tekstiä. Nykyinen historiankirjoitus ei tunne mitään vastaavaa, vaikka yleensä mikään ei ole uutta auringon alla.

    Jotenkin tämä Suomen touhu näyttää hölmölän sirkukselta kun olisi tärkeämpiäkin asioita näillä maamme päättäjillä mitä kansan syyttäminen ja jahtaaminen jostain kivapuheista? Huippua edustaa että poliisit joilla on jo resussipula niin he joutuvatkin keskittämään voimavaransa kansalaisten vahtaamiseen mitä vitsien kerrontaa siellä milloinkin ihmisillä on meneillään?
    Jos Kekkosen aikana tämmöistä olisi joku anarkistikommari uskaltanut edes ehdottaa hänelle olisi tullut paskat pyksöröihin alta aikayksikön kun päälikkö olisi karjaisut sille lopun ei tämmöistä viherkommareitten sirkusta Kekkosen aikaan olisi suvaittu.

    Äänestä

  • SilloinOliMeilläPressa kirjoitti:

    Jotenkin tämä Suomen touhu näyttää hölmölän sirkukselta kun olisi tärkeämpiäkin asioita näillä maamme päättäjillä mitä kansan syyttäminen ja jahtaaminen jostain kivapuheista? Huippua edustaa että poliisit joilla on jo resussipula niin he joutuvatkin keskittämään voimavaransa kansalaisten vahtaamiseen mitä vitsien kerrontaa siellä milloinkin ihmisillä on meneillään?
    Jos Kekkosen aikana tämmöistä olisi joku anarkistikommari uskaltanut edes ehdottaa hänelle olisi tullut paskat pyksöröihin alta aikayksikön kun päälikkö olisi karjaisut sille lopun ei tämmöistä viherkommareitten sirkusta Kekkosen aikaan olisi suvaittu.

    Millanen poliisi muuten haluaa istua koneen ääressä kaiken aikaa?

    Tekeekö nää mitään oikeetakin poliisin työtä, vaan pelkästään tätä?

    Voivat sitten palkata vaikka nörttejä, koska nehän on kovia näissä nettijutuissa. Ne vaikka lavastaa syyllisen tietokoneen, koska siihenkin kohta mennään.

    Ehkä Trumppi painaa kohta punasta nappulaa sekoillessaan ja se on game over. Parempi kuolla, kuin kitua!

    Äänestä

Suomessa ollaan kohta samassa tilanteessa että sotilaat pitää käskyttää suojelemaan kansalaisia ja tavallaan tilanne on jo siinä.
Poliisit on astutettu vahtaamaan kansalaisten huulenheittoa netissä ja 50 tinanappia tumputtaa yöt ja päivät peukalot perseissään ja ei edes osata painaa poista nappulaa kun kansa kirjoittelee kaikkea kivapuhetta?

Äänestä

Kertokaapas mitä hyödymme maahanmuutosta? Saamalla ehkä 1 maahanmuuttajan töihin 10 tuhannesta ja MILJARDI tappiot joka vois?

Äänestä
  • Lievitämme ainakin kovasti inhimillistä hätää, mitä ikinä se sitten tarkoittaakaan. Ei tänne tosin ainakaan ilmaston takia tulla. Itse ainakin olisin mielummin jossain Mombasan rantabaarissa tähän aikaan vuodesta.

    Suomalaisten hädän lievittäminen on tietenkin sivuseikka. Oikeestaan sitä pitääkin lisätä, koska jotain.

    Äänestä

  • Totta on nekin mitä tänne meille on näitä miehiä tullut ovat aika hätää nähneen kuntoisia ja kovin ovat rääsyissäkin onnettomat että oikeassa on refugeesti.
    Ilmeistä on että miesraukat ovat kokeneet sodan julmuudet ja itsekkin osallistuneet niihin ihan uskontonsa tappamisen tarkoituksella.
    Katsokaapa näitä meidän leipäjonoissa oleskelevia hehän ovat viimesenpäälle hyvissä tamineissa ja terveitä hyväkuntoisia, ettei heitä luulisi mitään apua tarvitseviksi?

    Äänestä

Helppo vastata. Maa jossa vihapuhetta ei ole olemassa, on myös maa jossa kiusaamista ei tapahdu. Oliko jotain muuta, jota et ole vielä ymmärtänyt ?

Äänestä
  • Viha on yksi perustunteista. Tunnet vihaa, jos sinua on kohdeltu väärin tai jokin uhkaa sinua. Yritys tukahduttaa terve suuttumus, vain kääntää tämän tunteen itseäsi vastaan. Jos nielet vihasi ja kieltäydyt tuntemasta suuttumusta, patoat vihan sisäänpäin ja masennut ja ahdistut. Suomalaisille tämä on hyvin tyypillistä. Olemme liian "kilttiä" kansaa muiden luonnonkansojen kuten intiaanien tapaan. Puristamme nyrkkiä syvällä taskussa ja syyllistämme itseämme kun tunnemme "pahaa tunnetta".

    Patoutunut viha saattaa purkautua räjähdyksenomaisesti ja polttaa monia siltoja takana. Vihan pitkäaikainen patoaminen sairastuttaa esim. syöpään ja alakuloon.

    Oikeasti monikulttuuriset maat, kuten esim. Ranska, eli maat joissa on alunalkaenkin ollut monia eri kieliä, uskontoja ja kulttuureita ja pitkät perinteet luokkayhteiskunnasta, ovat kehittäneet ns. small talkin. Ranskassa aatelisten arvostelusta (lue aatelisiin kohdistuneesta vihapuheesta) päätyi nopeasti vankilaan. Tällaisessa yhteiskunnassa kehittyi ns. rivien välistä lukeminen. Eli vihapuhe naamioitiin muka-ystävälliseen "kivapuheeseen", josta ei voinut syyttää ketään mutta rivien välistä saattoi lukea ankaraa vittuilua. Tämä sama ilmiö kehittyi myös Neuvostoliitossa ja kaikkialla, missä sananvapautta rajoitettiin.

    Mielestäni sananvapauden rajoittaminen on jotain pöyristyttävää. Se on selkeää takapakkia kohti totalitääristä yhteiskuntaa. Jokaiselle tekisi hyvää lukea valistuksen ajan filosofeista, jotka oman henkensä ja vapautensa uhalla levittivät ihannetta tasa-arvosta, mielipidevapaudesta ja sananvapaudesta. Myös monien venäläisten "väärinajattelijoiden" ja "vihapuhujien" tarinat ovat vavahduttavia. Sananvapaus ja ajattelunvapaus kulkevat käsikädessä. Maa jossa sallittaan vain "oikeita" mielipiteitä kieltää kansalaisiltaan perusoikeuden ajattelun vapauteen. lapset aivopestään pienestä pitäen ajattelemaan "oikein". Vaikka he kuinka sisimmässään vaistoaisivat että "keisarilla ei ole vaatteita", he eivät uskalla keskustella, tai edes pohtia havaintojaan, koska se on syntiä ja olen huono ihminen kun edes ajattelen näin kielletyllä tavalla.

    Äänestä

En ymmärrä tällaista veivausta jostain vihapuheesta. Jos joku ylempi taho on sitä mieltä, niin käskeköön sulkemaan kaikki keskustelupalstat.
Helppo tästä on siirtyä muiden maiden lehtien keskusteluihin, siellä saa kirjoittaa suomeksikin, jos ei kielitaito muuhun riitä.

Äänestä

EI OLE MITÄÄN VIHAPUHETTA. Siinä vaan louskutetaan leukoja ja esitetään omia mielipiteitä, jokaisella on siihen oikeus huolimatta ärsyttääkö se jotakuta. Muakin on uhattu vetää turpaan, montakin kertaa kun pyörin nuorempana porukoissa. Ei sille mitään voi jos joku tulee ja uhkailee tai leivotaan lättyyn niin se vaan on. Nykyään vaan noi lakut ja muslimit on herkkähipiäisiä et pienestä sanastakin jo leimataan rasistiksi, harmittaa kun Suomi pilataan lössötyksellä.

Äänestä

EI OLE MYÖSKÄÄN RASISMIA, vaan se on ihan samaa sitä ihteensä.
Näin on ainakin Suomessa.

Mutta muslimisaatiota on ja se merkiksee, että kohta ei ole enää homojen eikä naistenkaan oikeuksia, joista niin kovasti juuri ne ryhmät pitivät vuosikausia sietämätöntä meteliä, jotka nyt paapovat muslimeita ja haluavat täyttää maamme muslimeilla!

Äänestä
  • Halosellakaan ei taida olla kaikki lepakot tapulissa.

    Äänestä

  • Ihmeellistä miten sateenkaartilaisetkin sahaavat oksaa altaan jos Islamistit pääsevät valtaan on se samalla homoille loppu. Feministit on täysiä kahjoja siellä äly on jäänyt nousematta päähän ja jäänyt näiten kuseisiin haaroihin.

    Äänestä

  • Emme tajua miksi näin tekevät, koska eivät he itsekään tiedä mitä tekevät. Selitys on näin helppo.

    Suvakit pitää siis sivuuttaa kaikesta päätöksenteosta, koska heillä on päässänsä tunnesuodatin, joka ei päästä mitään älylliseen aivotilaan saakka!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


puttepatte kirjoitti:

Eikö maailmassa ja suomessa todellakaan ole tärkeämpääkin keskustelun aihetta, kun vihapuhe ja kiihotus kansanryhmää vastaan. Tänäkin iltana ärsyttää, vaikka ei ole pakko katsoa, sitä A-studiota, jossa keskustellaan kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Olen täysin USA:n presidentin kannalla, että jokaisella maalla on oltava oma tahto rajoittaa pakolaisten maahantuloa.

Niin paljon on mediassakin tästä asiasta kiihottaminen kansanryhmää vastaan jauhettu, että nuo sanat ärsyttää. Kiihottaa on raivostuttavan ärsyttävä sana. Kyllä tässäkin matoisessa maassa olisi paljon korjaamista, eikä vain jankata pakolaisista ja vihapuheista. Minusta saa puhua sananvapauden nojalla ihan mitä lystää, kunhan ei ota tekoja mukaan. Paskaahan sitä suolletaan politiikastakin koko ajan niin miksei saisi puhua vapaasti pakolaisistakin. Jussi Halla-aho sanoi ihan oikein, että jos meistä suomen kristityistä sanoo kielteisiä asioita, niin mikään laki ei siihen puutu, mutta jos muslimeista jotain sanoo, niin voi hirveä, miten kauhea asia se on ja pitää nostaa hirmuinen mekkala.

Muslimit ovat pyhiä lehmiä, niinkuin suomessa ovat autot ja porot, niistä ei saa puhua pahaa. Puhuttaisiinpa joskus A-studiossa vaikkapa auton takavarikoimisesta taparikollisten kohdalla, mutta eihän siihen Pyhään Lehmään saa kajota, niinkuin ei porojenkaan aiheuttamiin ongelmiin pohjois-suomessa.

Onneksi tosiaan tuli Trumppi maailmanpolitiikkaan mukaan panemaan vähän asioita arvo ja tärkeys järjestykseen. Ei sitä nyt muslimeillekkaan pidä antaa kaikkea valtaa tehdä ihan mitä haluavat ja kylläpä näille muslimeille sun muille maahanmuuttajille järjestetään hyvät oltavat ja pidettän kuin piispaa pappilassa. Eipä ole isommin puhuttu siitäkään Kajaanin tapauksesta, jossa nämä maahanmuuttajat tappoivat viattoman miehen vain ryöstääkseen.
Kyllä on mennyt tämä paapominen aivan liijan pitkälle matujen kohdalla ja sitten löytyy vielä näitä heidän puolesta puhujiaan, mutta oman maan vähäosaiset syrjäytetään. Lopettakaa jo se vihapuheista jauhaminen, on niin kyllästyttävä aihe kuin vain olla ja voipi.

Suomessa on ongelmana kaikenlainen kiusaaminen kouluissa ja työpaikoilla ja se on sallittua ja sen ongelman edessä vain nostellaan käsiä pystyyn, mutta kun aletaan puhua pakolaisista ongelmana, heti ollaan hirveä mekkala nostamasssa.,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu