Sananvapaudella rajat

hjuio

Nyt kohistaan tässä Trumpin aloittamassa kaksoiskansalaisuuden asiassa täällä Suomessakin.
Ja Yle tapansa mukaan uskoo, että kaiken voi sananvapauden vuoksi tonkia ja ilmoittaa koko maailmalle. Eiköhän Ylenkin olisi kunnioitettava sentään valtiosalaisuuksia. Kaikki ei ole sellaista tietoa, että julkaistaan. '
Haluaako toimittajat todella hajottaa kaiken niin täällä Suomessa kuin maailmassa.
Sananvapaudellakin on siis rajansa, uskon että siitä kyllä toimittajien koulutuksessa puhutaan.
On järkyttävää, että tätä asiaa te toimittajat ette näytä enää kunnioittavan lainkaan, Rajanveto lienee hankalaa. Jos ajattelisitte sitä kautta asiaa, minkälaista tuhoa se saa aikaan ja missä, ehkä se vähän hillitsisi tällaista tonkimista.
Ei toimittajan työ saa olla sitä, että aina yritetään haavoittaa eri tahoja.

Jokaisella maalla tässä maailmassa on sellaisia asioita, joita ei pidä huudella ulos, Urheilun dobing on sitä vastoin asia, jonka voitte hyvin tuoda esiin, mutta kuten näemme siinäkin asiassa on maita, jotka eivät omiaan polta kuten Suomessa tehdään.
Varmasti näissä ulkolaisasioissa on asioita, joita voidaan tuoda esiin, mutta jätettäisiin sentään asiat tuomatta esiin, jotka todella ovat turvallisuusasioita.

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuu

      Vallanpitäjien pitää toimia vallitsevien lakien ja asetusten mukaan. Oikomaan ei saa ruveta, oli syy miten hyvä tahansa. YLE siis toimi aivan oikein kun paljasti että tässä asiassa toimitaan lainvastaisesti.
      Ja vielä kummallisempaa on että asiaa ei olisi saanut paljastaa kun kuitenkin samaan aikaan valmistellaan lakia joka juuri olisi tarkoittetu tuohon samaan, eli siis kaksoiskansalaisten virkakieltoon tiettyihin tehtäviin. Nyt vain jäätiin nolosti kiinni siitä että samaa on jo käytännössä tehty aikaisemminkin ja nyt se vain ajateltiin laillistaa jälkikäteen.

      Ja "valtiosalaisuuksista" puheenollen, luuletko todella että Venäjä ei tiedustelunsa keinoin olisi saanut jo aikoja sitten selville asian jonka yksi tavallinen toimittaja on saanut helposti selville? Sitäpaitsi Venäläisille on itselleen itsestäänselvää ettei kaksoiskansalaista päästetä mihinkään tärkeään virkaan. Eivät he itsekään päästäisi. Ei tämä siis ollut uutinen kuin sen suhteen että Suomen viranomainen rikkoo lakia.

    • muille-ei.meille
    • hjkuo

      Olen valitettavasti nähnyt tätä toimittajien toimintaa ihan läheltä ja voin sanoa, että en todellakaan näe tämän kaltaista tiedottamista asiallisena ja oikeana.
      Tässäkin tiedottamisessa asiasta olisi ensin pitänyt keskustella siitä, miten tuotaisiin tarvittaessa esille, että joudumme turvallisuutemme vuoksi olemaan varuillamme.
      Kun joku tuo esiin. etteikö Venäjä olisi jo urkkinut tietoonsa asioita ja vähättelemällä, että yksi toimittaja on saanut asian selville vähäpätöisyydellään.
      Kun mennään näin aralle puolelle asioita, olisi toimittajan kilikellojen pitänyt soida, että ensin keskustellaan niiden kanssa, joiden piiloista tavalla tai toisella asia on tongittu ka sanoisin vielä millä keinoin.
      Puhutaan harmaasta alueesta ja silloin ollaan. Toimittajankin pitää sentään ajatella vähän omaa nokkaansa pitemmälle, minä en ainakaan tämän toimittajan toimintaa arvosta mitenkään, toivon, että hän joutuu kaiken sen pahan maksumieheksi, minkä on aikaan saanut moukkamaisuudellaan.
      Minusta toimittaja ei koskaan saa tehdä omaa päätöstä tällaisissa asioissa, vaan ensin on kuultava, miksi asiaa ei ole tahdottu julkiseksi. Taustoja toimittaja ei varmasti tiedä, eikä toimittajat ole kaiken tietäviä. Täysin roskaa ovat kirjoittaneet oman mielikuvituksensa vuoksi aikaisemminkin.

      Toimittajatkin voisivat kunnioittaa muita ihmisiä ja ennen asioiden julkistamista antaa edes sille taholle mahdollisuuden laatia edes sellaisien tiedotteen, jolla ei koko maailman menoa sotkettaisi ja saataisi valtavia taloudellisia menetyksiä ja jopa sotia aikaiseksi.

      • TotuusSattuu

        "Puhutaan harmaasta alueesta ja silloin ollaan."

        Avoimessa ja laillisuusperiaatteeseen nojaavassa yhteiskunnassa ei nimenomaan ole mitään "harmaita alueita" kun puhutaan viranomaisten toiminnasta. Joko asia on laillinen tai sitten ei.

        "Minusta toimittaja ei koskaan saa tehdä omaa päätöstä tällaisissa asioissa, vaan ensin on kuultava, miksi asiaa ei ole tahdottu julkiseksi."

        No luonnollisesti koska on toimittu lainvastaisesti, vai mitä luulit? Jostain syystä ei myöskään ole ollut mikään ongelma julkisesti kertoa että tällaisen syrjivän toiminnan lailliseksi tekevää lakia on jo valmisteltu.


    • yksi_selitys

      Toimittajilla on omanlaisensa tähtikultti: korkeimmalla hierarkiassa ovat ne, jotka ovat uransa aikana tehneet valtakunnantason "paljastuksia". Eettisyys on sivuseikka.

    • hjkuio

      niin nimimerkki yksi selitys, kun sanot että eettisyys on sivuseikka, siinä olet niin oikeassa kuin olla voi. Toimittajilla ei voi olla valtaa niin, että tekevät paljastuksia tämän tason asioista edes Ylellä ei saa olla, siitä pitää todella tarkkaan harkita, miten tällaisia tietoja annetaan julkisuuteen maailman laajuisesti.
      Ei eduskunnassakaan kukaan tee yksin päätöksi, ei hallituksessa ei missään, miten joku toimittaja voi tehdä, ei sitten millään.
      Tässä lienee enemmän jonkinlaisista kannuksista kysymys toimittajan mielestä ja sitten miten nämä toimittajat ovat nämä tiedot haalineet, se pitäisi tarkistaa, jossakin fuskaa ja kovasti. Miten suoraselkäisiä nämä toimittajat ovat vai ovatko jotain ihan muuta. Jokaisella heilläkin on vastuu, joten laitetaan tuomiolle tuokin joka nyt on ankkansa laukonut ja kuulusteluun, mistä ja miten ja millä valtuudella haluaa tuhoa kylvää.

      • TotuusSattuu

        Sinä siis haluat maailman jossa vallanpitäjät ja viranomaiset saavat tehdä mitä vain, vaikka rikkoa lakia, ja toimittajat vain vaiennetaan "kansallisen edun" nimissä?
        Tajuatko ollenkaan mihin tuollainen johtaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2963
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1195
    Aihe