Jos olisin pyörittämässä kryptoraha-systeemiä, niin olisin alusta saakka hyväksynyt kolikot (vaikka ne ovatkin luonnollisesti arvottomia) maksuksi esim. koulutus/hypetystilaisuuksiin.
Näin olisi voinut antaa vaikutelman, että ne edes johonkin käyvät - EDES yhtiölle itselleen. Mielestäni ison luokan munaus, mutta ahne toki tiristää joka sentin irti organisaatiosta.
Ja mitähän yhtiökään tekisi noilla kolikoilla, turhaan vaan tilaa veisivät - very good question!!
Paha, paha virhe!
6
261
Vastaukset 6
- PahavirheRujalta
Saahan kolikoilla ostettu oncoinin osakkeita.
Sitä vaan kaikki krypto/osakekauppa/optiohirmut, jopa sitkeimmätkin jannerit ihmettelee, miksi osakkeet tulee, mihin niitä tarvitaan toimimattomassa yhtiössä jossa eo ole mitään substanssia eikä tule.- Soikeakuulapää
Paha moka. Kenenköhän keksintö. Epäilen henkilökuntaa joka haluu kaataa koko pelleilyn. Nyt kyllä onnistuu.
Rujan on pakko vetää koko osakekauppa pois... - NollaOnNolla
Soikeakuulapää kirjoitti:
Paha moka. Kenenköhän keksintö. Epäilen henkilökuntaa joka haluu kaataa koko pelleilyn. Nyt kyllä onnistuu.
Rujan on pakko vetää koko osakekauppa pois...Niin, kiva ostaa "osakkeita" tyhjästä.....
Ainoa ilo, että arvo ei voi nollasta juuri laskea. - Statstarter
Nyt meni usko Onecoineihin, eteenkin muro-palstalla tää osakekauppa saa täystyrmäyksen, onneksi mukana vain starttelilla, kyllä mukaan houkuttelija on tosi nolona tästä osakekaupasta "pakko olla jotain muuta".
- Jonkkajakke
Ei saa ostettua onecoinin osakkeita, vaan saa mahdollisuuden ostaa osakkeita joskus tulevaisuudessa myöhemmin ilmoitettavalla hinnalla. Toisin sanoen voi ostaa optioita, mutta kukaan ei tiedä, pitääkö olla 1, 100, 1000 vai 1000000000 optiota, että saa yhden osakkeen. Kukaan ei myöskään tiedä, montako kolikkoa option ostaminen maksaa.
Hyvä kysymys!
Itse veikkaisin että ruja ja kumppanit ovat alusta lähtien olleet hällä-väliä-linjalla, siis että millään ei ole mitään väliä kun pyramidi kuitenkin ehkä viikon päästä kaatuu.
Eli koitetaan imuttaa kaikki mahdolliset hillot HETI ja NYT, ja katotaan huomenna miltä maailma näyttää.
Vastoin kaikkia odotuksia ja todennäköisyyksiä, pyramidi on hengissä vieläkin. No, he ovat keksineet kaikenlaista pidentääkseen sen elämää. Ensin louhittavan kolikkomäärän 120-kertaistaminen ja jokaisen coinistin kolikkomäärän tuplaus. Tämä sai tunkit hurmioon.
Mutta sitten jäi vitsit vähiin, ja keksittiin MAB. Tämä konsepti kuoli nopeasti.
Mutta sitten joku keksi a) markkinointialustan a'la Groupon ja sitten b) toiminnan hallittu alasajo pörssilistautumisen kautta. Aika briljantti ajatus, pitää myöntää! Pyramidi saa vieläkin lisäaikaa, eikä tunkit tajua että a) markkinointialustat ovat loppuun asti kilpailtu markkina jossa dealshakerin konseptilla on hyvin vähäiset eväät ja b) pyramidien alasajo pörssilistautumisella on koettu menetelmä! Jälkimmäisestä on Sebastian Greenwoodilla ja OPN:llä kokemusta: kurssi retkahti välittömästi nollaan listautumisen jälkeen. Mutta pyramidi saa lisäaikaa kun voidaan hehkuttaa osakkeen odotettua hillitöntä arvonnousua.
No, coinistit eivät näitä asioita tajua, kaksiaivosoluisia vähempiarvoisia kansalaisia kun ovat.
Poijjaat!! Taasen!
MUAHAHAMUAHAHAHAMUAHAHAHAAAA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?37523Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479