Valehtelin YouTubessa, nyt kaduttaa

837982749874284759837878

Moi, kirjoitan tänne koska haluaisin tietää onko täällä muita tubettajia jotka puhuu videoilla asioista mitkä ei ole välttämättä totta, tai muuten vain valheessa eläviä.

Elikkä mä oon tehnyt videoita jo aika pitkään ja aloitin sen koska halusin saada kavereita. Sitten kun sain kivoja kommentteja joiltakin ja ihmiset säälivät niin se alkoi tuntua tosi kivalta.
Asia paisui niin että aloin tehdä lisää samantyyppisiä videoita joissa liioittelin kertomiani asioita ja monia juttuja jopa keksin kokonaan päästäni. Katsojia ja kivoja kommentteja tuli lisää enkä pystynyt lopettamaan. Pahinta on että läheiseni ihmiset löysivät videoni ja olen siis joutunut valehtelemaan myös heille ja se satuttaa erityisesti äidille valehtelu. Äitini on joutunut olemaan huolissaan takiani ihan syyttä mutten voi paljastaa ettei ne kertomani jutut ole olleet totta.

Mitä voisin tehdä? Olisi varmaan tosi tosi tosi kummallista jos noin vain lopettaisin tubettamisen eli se ei tule kysymykseenkään, enkä voi myöskään kertoa katsojilleni että kaikki ei ole ollut ihan totta videoissani.

Aluksi en välittänyt mutta nyt on alkanut kaduttamaan ja minun on vaikea saada unta kun mietin mitä olen tehnyt. Toivon että ette haukkuisi koska tiedän että olen tehnyt väärin.

6

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rehellisyysmaanpeerii

      Myönnä virhees. Ei siinä muu auta. Sitten kukaan ei kyllä halua tod. näköisesti katsoa sun videoita enää kun valehtelit, mutta mä ainakin arvostan totuutta. Varsinkin jos valehtelet vakavista asioita niin todellakin kerrot totuuden.

    • OnneaMatkaann

      Niinpä, ei ole muita vaihtoehtoja kun ylemmän kommentoijan sanoma.

      Pitää aikuistua, tunnustaa virheet ja kestää seuraukset jos ja kun niitä tulee.
      Ainakin sen jälkeen on helpompi olla rehellinen ja tulee helpottuneempi olo vaikka paskaa sataisi niskaan. Olet ainakin silloin 100% itsesi ja rehellinen.

      Et voi odottaa kaikilta hyvää reaktiota siihen että olet alunperin valehdellut, mutta on silti hyvä asia että olet itse se joka ne valheet tunnustaa suoraan. Sehän on askel parempaan päin.

      Voit myös selittää ne syyt miksi sinä teit mitä teit, mutta sehän ei kuitenkaan tee teostasi millään tavalla oikeaa.

      Olisi todella hyvä jos kertoisit äidillesi sen totuuden mahdollisimman pian tai ainakin ennenkuin kerrot muille. Sinähän olet kuitenkin tajunnut itsekin että hänelle tulee turhaa huolta sinun tarinoidesi takia.

      Kaikki arvostavat totuutta. Ei kannata elää valheessa.

    • 837982749874284759837878

      En voi kertoa totuutta, en halua menettää kasvojani ja olen saanut valheideni ansiosta niin hyvin tuloja, kavereita ja muuta, en halua sen loppuvan ja muuttuvan katastrofiksi.

    • Ei tarvitsisi kenenkään kertoa ihan kaikkea omasta itsestään.
      Ihminen on lopulta arvoitus ja mysteeri.
      En minä ihan kaikkea kerro omasta persoonastani.
      Minä ainakin olen ihmisenä oma persoona, salaperäinen ja omanlainen ja hankala tulkittava.

      Mun mielestä on hyvä, jos ihminen ei ole täysin avoin.
      Ei mun mielestä kaikkea kannata kertoa itsestään.
      Ei edes välttämättä tiedä itsestään kaikkea, vaan ei osaa tietää itsestänsä kaikkea.
      ??

    • Kerrototuus

      Ois kannattanu miettiä ennenku valehtelee. Ei auta muu kun myöntää. Tee vaikka video jossa kerrot totuuden ja kannattaa ihan suosiolla poistaa ne valhevideot. Alkuun voi tuntuu siltä että kaikki on pilalla mutta ennen pitkää kaikki unohtaa sen että valehtelit.
      Mun mielestä on parempi myöntää asia kun olla pelkuri. Jos vielä oot saanu tuloja valehtelusta niin kannattas jo lopettaa toi touhu.

    • äitivaan

      Minustakin sinun kannattaisi poistaa videot jossa on valheita ja varsinkin jos ÄITISI on ollut huolissasi niistä. Voithan tehdä uusiakin videoita mitkä on todenmukasia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe