Ensin utuinen olo, sitten kuolema

Pidän_litsn_mausta

Mystinen aivosairaus liittyy suosittuun litsi-hedelmässä oleviin kemikaaleihin. Tulokset on julkistettu The Lancet Global Health –julkaisussa.

Taudinkuvaan on kuulunut erityisesti aamuisin esiintyvää utuista oloa aivoissa. Moni oireista kärsinyt on pian menehtynyt tautiin.

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/ensin-utuinen-olo-sitten-kuolema-mystinen-aivosairaus-liittyy-suosittuun-hedelmaan/6297504

Tutkimuksessa tutkittiin 6-14-vuotiaita lapsia. Tutkijat havaitsivat, että monilla taudin saaneilla lapsilla oli veressään alhainen sokeripitoisuus. Litsien todettiin sisältävän MCPG-kemikaalia, joka aiheuttaa eläimilläkin alhaista verensokeria. Tutkijat huomasivat hedelmästä myös toisen kemikaalin, joka aiheuttaa neurologisia oireita.

Testeissä paljastui, että litsien syönnillä ja mystisellä aivosairaudella oli kytkös, etenkin silloin jos hedelmiä oli syöty raakoina.

15

3011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laihduttajille käypäsä hedelmä?

    • Maistuu_utuiselta

      Litsi

      Lystikkään näköinen litsi maistuu mehukkaalta ja raikkaalta. Maku tuo mieleen rapsakan rypäleen.

      Litsi

      Litsi muistuttaa ulkonäöltään mansikkaa, ja se on kutakuinkin samankokoinen. Sen kuori on kova, ohut ja rusehtavanpunainen. Kuoren sisällä on vaalea läpikuultava, hyvin mehukas hedelmämalto ja suuri kivi. Hedelmän maku on happaman raikas.
      Litsi on kuin makeinen

      Litsin käsittely on erikoisesta ulkonäöstä huolimatta helppoa. Hedelmät kuoritaan ja kivet poistetaan. Ne voidaan popsia sellaisenaan makeisten tapaan, tai sekoittaa erilaisten salaattien joukkoon. Litsit sopivat myös erinomaisesti itämaisiin ruokiin, juomiin tai booleihin.

      Litsit säilytetään viileässä, jääkaapin vihanneslokerossa. Pidä litsit muovipussissa, sillä muuten ne kuivuvat nopeasti.

      Litsi on alun perin kotoisin Etelä-Kiinasta. Litsiä on saatavana myös säilykkeenä. Purkkiin on säilötty vain syötävä hedelmäliha.

      Lähde: Kotimaiset Kasvikset/Kasvitieto

    • Timo3T

      Ja mä taas suosittelen litsi-säkillisen syöntiä kaikille narkomaaneille vierotusoireisiin! :)

    • hhuuhhaatako

      Olisilo kenelläkään KUVAA tästä hedelmästä,, kun ei edes artikkelissa näkynyt kuvaa vaan kuva aivoista,, .

      • Timo3T

        Juu onhan toi vähän ku kivettyny fossiili-mansikka?
        Tai jonku kiwin ja mansikan hybridi?


    • tawjatypy

      Voiko fellaifen työntää pewäweikään?

      Meillä on tilaa.

      Kaikki lahjoitukfet puolueellemme ovat tewvetulleita, ja jof niitä ei ala kuulua, niin puolueemme yli-ohjeiftajan mukaan meidän on wyhdyttävä viwallifiin toimenpiteifiin viwanomaiften kanffa tämän afian tiimoilta.

    • onpasoutoa

      Olisikohan tuolla maaperässä jotain mikä aiheuttaa. Ehkä parhaan makuisia hedelmiä mitä olen syönyt, mutta turhan hankalia kuoria eikä jää paljon syötävää jos iso kivi. Säilykkeenä helppo syödä, mutta ei aivan yhtä hyviä. Lidlissä aika usein kun on thai-ruokia, tuoreita satunnaisesti.

      hhuuhhaatako voi googlettaa kuvan, aller tai femakkomode ei tykkää linkeistä.

    • marjojariittää

      Ei Suomalainen ainakaan ulkomaisia hedelmiä tarvitse.

    • heh.heh.heh

      Mie syön hilloja, mustikoita ja puolukoita, en tartte etelän hetelmiä.

    • adgdsgdfg

      Kuolemaksi sen syöminen on tullut nimenomaan lapsille, jotka ovat niitä syöneet tyhjään mahaan aamulla, kun verensokeri on muutenkin alhainen.

      Joskus jossain hedelmäsalaatissa on tullut noita syötyä.

      • shdgjfkhkhjllllllkj

        Olisiko oikein annosteltuna/syötynä diabetes lääke?

        Enkä nyt tarkoita, että otettaisiin kerran kunnon annos.


      • 458154

        Saattaisi varmaan sopiva annostus olla vaikeaa, kun luonnonkasveilla pitoisuudet ovat hyvin erilaisia maaperän ja lajikkeen mukaan. Nykyisin taidetaan enemmän noita kemiallisesti tasalaatuisia lääkkeitä käyttää. Mutta eihän siitä kauan ole, kun Digitalis -kasvia käytettiin sydänlääkkeenä, kunnes nitroa opittiin tekemään.


    • vewotawja

      Lahjoittamalla meidän puolueelle kewäämänne mawjat ja meidän punnittuamme ne ja makfamalla niiftä pewiwämme vewot, voitte tekin ofalliftua täyfin winnoin Toiwotalkoifiimme.

      Muiftakaa: Jokainen mawja ja hedelmä kawtuttaa yhteiftä kaffaamme, joten on täwkeää makfaa vewoja.

    • 33388

      Rambutan on tietysti turvallinen kun sitä ei jutussa mainita ja muut kuin intialaiset litsit.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe