Mystinen aivosairaus liittyy suosittuun litsi-hedelmässä oleviin kemikaaleihin. Tulokset on julkistettu The Lancet Global Health –julkaisussa.
Taudinkuvaan on kuulunut erityisesti aamuisin esiintyvää utuista oloa aivoissa. Moni oireista kärsinyt on pian menehtynyt tautiin.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/ensin-utuinen-olo-sitten-kuolema-mystinen-aivosairaus-liittyy-suosittuun-hedelmaan/6297504
Tutkimuksessa tutkittiin 6-14-vuotiaita lapsia. Tutkijat havaitsivat, että monilla taudin saaneilla lapsilla oli veressään alhainen sokeripitoisuus. Litsien todettiin sisältävän MCPG-kemikaalia, joka aiheuttaa eläimilläkin alhaista verensokeria. Tutkijat huomasivat hedelmästä myös toisen kemikaalin, joka aiheuttaa neurologisia oireita.
Testeissä paljastui, että litsien syönnillä ja mystisellä aivosairaudella oli kytkös, etenkin silloin jos hedelmiä oli syöty raakoina.
Ensin utuinen olo, sitten kuolema
15
2907
Vastaukset
Laihduttajille käypäsä hedelmä?
- Maistuu_utuiselta
Litsi
Lystikkään näköinen litsi maistuu mehukkaalta ja raikkaalta. Maku tuo mieleen rapsakan rypäleen.
Litsi
Litsi muistuttaa ulkonäöltään mansikkaa, ja se on kutakuinkin samankokoinen. Sen kuori on kova, ohut ja rusehtavanpunainen. Kuoren sisällä on vaalea läpikuultava, hyvin mehukas hedelmämalto ja suuri kivi. Hedelmän maku on happaman raikas.
Litsi on kuin makeinen
Litsin käsittely on erikoisesta ulkonäöstä huolimatta helppoa. Hedelmät kuoritaan ja kivet poistetaan. Ne voidaan popsia sellaisenaan makeisten tapaan, tai sekoittaa erilaisten salaattien joukkoon. Litsit sopivat myös erinomaisesti itämaisiin ruokiin, juomiin tai booleihin.
Litsit säilytetään viileässä, jääkaapin vihanneslokerossa. Pidä litsit muovipussissa, sillä muuten ne kuivuvat nopeasti.
Litsi on alun perin kotoisin Etelä-Kiinasta. Litsiä on saatavana myös säilykkeenä. Purkkiin on säilötty vain syötävä hedelmäliha.
Lähde: Kotimaiset Kasvikset/Kasvitieto - Timo3T
Ja mä taas suosittelen litsi-säkillisen syöntiä kaikille narkomaaneille vierotusoireisiin! :)
- hhuuhhaatako
Olisilo kenelläkään KUVAA tästä hedelmästä,, kun ei edes artikkelissa näkynyt kuvaa vaan kuva aivoista,, .
- Timo3T
Juu onhan toi vähän ku kivettyny fossiili-mansikka?
Tai jonku kiwin ja mansikan hybridi?
- tawjatypy
Voiko fellaifen työntää pewäweikään?
Meillä on tilaa.
Kaikki lahjoitukfet puolueellemme ovat tewvetulleita, ja jof niitä ei ala kuulua, niin puolueemme yli-ohjeiftajan mukaan meidän on wyhdyttävä viwallifiin toimenpiteifiin viwanomaiften kanffa tämän afian tiimoilta.- afterburner-2
Voi toki, mutta seuraukset ehkä ovat videolla kuvatun kaltaisia..
http://www.crazyshit.com/cnt/medias/54280-what-kind-of-fucking-masochist-does-this
- onpasoutoa
Olisikohan tuolla maaperässä jotain mikä aiheuttaa. Ehkä parhaan makuisia hedelmiä mitä olen syönyt, mutta turhan hankalia kuoria eikä jää paljon syötävää jos iso kivi. Säilykkeenä helppo syödä, mutta ei aivan yhtä hyviä. Lidlissä aika usein kun on thai-ruokia, tuoreita satunnaisesti.
hhuuhhaatako voi googlettaa kuvan, aller tai femakkomode ei tykkää linkeistä. - marjojariittää
Ei Suomalainen ainakaan ulkomaisia hedelmiä tarvitse.
- heh.heh.heh
Mie syön hilloja, mustikoita ja puolukoita, en tartte etelän hetelmiä.
- adgdsgdfg
Kuolemaksi sen syöminen on tullut nimenomaan lapsille, jotka ovat niitä syöneet tyhjään mahaan aamulla, kun verensokeri on muutenkin alhainen.
Joskus jossain hedelmäsalaatissa on tullut noita syötyä.- shdgjfkhkhjllllllkj
Olisiko oikein annosteltuna/syötynä diabetes lääke?
Enkä nyt tarkoita, että otettaisiin kerran kunnon annos. - 458154
Saattaisi varmaan sopiva annostus olla vaikeaa, kun luonnonkasveilla pitoisuudet ovat hyvin erilaisia maaperän ja lajikkeen mukaan. Nykyisin taidetaan enemmän noita kemiallisesti tasalaatuisia lääkkeitä käyttää. Mutta eihän siitä kauan ole, kun Digitalis -kasvia käytettiin sydänlääkkeenä, kunnes nitroa opittiin tekemään.
- vewotawja
Lahjoittamalla meidän puolueelle kewäämänne mawjat ja meidän punnittuamme ne ja makfamalla niiftä pewiwämme vewot, voitte tekin ofalliftua täyfin winnoin Toiwotalkoifiimme.
Muiftakaa: Jokainen mawja ja hedelmä kawtuttaa yhteiftä kaffaamme, joten on täwkeää makfaa vewoja. - 33388
Rambutan on tietysti turvallinen kun sitä ei jutussa mainita ja muut kuin intialaiset litsit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941753
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581169Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181168- 951028
- 62823
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36801Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6744- 46706
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113676