Ideologian kritisoiminen ei ole rasismia

hbjhjhbbhmb

https://www.youtube.com/watch?v=P_w1cQug2vY
Tein hiljattain englanninkielisen videon, jolla yritän selventää sitä, että islamin kritisoiminen on täysin perusteltua eikä osoita kriitikon olevan kapeakatseinen, rasisti tms.
Pahoittelen mainostamista, mutta tyhjille katsomoille paasaaminen on turhauttavaa ja ajattelin aiheen kiinnostavan palstalaisia.

1

174

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • albert100

      Olen samaa mieltä, uskonnot ovat erityyppisiä ideologisia järjestelmiä. Minä kritisoin uskonnoissa niiden väkivaltaisuutta. Tänään 10.2.2017 Helsingin Sanomissa oli järkyttävä tieto, että Myanmarissa on surmattu jopa tuhat muslimia Surmatöiden tekijöitä ovat Myanmarin buddhalaisnationalistiset munkit, siis uskonnolliset ihmiset. Teot ovat järkyttäviä todistaenn samalla sen, kuinka hirvittävän suurta väkivaltaa lempeän uskonnollisen naamarin taakse saattaa kätkeytyä.
      Olen aina pitänyt buddhalaisuutta väkivallan vastustajana. Nyt muutan kantaani. En voi muuta kuin tuntea syvää halveksuntaa näitä murhaavia munkkeja kohtaan. He häpäisevät oman uskontonsa silmittömällä väkivallalla.
      Maailma olisi turvallisempi paikka ilman yhtään ainuttakaan uskontoa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      246
      772
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      37
      620
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe