Kermajuusto

N-kurkiainen on syönyt ruotsalaisomisteisen A-meijerin edam juustoa. Verrattaessa suomalaisten meijereiden edamia ruotsalaisen A-meijerin edam juustoon ovat havainnot olleet seuraavat:
- ruotsalainen juustoprosessi on osannut tehdä tuotteen, jossa vettä ollaan saatu sitoutumaan enemmän juustoon kuin suomessa osataan
- leipäjuustona suomalainen juusto on makoisampaa sen kuivuuden tähden
- mikroaaltouunijuustoina molemmilla on sijansa ja paikkansa
- ruotsalainen juusto on tod hyvä fonduetyyppisiin setteihin
Summa summarum:
Ominaisuuksien vertailussa on kyseessä köyhyyteen luontaisesti kuuluvien halpis edamien kategorioista. Ja, koska ravinnonhankinnan kohteessa ei ollut muuta kuin ruotsalaisen meijerin tuotetta, jouduttiin tämänkertainen juusto ostos kohdistamaan siihen. Suomalaisen edam juuston ominaisuuksien kuvaaminen perustuu siitä aiemmin hankittuihin kokemuksiin. Positiivinen oivallus asiassa oli se, että ruotsalaismeijerin prosessi asiassa on niin paljon pidemmällä kuin suomalaisten, että he voivat myydä enemmän vettä köyhille kalliiseen hintaan. Mikä tietenkin on väärin. Mutta teknologian kannalta mielenkiintoista. Toisaalta A-meijerin edam on juuri se, mitä ihmiset ovat pitkänaikaa etsineet, l. todellinen fonduejuusto. Ja ilmeisesti tuotteen profiili tulee säilymään, koska se on tähänkin asti ollut. Joten sitä on edullista ylläpitää.

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkierkk

      Hyvä kurkis, kiitos vertailusta. Tosin fondueta ei tule kovin usein tehtyä, kun ei ole sitä fonduepataa.
      Mutta juuston vetisyys kuvaa hyvin sitä, että vettä myydään kovalla hinnalla.
      Sama koskee muitakin tuoretuotteita, jotka on esim Xtran ja K-menun tuotteita.
      Sensijaan pirkat ja rainbowit on keskinkertaisia, rainbow-tuotteet ehkä vähän parempiakin.
      Merkkituote ei sekään takaa laatua, juuri oli juttua Fazerin jostain uutuuspuurohiutaleista, matoja löytyi ja paljon. Samoin Fasun runebergintortut, latviassa tehtyjä?!
      Kotimaisuus sekä laatu kunniaan, suoraostot tiloilta voisi olla hyvä juttu, mutta hintava vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5260
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      95
      4098
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3493
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      47
      3150
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2590
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      22
      2362
    7. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2257
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2196
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1902
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1771
    Aihe