Kannattaisi svekomedian olla ihan hiljaa, kun kuitenkin aikoinaan Biaudet valittiin samaan tehtävään, vaikka hänellä ei ollut edes tehtävään vaadittua yliopistotutkintoa! Nyt valittu henkilö on sentään pätevä.
"Astrid Thorsia kohdeltiin kaltoin tasa-arvovaltuutetun virantäytössä – hallitus on selityksen velkaa"
http://www.hs.fi/paivanlehti/04022017/art-2000005074307.html
Hesari itkee, kun Thorsia ei valittu
19
285
Vastaukset
- ickethors
Se, joka ylioppilas Biaudetille järjesti erivapauden vaaditusta yliopistotutkinnosta, oli nimenomaan Thors. Epäpätevä puoluetoveri Biaudet meni siis mm. pätevän maahanmuuttajataustaisen hakijan ohi. Ei kai Thors tosissaan kuvitellut, että hän tällaisen syrjivän toiminnan myötä olisi sopiva tasa-arvovaltuutetun tehtävään?
-Ei kai Thors tosissaan kuvitellut, että hän tällaisen syrjivän toiminnan myötä olisi sopiva tasa-arvovaltuutetun tehtävään?
Näin juuri.
Hyvin kurjoitettu.
- RKP.pettää.aina
Taitaa olla näitä Hämäläisen viimeisiä vastapalveluksia RKP:lle ennen eläkkeelle jäämistä.
Mutta ei siitä sen enempää, ainahan poliittisesti sopiva on pujahtanut valituksi, ja uutta tässä on lähinnä se, että aikaisemmin nämä poliittisesti sopivat virkoihin valitut olivat usein ruotsinkielisiä taustaltaan, ja Hämäläistä taitaa lähinnä hirvittää maailmanjärjestyksen muuttuminen, kun mikään ei enää olekaan kuin ennen. Paitsi tietenkin kepun kannatus, ja siihen hän on taas useinkin toivonut muutosta.
Toisesta näkökulmasta tämä onkin hyvä esimerkki muutoksista, joilla saadaan puhdistettua hallintoa aikaisemmista RKP- taustaisista virkamiehistä, eli mitä pidempään nykyinen hallitus on toimii, sitä enemmän sen täytettäväksi tulee näitä määräaikaisia virkoja, ja pystytään valitsemaan suomenkieliset virkamiehet näihin tehtäviin.- ilmapuntari
Rkp on kuitenkin saanut valita 40 vuotta omia kannattajiaan virkoihin,on se
kyllä aivan kamala,että nyt on persuillakin mahdollisuus.
Thorsin epäsopivuudesta oli erinomainen näyttö kun hän nosti Biaudetin
virkaan vaikka kilpailemassa oli tohtorin arvon omaava.
Erivapaudella ilman tarvittavaa pätevyyttä nimitettiin virkaan.
Biaudet oli vielä varma,että hän saa jatkaa virassa.
Hämäläinen lienee saanut ohjailua kyseiseen juttuun.
Thors keitti kitkerän keiton, kun junaili epäpätevän Biaudet'n pätevien ohi. Onneksi keittoa oli hallituksen pakkasessa ja Thors sai osansa.
Hallitus toimii hienosti svekojen painostuksesta vapaana.
Thors kuuluu RKP:n mummoihin, jotka ovat vastuussa lasten koulukiusaamisesta. Heillä ei ole mitään käsitystä tasa-arvosta.Mummot eivät anna ihmisarvoa ruotsia osaamattomalle. Ulkomailla opiskellut suomalainen ilman ruotsin taitoa on heille arvoton ihminen.
Hämäläisen kannattaisi perehtyä niiden hallitusten nimityksiin, joissa RKP oli mukkana. Suomalainen voi olla ylpeä hallituksesta.
Demari hallituksessa olisi svekojen ohjauksessa.-Thors kuuluu RKP:n mummoihin, jotka ovat vastuussa lasten koulukiusaamisesta.
Veikkaan, että kaikista kansanryhmistä kaikkein epätasa-arvoisin, on mummot.
Kun soppaan sotketaan rasismistaan ja lehmänkaupoistaan erityisen tunnettu lisäke, eri rkp, päästään kiinni oikeaan yhteiskunnalliseen syöpäkääryleeseen.
Tuossa hyvä kirjoitus siitä kyvykkyydestä, jolla BioD toimiaan hoitaa.
http://henrylaasanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/93971-eva-biaudet-naisten-asevelvollisuudesta- SammaPåSverige
Suomessa ollaan ajan tasalla tulevaisuutta ajatellen.
Ruotsalaiset, siis ruotsinkieliset Suomen kansalaiset, ovat muuttaneet ja moni harkitsee muuttoa Ruotsin suuntaan, jopa sankoin joukoin. Tämä on tiedostettu realiteettina ja näkyy osaltaan tässä valinnassa.
Tämän kehityksen johdosta tuleekin huomioida tulevaisuus jossa vähenevän ruotsinkielisen vähemmistön (varsin hyvin vakiinnutettujen) etujen puolustamisen sijaan keskeisemmäksi nousevatkin muut, suhteessa kasvavat vähemmistöryhmät: venäläistaustainen väestö, virolaiset, somalit, irakilaiset, sekä sukupuolivähemmistöt. Näistä on Suomen todellinen nykyinen vähemmistö tehty!
Em. kehityksen johdosta mukaisesti on selkeästi perusteltua, että nyt virkaanastuvan suomenkielinen edustusto ottaa osaltaan vastuuta että nämä vähemmistöt (kielellisesti) integroituvat Suomeen ja kokevat että ns. vallasväestö on edustajansa kautta sitoutunut uus-suomalaiseen projektiin erityisesti uusien tulokkaiden kannalta, ja siten Suomen kokonaisetu kattavasti huomioiden yhden tietyn kielivähemmistön suosimisen politiikan sijaan. Tällä tavalla myös suomenkielinen, eli ns. kantasuomalainen väestö identifioituu tähän projektiin mukaan osaksi. - Hähhähhäääääääääääääää
Ihan mukavaa tuo kitinä..
- Hähhähhäääääääääääääää
Steffe kitisee myös. Piru että naurattaa.
- take.moment
Pönttö-pidee , on harvinaisen epäpätevä mihinkään toimeen tahi virkaan. Täysin epäkelpo. Rkp:lle on todella suuri Häpeä, että hän oli presidenttiehdokas, häpeän puolestanne.
-Johtuiko syrjintä poliittisista syistä?
-Vai johtuiko syrjintä kielitaustasta?
-Vai johtuiko syrjintä sukupuolesta?
-Entä johtuiko syrjintä iästä?
-Hallitus on selityksen velkaa varsinkin siksi, että Astrid Thorsia on vastikään kohdeltu kaltoin kansainvälisessä nimityksessä.
---
Nyt näyttää siltä että kyseessä on epämielyttäväksi tunnettu henkilö, myös kansainväliset rajat rikkoen.- 32514711
Astrid Thorsia ei tarvita enää. Hän joutaa eläkkeelle. Hyvä, että hallituksella on rohkeutta uudistaa mädäntyneitä rakenteita.
Mitään vääryyttä ei tapahdu, jos syrjäyttää syrjäyttäjän.Hallitushan, varsinkin tämä nykyinen, on varsinainen mädättämisen expertti.
Kaikki mihin se koskee ja johon uppoaa veronmaksajien rahaa, on Sipilän sukulaisten tai lasten sijoiutusfirman omistiúksessa, tai Berner ja Lintilän loinen ovat sitä ulkomaisille kaupaamassa.- Aktiivieläke
Astridin ei ole tarvinnut enää nöyristellä ja se on syy, miksi ura ei ole enää edennyt . Varsinkaan fennot eivät kestä tosiasioita. No todellakin Astridin ei tarvitse nöyristellä eläkeläisenäkään vaan aktiivisista elämäntöistä seuraa noin 10.000€ / kk eläke.
- 615
Aktiivieläke kirjoitti:
Astridin ei ole tarvinnut enää nöyristellä ja se on syy, miksi ura ei ole enää edennyt . Varsinkaan fennot eivät kestä tosiasioita. No todellakin Astridin ei tarvitse nöyristellä eläkeläisenäkään vaan aktiivisista elämäntöistä seuraa noin 10.000€ / kk eläke.
Joo,kyllä minäkin olen sitä mieltä,että tarpeeksi kauan on ollut veronmaksajien
elätettävänä,on sitä paitsi eläkeikäinen niin eiköhä ole oikein antaa työikäselle
mahdollisuus.
Jospa hän tajuaisi,ettei vain yhden pienen vähemmistön etuja pidä ajaa. 615 kirjoitti:
Joo,kyllä minäkin olen sitä mieltä,että tarpeeksi kauan on ollut veronmaksajien
elätettävänä,on sitä paitsi eläkeikäinen niin eiköhä ole oikein antaa työikäselle
mahdollisuus.
Jospa hän tajuaisi,ettei vain yhden pienen vähemmistön etuja pidä ajaa.-Jospa hän tajuaisi,ettei vain yhden pienen vähemmistön etuja pidä ajaa.
Ei ehkä enään.
- HjälpFolkmord
Hehhe!? Svekomedia itkee, kun joskus tapahtuu sellainen ihme svekokratiassamme, että rusupoliitikkoa ei valita johonkin tehtävään... ;-)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136975Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1074727L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa563990TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133344Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6892057Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2361432- 661348
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja561297Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12972